7:39 pm - miercuri august 16, 2017

Ce se scrie, ce nu se scrie…

13094 Viewed admin 112 responds
shanghai-cooperation-organization

Nu demult, in lumea noastra tot mai plina de intamplari de tot felul, s-au produs doua evenimente relative comparabile. 1. Uniunea Europeana s-a facut mai mica, dupa decizia Marii Britanii de a se retrage din combinatie si 2. Organizatia de Cooperare de la Shanghai (OCS) se extinde, dupa ce a decis admiterea, ca membri, a Indiei si Pakistanului, in 2017, iar pe lista de asteptare a solicitantilor urmeaza. Care dintre cele doua fapte ar fi mai important ramane sa judece fiecare, din propriul punct de vedere. Oricum, amandoua sunt de mare impact.

Prin Marea Britanie, Uniunea Europeana pierde statul membru cel mai puternic militar, una din cele doua puteri nucleare ale sale si principalul centru bancar- financiar al lumii. In plus, se creeaza si un precedent periculos: este pentru prima data in istoria de peste 60 de ani a Europei Unite cand un stat membru iese din structurile sale. Presa mondiala – si cea romaneasca – au staruit pe larg si au intors pe toate fetele semnificatiile, implicatiile si consecintele defectiunii britanice, iar faptul este intru totul explicabil.

Extinderea anuntata a OCS este, insa, de anvergura nu doar continentala, ci planetara. Cu cei doi noi membri, India si Pakistanul, mari puteri, inclusiv nucleare, organizatia continentala a Asiei (iar prin Rusia, si a Eurasiei) va cuprinde 45 la suta din populatia planetei, 19 la suta din PIB-ul mondial (deocamdata) si 60 la suta din suprafata celui mai intins continent. Dar cat a scris si a comentat presa internationala main stream, mai precis cea euroatlantica, despre aceasta reconfigurare de anvergura globala, in plina desfasurare? Prea putin. Dar presa din Romania? Mai deloc.

Cum poate fi inteleasa o asemenea dubla masura, care sfideaza si corectitudinea, si obiectivitatea actului de informare a publicului? Ca lipsa de profesionalism.? Exclus. Ca omisiune involuntara? Nu poti “uita” jumatate de lume. Ca dezinteres? Nu s-ar zice, caci marile state din OCS au planuri ambitioase si cu abolirea hegemoniei dolarului, a FMI si a Bancii Mondiale, si cu extinderea in continuare a organizatiei si sferei sale de influenta (se zice ca pana si Ungaria ar fi interesata de o forma de asociere), in plan militar, energetic etc. etc. Sa nu uitam ca insusi batranul Mackinder, bunicul geopoliticii si inspiratorul gandirii strategice americane spunea ca acela care controleaza Eurasia, controleaza lumea… Numai ca presa formatata intr-un anume fel – unilateral, subiectivist, umoral etc. – nu-si urmeaza oarecari legi proprii, ci se supune docil unor rigori, fie ele impuse ori dezinvolt dar iresponsabil asumate de buna voie, din exces de zel. Inca un exemplu: prin Marea Neagra, Rusia a redevenit cumva vecin direct al Romaniei.

Vrem-nu vrem, cu Moscova sunt din nou, tot mai multe lucruri de vorbit. Iar ca sa vorbesti, trebuie sa stii despre ce…. e vorba. Insa ce i se livreaza publicului romanesc prin mijloacele de comunicare in masa din propria tara se cam rezuma la rechizitorii anti-rusesti, sabloane expirate si, mai ales, omisiuni. Papusarii ce trag sfori prin presa romana invartesc de regula doar vreo cateva nume, puse mereu in aceleasi situatii: ce va mai face presedintele Putin, ce declara Rogozin, ce gandeste Dughin, ce comunica solemn neobosita doamna Zaharova de la MAE. In rest, cate un general (fie el si la pensie), sau politolog, cercetator, ziarist etc. cu ceva declaratii alarmiste (de regula Deveselu).

Asta ar cam fi, in presa romana, Rusia. Pentru un asemenea tip de strategie de informare/comunicare, romanii au o expresie: “a-ti fura singur caciula”.

Corneliu VLAD

Articol publicat in revista Caleidoscopul Rus

Provident Romania
Don't miss the stories followReCunoaste adevarul! and let's be smart!
Loading...
3/5 - 1
You need login to vote.
eminescu

Naționalismul românesc și eurasianismul rusesc: similarități și deosebiri

putin merkel

Putin defineşte condiţiile de revizuire a graniţelor de după WWII. Pe listă, România şi Ungaria

Related posts
112 Responses to “Ce se scrie, ce nu se scrie…”
  1. # august 26, 2016 at 9:37 am

    Mda…un articol bun.Felicitari dl C.Vlad…Ar fi bine ca astfel de art sa  aiba f multi cititori

  2. Rădulescu
    # august 26, 2016 at 9:57 am

    Dați-i hartie igienică lui Corneliu Vlad să se șteargă la bot. Acest individ nu a aflat că UK, nu va ieși din UE ? Propagă minciuni din propaganda rusească, așa că il fut în bot dar după ce să sterge de CĂCAT !

    • andy
      # august 26, 2016 at 10:35 am

      te-ai tampit din atata laba,antonescule.,radulescule,escule,cretinescule,etc.marsh javra poponara !

    • licuriciu'
      # august 27, 2016 at 3:14 pm

      Psihopatule ia uite ce scriu ziarele perfidului albion: „Premierul britanic Theresa May intenționează să declanșeze procedura de „divorț” de UE fără acordul parlamentului, notează sâmbătă cotidianul The Daily Telegraph, citat de AFP.Potrivit publicației conservatoare, care nu-și dezvăluie sursa, May dorește să se lipsească de unda verde din partea parlamentarilor britanici, dintre care o bună majoritate a făcut campanie pentru menținerea Marii Britanii în cadrul UE.”Hai mars la Balaceanca!

  3. ...escu
    # august 26, 2016 at 10:51 am

    Articolul este preluat din revista Caleidoscopul Rus ce apartine de Centrul Rus de Stiinta(sic!) si Cultura Bucuresti.Pute a propaganda rusa precum vidanja explodata.

  4. # august 26, 2016 at 11:28 am

    UN ARTICOL FOARTE IMPORTANT !!

  5. .ro
    # august 26, 2016 at 12:25 pm

    Multe nu se scriu in Romania despre Rusia;de exemplu,care e reteta secreta a rusilor ca avand cea mai intinsa si bogata tara din lume sa aiba P.I.B.-ul mai mic ca Spania sau Coreea de Sud? E nelocuita? Sau;care e cifra exacta a rusilor care nu au canalizare? dar apa curenta?  …?,…?…?…?.Ce multe lucruri nu stim despre Rusia.

    • Rădulescu
      # august 26, 2016 at 12:51 pm

      Imi pare rau sa te contrazic, dar reteta secreta a rusilor este dezvaluita de mult tiimp. Rusii fiind o natie de betivi, curve, criminali, lenesi, lipsiti de informatii, condusi de regimuri autocrate, aflam raspunsurile la intrebarile dvs. Canalizare si apa curenta nu le trebuie, cacatul si laturile si le mananca iar apa nu o folosesc fiind o natie de jegosi. 

      • licuriciu'
        # august 27, 2016 at 7:33 am

        Lasa mah ca in orasele de rulote din uniunea sovietica ailalta e plin de kknalizari  pentru sarantocii si drogatii care le locuiesc.

  6. ...escu
    # august 26, 2016 at 12:30 pm

    Proverbul romanesc „a-ti fura singur caciula” nu mai e valabil din 1917 de cand ne-au furat rusii tezaurul,completat in anii 50 cand ne-au furat cu SOVROM-urile.Caciula noastra e la rusi.

  7. @...escu
    # august 26, 2016 at 3:09 pm

    escule mocirla… ai revenit? ai iesit din anus si tipi cat te tine gura? escule balega… treaba cam asa sta in lume.. te ustura.. asta e…apropos… uite murikani cum spun pe posturi gen fox ca america e ce mai cumplita dictatura la ora asta… asa, dar un bou cu tzatze ca tine, nu vede astahttps://www.facebook.com/WakingTimes/videos/1135511653195248/

  8. ...escu
    # august 26, 2016 at 4:15 pm

    Rusii se lauda cu OCS fara sa mentioneze ca in aceasta organizatie sunt a cincea roata de la caruta.–19% din PIB-ul mondial dar China are PIB-ul de ZECE ORI mai mare ca Rusia,iar India de DOUA ORI mai mare.––45% din populatie,China are pop. de aproape ZECE ORI mai mare ca a Rusiei,iar India de peste OPT ORI mai mare.Deci rusnacilor,ciocu mic,joc de glezna si stati la coada ca si aici sunteti un fel de cersetori.De aia va gudurati pe langa China?

