4:30 pm - marți martie 26, 2019

Câte ceva despre „demonizarea” lui Vladimir Putin

5319 Viewed Georgiana Arsene 20 responds
vvp

„Tarul Putin”, o carte scrisa de Anna Arutunyan, o jurnalista care a crescut in Statele Unite ale Americii, exprima, inca din introducere, ce crede despre actualul presedinte al Federatiei Ruse, Vladimir Putin. „Doresc ca presedintele Federatiei Ruse sa decreteze ce trebuie sa gandesc, ce religie sa practic, unde sa muncesc, cati copii sa nasc, cum sa traiesc si cand sa mor”.vladimir putin

Dincolo de aceasta atitudine agresiva, insa, autoarea da dovada de un alt comportament atunci cand Vladimir Putin se afla in preajma sa. In capitolul I, „Supusii”, autoarea prezinta momentul de dinaintea si din timpul vizitei primului-ministru de atunci, Vladimir Putin. „… nimeni nu ma instruise cum sa ma comport in prezenta premierului si fostului presedinte al Federatiei Ruse. Nu mi s-a spus sa ma ridic in picioare cand el a intrat in biroul nostru, nici sa-mi fac griji pentru ca scriam un articol despre procesul dusmanului sau, Mihail Hodorkovski, considerat, in general, ca fiind un proces politic.

Nimeni nu i-a cerut directorului general sa-i instruiasca pe angajatii sai sa se apropie de Putin si sa-i stranga mana. Dimpotriva, in timpul inspectiei finale dinaintea sosirii, directoarea organizatiei ne-a spus in mod specific sa ne „relaxam”.

Si, desi ni s-a atras atentia sa ne golim birourile inainte de vizita lui, nimeni nu mi-a facut vreo aluzie sa indepartez un teanc de carti cu titluri ca „Rusia lui Putin, ruinele opozitiei”. Am crescut in SUA si fusesem candva mandra fiindca in liceu refuzasem sa sustin juramantul de credinta fata de steag si natiune, considerandu-l servil si totalitarist. Dar aici, in Moscova, cu o jumatate de ora inainte de a-l vedea pe conducatorul de facto al Rusiei, am inlaturat eu insami cartile de pe birou. De ce?Hodorkovski

Un alt jurnalist rus, opozant al lui Putin, avea sa fie el insusi surprins de reactia pe care a avut-o in fata fascinantului premier. „Dmitri Riabov, reporter la un sapatamanal independent, s-a alaturat sirului de cameramani de langa scara monumentala a cladirii Dumei de Stat de pe Ohotni Riad, vizavi de Kremlin, si a asteptat, stand pe varfuri aproape o ora, intr-un decor care anunta in mod clar aparitia unei celebritati.

-A fost ca la Cannes, a povestit el ulterior, plecandu-si ochii intr-un dezgust timid.

Dar nu semana deloc cu Cannes pentru ca nu era regretabil sa aplauzi o vedeta a cinematografiei, dar era regretabil sa-l aplauzi-involuntar-pe Vladimir Putin.

A fost prima data cand Riabov, care s-a identificat drept exponent al intelighentiei democratice care se opunea intens unui guvern pe care nu avea mijloace sa-l schimbe, l-a vazut pe Putin in carne si oase. Iar cand a aplaudat – fie in urma presiunii asteptarii, fie din cauza surprinderii de a-l vedea atat de aproape-, faptul in sine, al lovirii palmelor laolalta, l-a iritat in asemenea masura, incat a simtit ca trebuia sa il mentioneze pe Facebook a doua zi. „Ma urasc”, a scris el, de parca prin recunoasterea aceea s-ar fi purificat.” Tarul Putin, pag. 36-37

Citeam ieri inca o opinie pertinenta (!?!)care acuza trolii de campanie pro Kremlin. De ce nu se pomeneste de gradul ridicat de fascinatie pe care il are Vladimir Putin asupra celor din jur si se incearca, tot mai fara succes, in ultimul timp, demonizarea liderului rus?

In Prima Linie

Provident Romania
Don't miss the stories followReCunoaste adevarul! and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Filed in
iohannis_caciula

Slugă pentru stăpânul mai „onorabil”

Romania US Ambassador

Adrian Severin: Epistola sfântului ambasador Klemm către români

Related posts
20 Responses to “Câte ceva despre „demonizarea” lui Vladimir Putin”
  1. ...escu
    # februarie 7, 2016 at 5:31 pm

    Anost,sters,fara stralucire si fara merite personale la inceput de cariera Din functionar la Sankt Petersburg parasutat prim ministru,dupa cateva luni parasutat presedinte interimar,apoi intr-o tara fara exercitiu democratic ales presedinte.Dictatori care sa fascineze? Saraca tara(in idei)bogata(in resurse).

    • cititor
      # februarie 7, 2016 at 6:14 pm

      Rusia – saraca in idei? Habar n-ai ce vorbesti. Au savanti excelenti. Cand citesti un articol stiintific scris de un rus gasesti noutate stiintifica relevanta, rigoare si concizie.

    • Bunica
      # februarie 8, 2016 at 4:02 pm

      Esti doar un idiot spalat pe creier de propaganda mass-mediei asevite MAFIEI jhidano-sionista-masonica-satanista care vrra sa stapaneasca intreaga lume si sa o sclavizeze iar rusii si Putin nu se lasa.

  2. ...escu
    # februarie 7, 2016 at 6:20 pm

    Spune-mi si niste idei sociale rusesti.