    • andy
      # august 27, 2016 at 8:49 am

      BA POPONAR JEGOS,KINA TRAIESTE CU RESURSELE ENERGETICE ALE RUSIEI ! SPURKACIUNE IDIOATA,SI NOI AVEM UN PIB FUTERE DE MARE IAR POPULATIA TRAIESTE IN CEA MAI NEAGRA MIZERIE,JAVRA IMPUTITA DE CE NU ESTI IN USA ??? NU PRIMESC AIA SLUGI TIGANITE KA TINE,ORICAT AI LINGE KURUL NEGRU  !!!!

  9. @...escu
    # august 26, 2016 at 5:38 pm

    escu urina… ai revenit vidanja? ti am gasit poza… tu esti?https://www.facebook.com/mikhial007/photos/a.348465891842837.78851.348051461884280/1162406640448754/?type=3&theater

  10. ...escu
    # august 26, 2016 at 6:28 pm

    Presedintele Ucrainei,Petro Porosenko a declarat ca Vladimir Putin vrea acum sa ia „toata Ucraina” si sa o faca parte din „Imperiul Rus”.   „Lumea este complet schimbata,pentru ca agresiunea Rusiei a distrus complet sistemul de securitate mondial de dupa razboi,iar acum luptam din nou pentru lucruri precum libertate, democratie ,suveranitate si integritate teritoriala” a mai spus Porosenko.

    • andy
      # august 27, 2016 at 8:42 am

      bai poponarule tu chiar esti tampit din atata laba ! Uita-te jegosule poponar,sugator de puly negre amerloce ,ka rusia s-a retras din toate tarile pe care i le-a fakut kadou Churchill &amerlocii,s-a retras si din fostele rep.unionale,iar KRIMINALII amerloci care doresk rezbel ka le moare industria astfel,au nevoie de un  CASUS BELLI  (ptr.tine sa o sugi belita)si ne fut cu agresiunea rusa !Rusia are dreptul sa-si protejeze cetatenii rusi de oriunde! Spre deosebire de romani,care la ordin amerlok,i-a „uitat” pe romanii din ukraia kriminala.

  11. Rădulescu
    # august 26, 2016 at 6:50 pm

    Oxiurii Putinisti sunt destul de bine platiti, problema este ca multi dintre ei chiar cred in propaganda ruseasca. http://moldnova.eu/ro/trolii-romani-racoleaza-internautii-pentru-kremlin-5422.html/

  12. @...escu
    # august 26, 2016 at 8:47 pm

    fu te o ai pe ma ta care este vidaja orasului… si muistii ca tine, care se excita la batalioanele nato-curucubeu sunt platiti direct in muie… nah… cu kkt nato… la pachet. cat despre porkosenko… ala e un biet sclav ca si tine. numa ca tu iei ceva mai multa muie si muie bani… nah.. sa ne intelegem. frustrarile si sindromul stokolm ce fac din om… sictir, escule cu rahat turcesc ca e a doua forta din nato si e aproape, daca iti doresti o muie rapida… tu si tot neamul tau de vidanje ideologice infecte…

  13. # august 26, 2016 at 9:04 pm

    Articol foarte bun. Pacat de postacimea inculta care gazeaza spatiul …)))

    • andy
      # august 27, 2016 at 8:44 am

      TU ESTI UNUL DINTRE EI !!!!!!!

  14. # august 27, 2016 at 4:41 am

    In EU. legile, regulamentele, normele,  etc… care definesc activitatea diferitelor institutii si organe pan Europene  ( cu atributii clare / specifice) …sunt din ” supraelastic ” .Adica aplicarea lor se face functie de circumstante si interese . Sunt multe exemple in ac sens.In mod special/repetat este aplicata metoda standardelor duble, cu predilectie aproape in toate chestiunile ce vizeaza Ru & Fedrt. Ru si asociati lor.Simplu spus ” UNII sunt mai egali decât ALȚI”.Este evident pt o mare parte  din populatia EU ca media oficiala europeana este” bolnava” : 1) prezinta inf tendintioase 2 ) inf trunchiate 3) omite cu buna stiinta inf 3 ) inf cu efecte f grave sunt minimalizate …etc lista poate continua.Va invit respectos sa cititi si pctl de vedere al oficialilor rusi de rang f inalt in relatia cu institutiile Europene, precum si raspunsul/pozitia instt EU. in diferite chestiuni F grave… si o sa constatati ca ac instt EU. desi pretind anumite calitati politice de la partenerii lor de dialog , tocmai ac calitati le lipsesc lor ( ca si instt EU.).CONCLUZIA ? Un fel de curvasareala politica din partea EU ! DE CE  ? Pt ca se poate si ne permitem. Madam Merkel bate la usa pe la toti sa accepte cotele de GERmigranti. A facut o prostie si acum face o smecherie…vrea sa transfere ” costurile”  ( aprox 15 mlrd € / an )ac .prostii la altii …mai fraieri…Sa se imprumute de la FMI, BIRD…etc… si sa si platesca prostia inca 20 de ani incolo. Cand o fost vb de prostia economica a Grecie …le dat cu pumnu in gura si i au ingenunchiat si pus la plata…Acu ‘ cand este randul lor ( a Germaniei)  si au dat de greu”  zbiara ”  din toate puterile sa i ajute ” lumea ” …ca ei ( Germania & co ) numai pot.Ce se cheama asta ? STANDARDE DUBLE …intr un fel pt Grecia alt fel pt Germania…

    • M_D_L
      # august 27, 2016 at 5:15 am

      UE este creatia puterilor coloniale, care isi doreau sa jumuleasca tarile din Europa de Est. De asta legile sunt cu „supraelastic”. Iar guvernele din tarile jumulite sunt marioneta, ca niste guverne serioase n-ar accepta smecheriile vesticilor. UE nu este construita pe baze corecte si nu are stabilitate.

      • # august 27, 2016 at 5:31 am

        Ne au trebuit vreo 10 ani sa ne intelegem asta. Oricum reactiile sun evidente si mari..Grupul tarilor de la Visergrad se exprima clar/tare se opun directivelor de la Brucsl… etc.Noi… suntem mai Mioritici…UK cand au tras linie si au constatat ca au mai mult  „ponoase decat foloase ” de la EU sau poate ca numai au nimic de ” muls” ..se retrag englezeste…adica fara sa faca prea mult zgomot . 

        • M_D_L
          # august 27, 2016 at 12:31 pm

          Pe mine sa nu ma incluzi in grupul naivilor care au crezut ca UE e alceva decat o vrajeala a vesticilor, prin care sa subjuge tarile din Europa de Est. Anglia, Franta, Italia, Germania, Belgia au avut colonii erau invatate sa ia moca materii prime si sa vanda scump marfurile lor. Sunt naravite la „carne”. Nu se pot dezvata singure. De la inceput s-a vazut ca nu era treaba serioasa.

      • ...escu
        # august 27, 2016 at 11:24 am

        Bazele UE s-au pus in 1958 cand tarile din Europa de est erau comuniste staliniste.

        • M_D_L
          # august 27, 2016 at 12:16 pm

          Atunci era altceva, o intelegere intre tarile mari, o impartire a pietei si a productiei (initial de carbune si de otel), ca sa nu se mai calce pe bataturi si sa nu se incaiere din nou. Se numea Piata Comuna, nu UE. Insa UE, in forma actuala, este o exploatare in comun a tarilor (coloniilor) din Est. 

  15. ...escu
    # august 27, 2016 at 10:35 am

    De la Nistru pan’ la Don,    Davai ceas,davai palton!

    • M_D_L
      # august 27, 2016 at 12:18 pm

      E stresant sa-ti castigi existenta din ce faci tu, din propaganda de cacat, total necredibila si ineficienta.

      • ...escu
        # august 27, 2016 at 12:25 pm

        Si propaganda voastra din ce e mai baieti? Voi faceti propaganda,noi doar o respingem.Fac romanii propaganda in Rusia in limba rusa? Nu;atunci nu ar fi mai bine sa stati in cloaca voastra acasa si cu aceasta ocazie nici nu ar mai afla romanii ca sunteti o natie de cacat?

        • M_D_L
          # august 27, 2016 at 12:34 pm

          Eu imi exprim dezacordul la ce se intampla cu tara noastra, e o forma de protest. Nu sunt agitator platit, cum esti tu si inca cativa de pe forum.

          • ...escu
            # august 27, 2016 at 1:40 pm

            Si dezacordul tau de ce coincide cu puparea in cur a rusilor? Nu cumva voi sunteti platiti,pentru ca s-a dovedit ca Rusia angajeaza romani pe post de troli chiar bine platiti.Saakaka o ia la muie voluntar? Si ceilalti care-i gadila la boase pe rusi? Noi ne aparam raul,ramul,dar voi?

          • M_D_L
            # august 27, 2016 at 6:07 pm

            Daca nu ne convine ceva si criticam, imediat ne catalogati ca nebuni, spioni ai rusilor, etc. Aveti practica serioasa in domeniul asta, de cand ati introdus regimul comunist si ati umplut puscariile cu opozanti. Pe vremea aia persoanele incomode, nesupuse, erau numite „dusmani de clasa”.

  16. @...escu
    # august 27, 2016 at 1:12 pm

    escu smegma… din nou scoti capul? cred ca ti e foame… mai manaca niste kkt… digera l si apoi, manaca l din nou, asa cum iti place tie… 

  17. ...escu
    # august 27, 2016 at 7:58 pm

    M_D_L ,regimul comunist l-au introdus rusii,pe care ii pupi in cur.In toate postarile se vede ca esti un nostalgic comunist.Ai inceput si tu sa te pupi singur in cur?

    • M_D_L
      # august 28, 2016 at 2:55 pm

      Comunismul a fost introdus in Rusia de forte straine, cu finantare masiva din Occident si din SUA. Lenin a intrat in Rusia cu un tren blindat (se zice ca a venit din Elvetia). Comunismul a fost exportat si in tarile satelite ale Rusiei, tot de fortele nerusesti aflate la putere in Rusia. Rusii au fost victime, ca si celelalte popoare pe care s-a facut experimentul comunist.  Si nu sunt nostalgic dupa comunism, ci nu accept regimul colonial, mizeria in care ne-au adus occidentalii (prin marionetele lor).

  18. SaakasBilly
    # august 27, 2016 at 8:52 pm

    Cum am mai spus ,saitul e inscris in romanica,tot materialul e din romanica,de regula publicat prin alte saituri sau ziare online rumanesti !!Materialele publicate nu au nici o relevantza,nu ating nimic important din ce se intampla in viatza reala,si nu au nici un alt scop decat acela de a ridica mingea la fileu ,unor raspandaci ai propagandei mincinoase ricane !!Ei au incercat sa explice de ce un asa zis sait rusesc e inregistrat in romanica pe un domeniu rumanesc ,dar sunt neconvingatori ! Lucrurile mi se par cat se poate de clare ,saitul e miticesc ,pentru ca e inregistrat aici in romania ,cei care-l editeaza sunt toti rumani ,rusii pe cai oficiale au explicat clar ca saitul nu e al lor si ca ei nu au nici o legatura cu el ,shaful publicatiei electronice a spus si el foarte clar ca e un sait rumanesc din romanica fara nici o legatura cu rushii sau cu rusia,ba mai mult ,saitul poarta un alt nume decat cel inchis,nu are nici un element care sa fie asemanator cu saitul rusesc ,in afara poate de lista de domenii care are doar rolul de a induce in eroare vechii cititori ai saitului original rusesc !! Si inca o chestie definitorie ,toate materialele foarte putzine de altfel provin din romanica exclusiv !! Dar ce m-a facut sa fiu de la inceput lamurit cu excrocheria e stilul acela neaosh se’curist cacacios ,penibil ,de a face ziaristica !! Se vede dispretzul grosier al tortzionarilor fatza de omul de rand ,se vede agresivitatea lor si incultura crasa de …tractorist !! Saitul publica articole efectiv inocente care ridica mingi la fileu pentru se’curishtii consacrati cu marlania si golania balcanica ,pentru ca se pune accent efectiv doar pe forum !! Marlanul grobian shaf e dupa parerea mea sau un ciumete handicapat mental cu o gandire aberanta care pun pariu ca e un pshihopat, odrasla vreunui tortzionar bolshevic, aflat pe statele de plata ale sri-ului sau a Dumnezeu stie carei organizatzii secrete din componentza se’curitatii ,sau un pensionar fost activ ,tot un cacat din asta beshinos care a chinuit la viatza lui poporul asta obidit si nenorocit ,fost tractorist in tineretze ,cultura ioc ,bou cum sunt toti cainii de paza ai regimurilor dictatoriale, in cazul romanicii tot acelasi construit de fiul de tzaran ,pantofar ,din ….scornicesti !! Nu stiu de ce ,dar am fost sigur ca tot cei care au construit comunismul in romanica ,vor construi si capitalismul !!

    • ...escu
      # august 27, 2016 at 9:16 pm

      Asa actioneaza rusii,ca si cu soldatii fara insemne din Ucraina,pe care i-a recunoscut pana si Putin ca erau rusi.Articolele sunt proruse,postacii in majoritate sunt prorusi;ghici ghicitoare al cui e site-ul.

  19. SaakasBilly
    # august 27, 2016 at 8:53 pm

    Din cauza micilor probleme biologice ,poate copii si nepotzii lor,dar exact cum le-a reushit oroarea aia de comunism hibridizat cu natzionalism ,un fel de strutzo-camila ,asa se chinuie cu ceva impotriva firii cu un asa zis  „capitalism” care nici macar nu-l pronuntza ,ii zic „economie de piatza” si hibridul care e un fel de globalizare-nationalista,tot un fel de strutzo-camila si tot o aberatzie sortita eshecului !! Adeca acea burghezie -proletara, mai bine zis acea burghezie se’curisto-mafiota ,in care statul roman a fost confiscat de ei si manipulat de ei ,in interesul lor si al imperiului rican la picioarele caruia se ploconesc !! Deci suntem in fata unui ziar online facut de serviciile se’curitatii la comanda CIA binenteles, care sa discrediteze rusia,cum de altfel sunt zeci si zeci de publicatii care doar asta fac !! Efectiv nu mai gasesti o informatie cat de cat credibila despre lumea in care traim !! Am ajuns sa deducem mai mult cursul evenimentelor !! Doar ca acest ziar ,cum am mai vazut si la ukrani ,vrea sa para rusesc ,ca si cum rushii insasi s-ar compromite !! Cum a zis Putin despre comitetul acela care a interzis mai mult de o suta de sportivi rusi la jocurile olimpice ,toti dintre cei care veneau cu medalii acasa ,ca nu doar rusia a fost injosita,nu doar sportivii rusi ,ci si acel organism manipulat de imperiul malefic rican ,si zic eu ,intreaga umanitate care prin pasivitatea ei permite ca legile si organismele internatzionale sa fie partizane ,in favoarea unui mare imperiu care are scopul declarat pe fatza de a subjuga lumea !! Omul simplu nu ar trebui sa doarma injectat fiind cu marmelada ci sa lupte impotriva satrapilor ,a gunoaielor de genul celor care fac propaganda deshantzata ricanilor pe forumul asta,cei care se strofoaca sa faca o imagine cat mai negativa rusiei ,mintind disperati ,uneori intr-un mod aberant !!Daca saitul ar vrea pacea si apropierea intre popoare ,nu ar perpetua ura si tampenia abisala sau scarbavenia sufleteasca a acestor inshi slinosi,profetzii crimei ,a urii ,a minciunii si a hotziei pe fatza, care fac exact opusul intentiilor si scopului declarat ale saitului !! Exista ,mai mult ca sigur un moderator, care urmareste tzelurile declarate ale saitului ,daca sunt reale si nu doar o alta minciuna sfruntata ,pentru ca in realitate se incearca incitarea la ura ,si surprinzator ,de cand sunt pe acest sait vad ca sunt tot cei max. doi agitatori se’curisti ,pensionaru’ tractorist si tanaru’ satanist cu creeru’ pushcat ,tot odrasla vreunui tortzionar shaf la vre-o pushcarie se’curista unde schingiuia detzinutzii !! Asta inseamna ca incitarea la ura a romanilor nu tzine ,dar nu inseamna ca ei nu pot fi tarati in razboaie de altii care sunt slugile criminalilor si a mincinoshilor planetari ,cum sa mai intamplat si in trecut !!