  3. ...escu
    # februarie 8, 2016 at 10:54 am

    Hai kaghebei tampitei din redactie,aici nu aveti nimic de spus,cum nu ati avut nici la articolul despre Patrusev?Atat este lungimea lantului libertatilor voastre? Slugi fara drepturi…

    • Dragos
      # februarie 8, 2016 at 4:28 pm

      Iti fileaza rau de tot o lampa

  4. inf-demonizare
    # februarie 8, 2016 at 1:04 pm

    La aceasta,,demonizare ”a lui Putin nu pot sa nu adaug doua glume culese din commenturile unor postanaci occidentali.din presa de pe la ei1)Se pare ca in urma sanctiunilor SUA siUE,Putin ar fi promis ca in 2-3 ani consecintele vor fi neglijabile,Se pare ca asa este ,atata timp cat cel putin agricultura da semne de revigorare ,incat Russia nu mai are nevoie prea mare de importuri.In acest contest d-na Merkel ii da telefon lui Putin-,,Vladimir,mai rezista 6 luni ca vom ridica sanctiunile.Putin raspunde,,nu cred ca mai prezinta interes pentru noi,pentru ca intr-o luna doua ne rezolvam problemele si atunci o sa mai vedem”A doua gluma;Putin declara ca ideea de PARIOTISM este cea care-i uneste rusi si le asigura independenta”-Hollande;declara ca ideea de ANTITERORISM este cea care-i uneste pe francezi si le asigura independenta multiculturala.

  5. ...escu
    # februarie 8, 2016 at 4:57 pm

    Mai baieti,voi chiar sunteti idioti in masa.ce fel de idioto glume or fi si astea,ca si a lui Putin spusa in fata Angelei Merkel: „Orice s-ar intampla in noaptea nuntii femeia iese tot f…”,de se uita Angela la el ca la un rahat.Voi ati inceput sa degenerati ca natie?Nici de glume nu mai sunteti buni?

  6. ...escu
    # februarie 8, 2016 at 5:06 pm

    „Putin declara ca ideea de PARIOTISM este cea care ii uneste pe rusi”. Pe ce pariati baieti,ca anul acesta va cade MIG-ul in Piata Rosie de ziua victoriei,ca anul trecut vi s-a blocat tancul

  7. ...escu
    # februarie 8, 2016 at 5:09 pm

    Spune-mi ce gluma preiei ca sa-ti cine esti!

  8. ...escu
    # februarie 8, 2016 at 5:46 pm

    Liderul suprem al Coreei de Nord ,KimJong un l-a invitat pe Vladimir Putin la Phenian pt. un summit G2.                  –Voi desfiinta fusurile orare,preciza Putin.   –-De ce?     –-Pai,ne incurca! Sun,de exemlu,la Beijing sa-i felicit de ziua nationala si aflu ca afost ieri.Sun la Varsovia sa exprim condoleante si-mi spun ca avionul inca nu a decolat.

  9. vranceanu
    # februarie 9, 2016 at 4:39 am

    @…escu  , eu cred ca esti cel mai dobitoc postaci din cati am putut vedea pana acum . Mai taci dracului ca scrii numai tampenii de parca nu ai fi spalat pe creier ci ai avea de fapt creerul extirpat pur si simplu .

  10. ...eanu
    # februarie 9, 2016 at 2:57 pm

    nu-l mai bagati in seama pe „…escu” asta… Traieste si el marginalizat si frustrat pe undeva iar aici se crede si cineva… nu-i dati apa la moara. trati-l asa cum merita si dreto cine este: un NIMENI… :)

  11. ...escu
    # februarie 9, 2016 at 8:56 pm

    Va doare rau kaghebei? Inseamna ca am nimerit unde mi-am propus:in punctul central al prostiei voastre. Stati pe aproape ca abia de acum incolo am sa va arat cat sunteti de cretini.

  12. vranceanu
    # februarie 10, 2016 at 1:59 am

    @…escu …  ne doare rau bre. Ne doare -n cur de cat de tare ne pupi !  Oricum , vad ca esti un troll din pasiune ,,democratule” . Nu se merita sa fii bagat in seama la cat de prost poti fi .

  13. ...escu
    # februarie 10, 2016 at 10:02 am

    Transformati-va kaghebei site-ul intr-un rahat ca tot voi mancati din el.

  14. Constantin Moldovean
    # februarie 15, 2016 at 10:04 pm

    @….escu – – – – – –  în afară de înfulecat c…t, mai știi și altceva ?

  15. Terente
    # februarie 20, 2016 at 12:35 pm

    Un poponar cu sindromul Asperger….

  16. Cotrău.
    # martie 22, 2016 at 8:35 am

    -Orişicât ar dori unii să-l „DEMONIZEZE” pe actualul Preşedinte al Federaţiei Russian,pt.mulţi concetăţeni ai dânsului,dar nu numai şi din alte State ale U.E. este o persoană carismatică şi un Lider care cunoaşte interesele ţării pe care o conduce şi a cetăţenilor ei şi pt.aceste lucruri şi pt.altele care nu le mai comentez aici.Eu îl apreciez precum mulţi alţii.Unii o fac în public alţii nu.

Trackbacks/Pingbacks
  1. Câte ceva despre „demonizarea” lui Vladimir Putin | www.giurgiuonline.com - februarie 7, 2016

    […] Sursa: news.russiatoday.ro Articol sursa: Câte ceva despre „demonizarea” lui Vladimir Putin […]