    • Rădulescu
      # august 27, 2016 at 9:11 pm

      Daca acesta pagina nu este controlata de rusofilii tai, de ce comentezi si nu parasesti cocina? Am impresia ca iti place sa fi luat la pula, futut in cerul guri si sa fi hranit cu cacat. Perversule, toata lumea stie ca o iei la pupu.

      • SaakasBilly
        # august 28, 2016 at 10:48 am

        Eu postez aici pentru ca nu sunt cenzurat!! Sincer ,am postat si pe saiturile controlate 100% de propaganda ricana ,insa aia cenzureaza in draci daca nu faci propaganda lor mincinoasa ,si te ataca magari din astia tractoristi se’curisti care nu au cultura ,nu au inteligenta si nu au nici argumente sau logica cum esti tu limbricule coprofag !! Eu nu fac apologia cenzurii ,dar cei care nu stiu ce e o minima decenta ,un minim respect pentru ceilalti de pe sait ,care aduc jigniri popoarelor in ansamblul lor, adeca fac propaganda fascita si nazista ,in mileniul trei ,pe un sait inscris in romanica sub puterea CNA-ului si a legilor internationale demoncratice, atat de laudate de acesti agenti secreti ai fecalelor din romanica ,cred ca de la marea demoncratie marlaneasca miticeasca ar trebui sa am aceasta asteptare nu ?? Indiferent al cui e saitul ,el e inregistrat in romanica si tot staful e miticesc nu ?? E ca si cu pushcariile secrete de care sunt si in romarlania, si conducerea locala a coloniei romanica ar trebui sa raspunda in fata legilor internationale, daca imperiul malefic si satanic rican nu ar aplica dubla masura ,si nu ar lua in deradere organismele internatzionale !! Pe mine nu m-a deranjat saitul romanesc din romanica ,editat de romani ,din moment ce sunt roman !! A venit discutia despre asta si asa zishii troli se’curvisti au inceput sa minta ca porcii iar mie nu-mi plac minciunile !! Porcarii de substituire fac si ukranii ca orice adunatura de lingai de boashte imperiale !! Cei care odata le-au lins-o rushilor in modul cel mai scarbos o fac acum ricanilor,cunosc astfel de taraturi ,e un mod de viatza,pot da mii de exemple concrete de astfel de scarboshi !! Ricanii au preluat toata tagma asta de pasaruici care manca din cur de hipopotam si rinocer ,asta au ajuns unii care nu sunt „popoare” ci tagma de slugi vanzatoare de tzara, care-l tradeaza pana si pe Dumnezeu acum,pana si credintza straveche, pe care si pe aia vreau sa o distruga, de dragul satanicilor si dracoshilor ricani !! Deci „fratele” meu din canalizare sau din buda ,sconcsule mic, imputzit si cu ochii pishulatzi ,tu ar trebui sa fi cenzurat pentru a fi totusi o minima decenta pe un sait pe care ,interesant, dar in ciuda tuturor evidentelor ,fara nici un argument, vretzi sa-l faceti rusesc ,si cum ati si recunoscut pe fatza, de aceea va straduiti sa scoateti tot cacatul din voi si sa fi-ti cat mai dezagreabili si scarbosi cu putintza ,ca sa ce ?? Sa ramaneti doar voi cu fecalele voastre aici ?? Pentru ce ?? Pentru ca voi vreti sa acreditati ideea ca un sait avand tot staful format din romani din romanica ,inregistrat in romarlania ,cu toate articolele din ziare romanesti cu autori romani e de fapt ….rusesc ?? Dumnezeule mare,cat de cretini si boi sunteti : ) : ) : )

    • ...escu
      # august 27, 2016 at 9:29 pm

      Da exemplu un singur articol de pe acest site care denigreaza Rusia.Stiu ce te doare pe tine,ca nu sunt interzisi romanii,ca tu esti din scoala veche bolsevica,partid unic,o singura voce,ceilalti in lagar.Nu stiu daca aveti la Moscova un muzeu Antipa,daca aveti,locul celor ca tine e acolo.In mileniul III chiar si Rusia trebuie sa simuleze ceva democratie,putina opozitie,cateva grame de libertate de exprimare,doua trei opinii contra.Ghinionul vostru ca ati dat de mine si site-ul vostru camuflat pare de cacat!

      • # august 28, 2016 at 4:25 am

        Naiv …escule caut@ pe BBC, CNN, DW etc… un sg articol in care isi fac ” autocritica” si nu isi sustin pct de vedere politice,  eco. sociale etc…Te ai „infectat ”  cu microbul standardelor duble ?

        • ...escu
          # august 28, 2016 at 9:21 am

          Iti dau un exemplu,ca ptr. intelegerea ta;New York Times a dat jos un presedinte.Asa se face presa in Occident.Si iti mai dau un exemplu ca vad ca esti incuiat rau;Brexit–presa a acoperit toata plaja de opinii.Dar daca citesti numai Pravda,pravda stii!

          • # august 29, 2016 at 2:47 am

            Naiv escule…daca te referi la Nixon & water gate..este clar CINEVA  cu un anume SCOP i a trimis pe agenti si ziarist , sa scotoceasca in camera de hotel respectiv sa fie fotografiati din cladirea de peste drum .Nu a fost o ” intamplare” ci o actiune bine regizata cu un scop precis…Ca un ziar a publicat  asta etc…etc …NAIV escule  facea parte din regie…inclusiv ” debarcarea” lui Nixon …care nu mai presta corespunzator in fata STAPINILOR.De altfel US are traditie in „dresarea” presedintilor alesi.

      • SaakasBilly
        # august 28, 2016 at 11:38 am

        Nu „romanii” trebuie interzisi ci romarlanii daca ma intelegi ,cei despre care patapievici spune niste adevaruri foarte mari !! Nu trebuie sa-i iubeasca nimeni pe rusi ,si cred ca nici ricanii nu merita iubiti in halul scarbos in care o faci tu !! Sunt totusi un imperiu’ colonial ,uriash ,si singurul activ in extindere pe toata planeta !! Sa indrugi minciuni in favoarea lor prezentandu-i intr-o lumina favorabila pe cei care o tzin tot intr-un genocid si care sunt responsabili fara exagerare de toate nenorocirile de pe planeta asta,si pe cealalta parte sa-i ataci furibund pe cei aflati in defensiva,care cedeaza permanent din granitele lor ,care suporta pagubele economice si furturile din partea imperiului care ii ataca pe toate directziile inclusiv pe plan sportiv ,incalcand toate legile internatzionale ,preluand intr-un stil rapace toate organismele internationale care au acum la conducere stafuri formate exclusiv din marionete ricane ,asta pe un om normal la cap care nu traieste ca o sluga prapadita din linsu’ de cur imperial ,ar trebui sa-l ingrijoreze !! Imperiul o ia la vale ,pentru ca toate imperiile ,mai ales cele foarte mari ,dau coltzu’ la un anumit moment ,pentru ca le suna si lor ceasul biologic ,dar unii de o cretinitate incredibila ,cum esti si tu ,nu pot intelege ca dincolo de coltzunul de paine care-l primeste pentru minciunile si magariile sale ,e un interes al speciei umane de a supravietzui si dupa ce se prabusheste marele animaloi malefic si satanic rican !! E spiritul de conservare al speciei, daca ai auzit de asa ceva,care la tine e atrofiat ca multe alte asa zis „aptitudini” !!Tu nu esti un om intreg la bila ,mai ales ca ceea ce faci tu e inutil !! Rusia e mare ,rusia poate exista de una singura ,intr-un circuit inchis,fara sa mai colaboreze in nici un fel cu un imperiu bolnav ,avariat si pe duca !! Numai ca imperiul are nevoie de un nou razboi mondial pentru o noua „reashezare” pe care a si inceput-o ,si dupa asa numita „reashezare ” care ar fi menita sa o salveze de la prabushire ,multi dintre noi nu vom mai fi ,cu sau fara utilizarea armelor atomice !! Eu zic chiar ca ,asa zisul „castigator” e incert ,si mai zic ca e incert pana si un viitor concret al omenirii cu descreeratzii ricani, care se bazeaza pe pasaruici scarboase ca tine,care se hranesc din suculentul anus rican  !!

        • ...escu
          # august 28, 2016 at 12:12 pm

          Bai belitule,”ricanii” isi impusca ziaristii in cap ziua in amiaza mare ptr. a-i speria pe ceilalti? „Ricanii” isi impusca opozantii politici pe strada? Bai regim de vidanja,vedeti ca pana si vidanja explodeaza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • SaakasBilly
            # august 28, 2016 at 1:36 pm

            Nu !! Ricanii i-si ascund opozantii in pushcarii secrete ,fara numar pe tot globul ,ii blocheaza in terminale de aeroport si in ambasade straine cu anii si de pushcat binenteles ca se pushca lumpenul ,cetatzeanul simplu ,de culoare ,de politzia lor Ku-Klux -Klan ,in rest e raiul pe pamant !! Cred ca te-ai inghesui sa pleci si tu acolo daca ti-ar da viza !! Cetatean roman insemna un fel de semizeu stii ?? Dar tu frate esti un limbric imputzit ,mai uita-te si tu in oglinda : ) : ) : )

        • M_D_L
          # august 28, 2016 at 3:44 pm

          Se vede ca esti si cretin si antiroman, prin faptul ca il lauzi pe khazarul Patapievici. Khazarii au spart URSS-ul in tandari si voi continuati sa-i pupati in kur. Te pomenesti ca ai fi si tu tot khazar, din ala din Ungaria.

    • M_D_L
      # august 28, 2016 at 3:15 pm

      Rusia este in cacat din cauza ca rusii s-au lasat calariti de khazari, care au dezmembrat imperiul URSS si au dat cadou americanilor toata Europa de Est si teritorii imense din Asia (cu bogatii si de importanta strategica). Romanii n-au avut vreo implicare in treaba asta. Recunoaste adevarul si inghite in sec.

  20. ...escu
    # august 27, 2016 at 10:05 pm

    Mai baieti,hai sa intram in jocul vostru idiot si sa spunem ca nu e site rusesc camuflat.Daca toata presa din Romania e controlata de „ricani”de ce ati inchis Vocea Rusiei,singura sursa de informatii care ne arata LUMINA DE LA RASARIT.Va spun eu de ce;Ptr. ca pe un site camuflat o puteti da oricand la intors.Jalnice metode,jalnica propaganda,jalnic regim!

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 11:47 am

      Nu ti se pare dubioasa aceasta insistenta cu saitul ,cand totul e…evident !! Guvernul romarlan care e al strainilor, cum e shi nemtzoiu’ klaus cel mic ,a terminat-o cu afacerile ruse,inchide rafinarii ,interzice traficul avioanelor civile pen’ca nu stiu care rus e in avion ,si nu inchide cica un asa zis „sait de propaganda” rusesc ??  Pai au inchis ei ditamai OTV-ul doar pentru ca arata opulentza in care se desfatau clanurile tziganesti bratz la bratz cu alde basau dictatoru ‘ si mafia se’curista ,si nu inchid ei un prapadit de sait ??  Tu du-te cu goana ta de cacat mincinoasa la….alta masa ,si canta-ti minciunile sconcsoase imputzite ricane ,acolo, unde e vre-o sansa sa te mai si creada cineva !! Am vazut si saiturile mincinoase din ukropia ,numai fiere si venin ,ca si pa’ asta !! 

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 12:17 pm

        De ce ar inchide romanii un site rusesc pe care se fac singuri de cacao? Voi cand urcati pe varful unui cacat va credeti pe Everest.Tot inainte,bolsevici,ca inainte era mai bine! Daca nu intelegeti,nici o problema,va traduc.

        • SaakasBilly
          # august 28, 2016 at 12:57 pm

          rromanii inchid pana si o ruta de avion ,inchid rafinarii,in bolovenia interzic  posturi de televiziune care sunt chiar rusesti, de fapt sunt convins ca viitorul post de televiziune rus in romaneste ,nu va fi transmis din romanica pentru ca nu i se va acorda licenta ,si nici nu va fi bagat in lista de nici un cablist din romanica pen’ca sunt directive precise de la ricani,asa ca nu e sigur ca va aparea vreodata !! Cat despre „se fac singuri de ras” asta e gandirea cretina boloveana !! La noi in banat odata cu navalirea hoardei de boloveni a venit si …prostia !! Pana sa vina ei, povesti de gen pacala erau doar in cartzile de poveshti ale lui creanga ,ca si „povestea pulii” !! Toti au fost „interzishi” de pilda cand intr-o disputa cu un vecin ,un bolovean a carat toata noaptea cacatul din buda si i la intins la ala ….pe casa !! Adeca „ca sa-l faca de ras” ,numai ca toti au vazut in asta o grava problema pshihica ,si o nimitnicie de neinteles pentru majoritatea care erau de o conceptzie mai civilizata si …europeana !! Un altul ,la o nunta ,i-mi explica cat de greu si-a crescut cele doua fete ,(dintre care una era mireasa) ,sotzia lui murind ,si el a ramas singur,si la un moment dat evoca o zi de decembrie cand vecinul lui taia porcul ,si el care locuia la o anumita departare de el ,neavand de nici unele ,a tarat in gradina o bucata de bushtean ,a pus paie pe el si l-a parlit cum se parleste porcu’ expre sa crape fierea in vecin ,ca uite ,taie si el un porc !! Dupa care binenteles a tarat de unu’ singur bushteanul inapoi in curte ….gata parlit !! I-mi si imaginam cum copii lu’ ala tzopaiau cu shoriciu in mana in juru’ porcului ,pe cand ai lui tzopaiau cu o coaja uscata de paine in juru’ bushteanului parlit !! Atunci pe loc m-am gandit ,nu era mai simplu ,mai uman ,sa-i ceara un kg de carne si neste shorici ,pe datorie ,daca nu avea bani ?? De dragul copiilor,care precis nu s-au saturat cu operatziunea de parlire a bushteanului !! Exact asa  „se fac singuri de cacao” si rusii ,pe un sait care nu e al lor ,si cu care nu au nici o legatura !! Noi aflati in hazna vrem sa aruncam cu materialul la indemana in ei ,numai ca ei sunt mai hacana ,la aer curat ,si intr-un spatiu septic ,si cacatul conform legii gravitatziei ne vine inapoi in cap !! Noi in schimb radem, ca lumea crede ca in hazna nu-s rumani ci rushi ,ca noi asa mintim ca ni-s rushi !! Vai de capu’ nostru de prapaditi !!

  21. # august 27, 2016 at 10:56 pm

    Informatie de pe un site cu adevarat rusesc : Declaraţie îngrijorătoare: zeci de focoase nucleare sunt deja în RomâniaZeci de focoase nucleare americane ar fi fost deja transferate în România. Operațiunea s-ar fi desfășurat în mare taină, susţine şeful asociaţiei bucureştene „F.A.P.T.E”, Badiu Ovidiu Ilie. CHIŞINĂU, 24 aug – Sputnik. Conducătorul asociaţiei „F.A.P.T.E”, Badiu Ovidiu Ilie, a anunţat miercuri pe pagina sa de Facebook că pe teritoriul României au fost aduse deja arme nucleare americane. SUA mută bombele nucleare din Turcia în coasta Republicii Moldova „40 de focoase nucleare se găsesc deja pe teritoriul României! Operațiunea a fost făcută cu succes și în secret de armata SUA și România”, a scris Badiu Ovidiu Ilie. Potrivit acestuia, deşi „unii au speculat pe aceasta tema”, în realitate „nimeni absolut nimeni nu a știut când și cum au fost aduse acestea”. Anterior, autorităţile de la Bucureşti au negat cu vehemenţă informaţiile apărute în presă despre faptul că SUA ar fi mutat o parte a focoaselor nucleare din Turcia la baza militară de la Deveselu. Publicaţia EuroActiv(punct)com a scris că SUA ar fi început mutarea focoaselor nucleare din Turcia în România, în contextul înrăutățirii relațiilor dintre Washington și Ankara, făcând referire la două surse anonime. Explozia unei singure bombe nucleare B-61 la Deveselu ar putea provoca în primele clipe aproximativ 3 mii de morți și 11740 de răniți, afectând o suprafață de 11 mii kilometri pătrați, potrivit unei simulări pe site-ul nuclearsecrecy(punct)com. Cu toate acestea, numărul real al victimelor nu poate fi determinat exact, depinzând de mai mulți parametri. Statele Unite au avut o reacţie ambiguă la materialul publicat de EurActiv, potrivit căruia SUA ar intenţiona să transfere focoasele sale nucleare din Turcia pe teritoriul României. Răspunsul oficialilor americani nici nu confirmă, dar nici nu infirmă informaţia privind presupusul transfer. „Este politica SUA să nu confirme sau să infirme prezenţa sau absenţa armelor nucleare în niciun loc, general sau specific”, a precizat locotenent-comandorul Patrick Evans de la departamentul de comunicare al Pentagonului.http://sputnik.md/world/20160824/8728630.html

    • M_D_L
      # august 28, 2016 at 8:10 am

      Cred ca focoasele nucleare sunt stocate la Deveselu doar provizoriu, pana construiesc americanii alte bunkere secrete pentru depozitarea armelor nucleare. Este ilogic sa le tina pe toate intr-un singur loc, stiut de toata lumea. Si daca sunt bombe de aviatie, nu rachete lansate de la sol, cred ca trebuie sa fie aproape de aeroporturile de la granita de est, cat mai aproape de Rusia. Asta in cazul in care americanii au planuit  sa le foloseasca strict in Rusia, nu si in tari din vest (Franta, Germania. Italia – in caz de nesupunere).

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 9:34 am

        Stirea e rasuflata,s-a demonstrat ca a fost un fas al propagandei ruse.Toata lumea neaga,doar propaganda rusa o tine langa.

        • SaakasBilly
          # august 28, 2016 at 12:05 pm

          Sunt vre-o doi ani de cand intr-un interviu un general rican a vorbit despre aceasta strategie !! Un razboi atomic limitat la nivelul europei in care rusia sa fie distrusa partzial impreuna cu europa ,pentru ca rushii nu vor extinde razboiul la nivel planetar daca nu vor fi provocati in directia asta !! Parerea lor !! Un alt general ,de data asta rus ,a spus in schimb, ca in cazul unui atac nuclear asupra rusiei (care va fi asupra moscovei …of course) ,primele lovituri replica vor fi asupra washingtonului si new york-ului ,indiferent de unde vor porni ricanii atacul !! Ricanii insa par foarte increzatori ca teritoriul lor nu va fi lovit ,nu vad ghesheftul nostru aici care vom fi loviti oricum !! Poate si brexitul are o legatura intrinseca cu strategia atomica ricana ,ca imperiul britanic sa nu fie printre „atacatori” !!

          • ...escu
            # august 28, 2016 at 12:27 pm

            Cacatilor,de cand ati furat bomba atomica de la americani,ca pe voi nu va ducea mintea sa o produceti,o tot tineti cu aoleu planeta! Intre timp Imperiul sovietic a cazut,in Asia China face legea,in Europa sunteti o statistica in cadere libera,PIB-ul vostru e mai mic ca al Spaniei sau Coreei de Sud.Voi inca nu intelegeti ca nu va baga nimeni in seama? Nu vrea NATO,ca v-ar inconjura granitele!

          • SaakasBilly
            # august 28, 2016 at 1:30 pm

            Pai nato am impresia ca tocmai e regulata de sultanul erdogan !! Taman acum otomanul le-o potriveste la cacastoare ,ca lor le plac locurile inguste !! Taman acum le-o da in mecla kurzilor cu care NATO-ul  avea mari vise…imperiale !! Adeca le cam face de petrecanie !! Vad ca si „marele dictator sirian” ii capaceste pe teroristii buni ai ricanilor eliberand o regiune definitiv ,vad ca sunt pe cale sa o puna in stramtoarea ormuz cu iranul de un mic blocaj ,ca sa creasca pretzu’ petrolului ,si ma gandesc ca inca nu stiu ca si china deabia asteapta sa le-o dea in gura !! De fapt ce inseamna nato ?? Ce insemnatate mai are ?? In traducere o fi un fel de „ciuca batailor” ?? O sa realizeze in curand cat de mici sunt si ce mari s-au crezut : ) : ) : )

          • M_D_L
            # august 28, 2016 at 3:34 pm

            Nu cred ca un razboi atomic intre superputeri militare poate fi „partial color”, limitat la Europa si Rusia. Poate numai daca la conducerea Rusiei sunt tot fortele tradatoare care au dezmembrat imperiul si fac in asa fel incat Rusia sa fie demolata de americani. O conducere cu adevarat ruseasca ar merge pe varianta distrugerii totale a SUA, adica nu cu jumatati de masura. La cate rachete si focoase are Rusia, ar fi floare la ureche sa pulverizeze toate orasele americane, chiar daca numai 10% din focoase ar ajunge la tinta. Si sunt convins ca si China va interveni cu armamentul ei contra tarii agresoare care ar declansa razboiul atomic. Asa ar fi logic, ca toate tarile posesoare de armament nuclear sa se teama ca vor avea aceeasi soarta ca si tara agresata si sa casune pe agresor (presupus a fi SUA).

        • M_D_L
          # august 28, 2016 at 3:54 pm

          Precis ti-au spus americanii unde au amplasat ei bombele atomice. Ca alta treaba n-aveau, decat sa bata toba ca sa stie toti guristii de pe forumuri.

          • SaakasBilly
            # august 28, 2016 at 5:03 pm

            Nu mi-a spus nimeni nimic ,eu doar am spus dupa o anumita logica ce cred,binenteles daca tu imi dai voie !! Poate vrei si tu sa ies de pe forum !! Se prea poate ca te incomodez cu ceva si pe tine  …nu ??

          • M_D_L
            # august 28, 2016 at 8:05 pm

            Vorbeam cu  …escu.

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 11:55 am

      Pai deveselu a fost facut special pentru nucleare !! Astea chiar daca sunt bombe au mecanisme adaptoare deja patentate cu care sunt transformate pe loc in rachete !! La deveselu’ nu s-au dus sa fie carate de acolo ci lansate !! Au facut ani de zile caterinca de rusi si uite ca acum se adevereste ce au zis rushii si faptul evident ca imperiul rican e unul al minciunii sfruntate !! Despre mamona ,diavolul ,se zice ca e tatal minciunii ,si ucigash de oameni ,iar astia sunt fii diavolului !! Se mai spune ca cea mai mare minciuna a diavolului e aceia in care incearca sa convinga oamenii ca de fapt el nu exista !! Asta e si scopul distrugerii religiilor !! Daca Dumnezeu nu exista ,inseamna ca nici diavolul nu….exista !! Lumea e foarte naiva si nepasatoare ,cel mai mare aliat al lor !!

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 12:29 pm

        Cum dracu se transformara toti conducatorii vostri in frunte cu pedofilul Putin din atei in pupatori de moaste?

        • SaakasBilly
          # august 28, 2016 at 1:19 pm

          Exact cum s-au transformat scarbele ca tine din pupatori de moashte in pupatori de boashte !! Dupa lovitura de stat din 89′ nu exista nici un eveniment fara soborul de preotzi !! Hoarda de preotzi era pisti tat ,pana si in parlament ! Toti se’curistii si toti comunishtii bolshevici erau ascunsi dupa sutanele soborului de preotzi ,ca nu care cumva sa fie banuiti ca nu-s rivulitzionari !! Acu’ departamentu’ lor din se’curitate face o replica casei poporului ,pe’ca e acelasi organ se’curist …nu ??Dar ricanii fiind satanisti e la moda satanismu’ pedofilia ,poponaria ,necrofilia ,zoofilia si alte si alte lucruri frumoase sodomoase si gomoroase !!

          • ...escu
            # august 28, 2016 at 1:36 pm

            DEci Putin o suge pe sub sutane?

          • SaakasBilly
            # august 28, 2016 at 4:59 pm

            Tot mai convins sunt ca esti un poponar scarbos …muist !! De fapt asa sunt se’curistii !! Voi dati limbi  ricanilor si stati capra la mataranga lor !! Normal ca tot acolo va este capul ,putane mici ce sunteti : ) : ) : ) : )

  22. # august 27, 2016 at 11:13 pm

    Oare cum ar putea fi posibil pentru un roman, in zilele noastre, sa nu fie cu rusii ? Sa fii cu rusii este metoda de recunoastere intre romani, pentru a se diferentia de minoritarii anti-romani cu nume romanesti.  „Pe aici nu prea mai e nimic german”Bad Godesberg a fost cândva cartierul diplomaţilor din Bonn. Astăzi, pe străzile lui vezi mai ales femei cu văl islamic şi multe cafenele arăbeşti. Mulţi oameni se simt înstrăinaţi. …………………….Pentru conformitate trebuie spus că nu chiar „toate” femeile din Bad Godesberg ies pe stradă cu faţa acoperită. ………………………Doamna Lavan spune că, mai mult decât dezbaterile politice, o apasă transformările apărute pe străzile din cartier, cândva pline de clădiri şi localuri „tipice. Unul dintre aceste localuri, „Aennchen”, se va închide. „Acum, peste tot nu vezi decât aceste baruri de fumat narghilea. Peste tot, acest miros dulce”. Cu mină tristă, femeia spune că „nu a mai rămas mai nimic german sau italienesc aici. Peste tot vezi numai informaţii în limba arabă”.”Peste tot”, „toţi”. Precum în cazul femeilor acoperite complet, generalizările par şi în acest caz dificile. Totuşi, când ieşi din Bad Godesberg este suficient să arunci o privire într-un supermagazin al unui concern german pentru a observa că, într-adevăr, mărfurile sunt expuse nu doar în limbile germană şi engleză, ci şi în limba arabă.http://www.dw.com/ro/pe-aici-nu-prea-mai-e-nimic-german/a-19484694

    • ...escu
      # august 28, 2016 at 9:54 am

      „Oare cum ar putea fi posibil pentru un roman,in zilele noastre,sa nu fie cu rusii” Mai baieti,in zilele noastre cu rusii sunt niste bolsevici reziduali si niste agenti recrutati de GRU–deci tradatori de neam,e adevatat,destul de multi!

      • SaakasBilly
        # august 28, 2016 at 12:21 pm

        „bolsevici reziduali” sunt intradevar tradatori de neam si intradevar „destui de multi” numai ca astia sunt shleata care au dat mana si s-au aliat cu imperiul malefic rican si sunt in continuare la fraiele romanicii mioritice !! Tu dom’ vagin blegogit degeaba dezinformezi facand spume la gura ,dar in romanica tot ceaushistii sunt la conducere si marea „batalie electorala” se da intre breasla activistilor de partid ,si a urmashilor lor ,si breasla se’curistlor ,care vorba fie intre noi ,mai mult mimeaza ca lupta ,ca de fapt ei sunt inseparabili !! Atunci cand ceashca la cuvantartea de la targovishte din vara lui 89′ a zis chestia aia cu plopul si micshunelele ,a mai zis ca aparatul de partid nu poate fi inlocuit pen’ca nu e nimic altceva ce sa fie pus in locul lui !! Asa ca ricanii s-au inteles cu „aparatu” si acu’ asa cum l-au servit pe ceashca ,ii servesc si pe ricani !! Toti ciumetzii cacanari o dau cu „bolshevicii” si se’curisti dar in continuare pana si ultimul satrap de pe vremea lui stalin are pensie enorma si nimeni nu se atinge nici cu o adiere de el ,si propagandishtii comunisti ai lui ceashca au fost ingropati cu onoruri militare,pe cand „anticomunistii” au murit in mizerie ,ca vai de mama lor !! Si ce e cel mai important ,pana la cel mai marunt informator al se’curitatzii sau militziei e in grija organelor in continuare si o duce chiar mult mai bine ca inainte !! Asa ca lingetzi-le gaoaza yankeilor ,si tzinetzi-va curul de curve la spart in continuare ,dar nu ma ametziti pa’ mine care am trait si vazut…totul !!

        • ...escu
          # august 28, 2016 at 12:42 pm

          Boule,cand Ceasca a zis cu plopu si micsunelele,a mai zis si nu va bucurati tovarasi,ca descoperirile in biologie ne-au demonstrat ca totul e posibil.Ce nu a prevazut balbaitul e ca securitatea lui se va subordona total la revolutie rusilor.Intre timp,SPIRITUL ROMANESC s-a trezit si a aparut FILONUL NATIONAL,caruia puteti sa-i beliti pula de acum inainte,daca va permite!

          • SaakasBilly
            # august 28, 2016 at 1:10 pm

            Ha ! Ha ! Ha ! Asta cu „descoperirile in biologie ne-au demonstrat ca totul e posibil” ai luat-o din biblie cu pilda cu camila si urechile acului ,unde papistashii ca sa-shi justifice hotiile si viatza de huzur au mai bagat-o si pe aia cu „dar pentru Dumnezeu totul e posibil” !! Stiu ,stai linistit ,ceashca pentru tine a fost un fel de „dumnezeu” si codoiul un fel de „maica tereza ” dar cu „subordonarea la rushi” minti ca un grohaitor din cocina ,si cand o mai iei cu „spiritul si filonul ” automat imi vine sa-tzi pishulez boticu’ ala pervers de sconcs imputzit pe care scoti tot cacatu’ asta halit din gaoaza ricana…scarbosule  !! Se’curistii vreau natzionalism si fascism implantat pe osatura ricana de …globalizare !! Sti ce o sa fie asta ?? Tot un fel de strutzo -camila ca si acelashi natzionalism shovino-fascist sudat pe osatura internatzionalism comunismului !! Sunteti fiintze aberante ,ilogice ,insa in ochii pulimii chiar ca existentza voastra nu ar mai avea nici un rost !! Va mintiti mari natzionalisti ca sa va justificati existentza …boule !!

  23. ...escu
    # august 28, 2016 at 1:43 pm

    Securistii sunt cu rusii ,romanii sunt cu americanii.Voi ne pupati in cur doar daca va dam voie! Si va permitem cu conditii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 2:23 pm

      Boahahaha !!!! Vorbesti ca un cretin fara noima !! Fara pic de creer !! Vrei sa contrezi ca ala cu bushteanul si tu necesiti tratament pshihiatric !!

  24. ...escu
    # august 28, 2016 at 1:46 pm

    Bai cacatilor,pe limba voastra,voi in Romania puteti doar sa vidanjati,dar nu cu alea care fac explozie!!!!

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 2:24 pm

      A partzuit din nou neuronu tau bolnavior : ) : ) : )

  25. ...escu
    # august 28, 2016 at 2:14 pm

    Bai vidanje explodate,daca va tine in R. Moldova unde aveti !.5 milioane de rusnaci 80% mass-media controlate de voi si o vasta retea GRU, in Romania ati cam luat-o in mana!i Pe intelesul vostru de rusnaci,o cam sugeti pe uscat.(nu intelegeti,va explicam!)

  26. ...escu
    # august 28, 2016 at 2:19 pm

    A ridicat America o spranceana si PIB-ul Rusiei a scazut la jumatate.Rugati-va dracului sa nu se supere America!

  27. ...escu
    # august 28, 2016 at 2:23 pm

    Jumatate din averea oligarhilor rusi,care reprezinta jumatate din averea Rusiei este in Occident.Sa va traduc in ruseste?

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 2:37 pm

      Ha !! Ha !! Ha !! Pai daca numeri cum ai numarat moldovenii tai ne-am convins toti !! Nu mai trebe sa”traduci” !! Lui napoleon si hicler de la balaceanca cu care esti prins in jocuri erotice ….poti !!

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 2:54 pm

        Tu esti dintre admiratorii lui Ghennaadi Ianaev,Vladimir Kriukikov,Boris Puqo.Voi bai dobitocilor ati dus la destramarea URSS. Prima reblublica,idiotilor,care a rupt URSS a fost Rusia! Doamne cat sunt de tampiti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!((((((((((((((((((((((((())))))))))))))))))))))))))))))))))

        • ...escu
          # august 28, 2016 at 3:03 pm

          Cand cinci alcoolici dau o lovitura de stat,ce dracu stat e ala?

          • SaakasBilly
            # august 28, 2016 at 4:43 pm

            Asta cu cinci alcolici ai visat-o cand ai atzipit la …balaceanca ?? Aberezi deja ??

        • SaakasBilly
          # august 28, 2016 at 4:51 pm

          Cred ca Ghennaadi asta a fost ala care a impulit-o pe mata ,adeca comunitaru’ ala jerpelit si boris ,un alt comunitar bolnav de jigodie ar fi trebuit sa o tzina drept ,dar pen’ca a tras pi nas si a bagat in vena a deviat-o in anus ,si lui puqo nu ia ramas decat sa constate nasterea ta ,un avorton ,  jumatate javra jumatate limbric care te-ai nascut intr-o republica …bananiera !!Idiotzilor ,care au rupt-o pa’ mata !! Doamne cat sunteti de tampitzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((0)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  28. ...escu
    # august 28, 2016 at 3:04 pm

    Cand un pedofil conduce un stat,ce stat e ala?

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 3:59 pm

      Dar cand conduce un stat unu’ nascut in alt stat incalcand prima regula din constitutie ,cum i se zice ?? Si cand afro-americanul  inchide ochii la pogromul ku-klux-klanului asupra propriei rase ,cum se cheama ?? Dar genocidul ,holocaustul, facut de nazistii ricani asupra civililor ,cum se cheama ??

  29. ...escu
    # august 28, 2016 at 3:09 pm

    Cand impusti un ziarist in cap ziua in amiaza mare,e clar ca nu mai ai presa critica.Cand impusti un opozant pe strada,e clar ca nu mai ai opozitie.Care e tampitilor,definitia dictaturii?

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 3:55 pm

      Definitzia dictaturii ,cretinule, e atunci cand ai „pushcarii secrete” peste tot in lumea asta ,cand te poate aresta fara o baza legala ,te poate schingiui si ucide fara o baza legala ,chiar si cu drone din aer ,prin satelit ,cand poti lichida populatzia a doua orashe suprapopulate pana la ultima bacterie cu doua bombe si cand trece aproape un secol fara ca cineva sa-tzi ceara socoteala !! Cand ai voie la genocid de milioane de oameni ,cand ucizi in masa propria populatie doar din cauza rasei sau a culorii pielii, cu asa zisele „fortze de ordine ” din rasa ta ,platiti si din banii lor ,a contribuabililor !! Dar asta ,ai dreptate ,nu mai e doar dictatura ci de-a dreptul….demoncratie !!

  30. .ro
    # august 28, 2016 at 3:36 pm

    P.I.B.,stiti baieti ce este;e produsul intern brut.Nu va comparam cu tarile dezvoltate,ca lesinati! dar sa fiti sub Spania sau Coreea de Sud,nu va vine sa inhalati din vidanja explodata? Nu va rusinati,va intelegem,toata istoria voastra ati fost pielea pulii in context geopolitic.Doar cand ati supt-o la altii ati reprezentat si voi ceva in lume!.Acum le-o sugeti la chinezi si la turci,sperand sa reprezentati ceva in geopolitica.Chinezii va dau coiul stang,iar turcii coiul drept.Vreti sa sugeti ceva adevarat? Va dau romanii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 4:25 pm

      Pai rumanii in situatzia actuala nici nu au altceva de dat decat „pula” Au lucrat ca sclavii cateva generatzii de si-au cladit o industrie si o agricultura de invidiat,dupa care si-au assasinat conducatorul si si-au dat toata industria ,agricultura si flota la fier vechi ,intradevar noi suntem grozavi ca acum ne imprastiem cetatenii pe la straini ,furat ,cershit si prostitutzie !! Care mai munceste ceva sunt capshunarii si cei in constructii !! Suntem aia de care vreau sa scape toti !! noi si tziganii si aia majoritatea rromani !! Nu stiu cum se face da’ sultanu si-a cerut scuze intr-un mod rushinos de la rusi ,nu stiu cum dar rushii l-au salvat de la lovitura de stat ricana  in care era sa o mierleasca ,si nu stiu cum dar acu’ tocmai le-o da in gura kurzilor cu care ricanii au vrut sa faca un imperiu !! Si nu stiu cum dar chinejii sunt in relatzii exceptionale cu rushii pe cand ricanii nu mai stiu cum sa le blocheze ieshirile la ocean !!Dom’vagin pe de alta parte e normal ca te gandesti doar la coi si mataranga !! Atata creier mai ai !!

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 4:45 pm

        Ce sunteti mai cacati in comparatie cu economia chineza? Va spun eu;O ZECIME . Aveti impresia  ca nu stiu chinezii unde va e locul? Mai la coada baieti,chinezii stau cu ochii pe America,voi sunteti la si altii.

        • SaakasBilly
          # august 28, 2016 at 4:54 pm

          Si care e legatura dintre china si romanica sau ricani ??? China e comunista mai muie mica !! Voi miticii nu va stiti lauda cu voi ??? Va laudati cu altii ??

  31. SaakasBilly
    # august 28, 2016 at 3:48 pm

    Am incercat in ultimul timp sa te te inteleg !! Nu cred ca cineva care nu e ruman,nu a trait printre rumani si nu a fost tradat,vandut,mintit , furat si inshelat de ei ,ar putea vreodata sa le inteleaga complexele ,firea de nevertebrata,shovinismul ,temerile de unde apare shovinismul ,si mai ales micimea pierduta in mazga lipicioasa a angoasei !! Uite ,sa luam rushii !! E clar ca e invidie !! Ei nu sunt o turma cum zice Patapievici ,ci un popor mare ,cu o istorie adevarata ,nu facuta de altzii si peticita de hoarda mincinoasa a dictatorului comunist ceausescu !! Unii au traditzii adevarate ,nu furate de la altzii si schimbate dupa cum bate vantul si interesele ca si in cazul istoriei noastre !! Au avut razboaie adevarate in care nu au fost mereu in ambele tabere ca in cazul nostru !! Istoria lor nu e plina cu „intoarceri de arme” si impushcarea propriilor conducatori in fatza dushmanului !! Ma gandesc ca daca am avea o istorie la fel de gloriasa ca ei i-am putea si respecta ,chiar ca si dushmani ,asa cum fac popoarele mari, adevarate,conduse de personalitati si nu personulitati care sunt marionetele vreunui imperiu cotropitor !! Cat de lingai sunt azi romanii fatza de occident si imperiul malefic rican exact asa de lingai erau fatza de rushi si apoi fatza de dictatura natzionalist-comunista a lui ceasca !! In germania lui hicler 90% dintre germani erau trup si suflet cu nazismul ,in romanica socialista 99% dintre romani il adorau pe ceausescu si pe elena !! Si in germania nazista si in romanica comunista oamenii o faceau ca sa le mearga bine ,eu nu am facut-o si mi-a mers foarte rau ,cumplit de rau !! Acum oamenii fac acelashi lucru si tot ca sa le mearga bine ,pentru ca ei se gandesc doar la ei !! Sunt in stare sa-i tradeze pe toti,nu tzin cont de prieteni sau de neamuri ,la nevoie isi tradeaza si sotia sau copii !!  Romanii au mare nevoie sa urasca ,pentru ca ei se umilesc,se injosesc, ca sa le mearga bine si tensiunea asta trebuie sa o elibereze cumva !! Dar romanul se intereseaza ce are voie oficial sa urasca !! Acum de pilda rushii sunt material de ura ,teroristii ,arabii ,tziganii care pe ascuns sunt livrati de regim ca ‘material ” de ura ,si aproape ca era sa uit „ungurii” care veshnic „vreau ardealul” !! Deci esti anacronic si ciudat daca urasti americanii !! Daca urasti englejii ,francezii ,sau doamne fereste ukrainienii ,sau sa amintesti ca am mai avea ceva teritorii la ei de recuperat ,sau ceva minoritate obidita !! Asa era si pe vremea lui ceasca ,am intrebat care e treaba cu republica moldova ca am gasit o harta veche cu romania mare!! Profu’ de istorie m-a tras la un loc ferit si mi-a spus sa arunc dracului harta aia ca numai de belele o sa dau ,si sa nu mai intreb nimic de prostii din astea !!

  32. .ro
    # august 28, 2016 at 3:59 pm

    Gunoiule,daca R. Moldova e rupta de Romania e din cauza rusilor.Daca Nordul Bucovinei,Herta,Sudul Basarabiei sunt rupte de Romania,sunt din cauza Rusiei.

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 4:27 pm

      Poate fi si din cauza musonului de est ,important e cine le are acum ,si de ce nu le luam de la el din moment ce nu are nici un drept legitim la teritoriile romanesti !! Faci pe prostu nu ??

  33. ...escu
    # august 28, 2016 at 4:09 pm

    Ce sunteti bai cacati in ploaie in Asia in comparatie cu China? Nimic!!!!!!!!!!   Ce sunteti in Europa in comparatie cu Uniunea Europeana? Nimic!!!!!!!!!!!!!!!!! Atunci cu cine va comparati motul? Stati dracului in stepa!!!!!

    • SaakasBilly
      # august 28, 2016 at 4:39 pm

      Acel „nimic” e cea mai mare tzara din lume ,cu bogatzii nelimitate !! Intamplator e locuita de un popor glorios care a rupt falca tuturor imperiilor care nu au avut loc de ei !! Pe cei „invincibili” i-a facut scuipatoarea celor obiditi  jecmaniti si exploatati de ei !! Niciodata in nici un razboi nu au avut nevoie de ajutorul nimanui !! Au una dintre cele mai spectaculoase si vaste culturi din lume,contributzii enorme in lumea stiintei si a inventicii  ,toate imperiile lumii s-au temut de ei si i-au respectat si sunt convins ca si marele imperiu’ malefic rican sa pus cu cine nu trebuia !! era bine si in cazul lor sa-shi fi vazut de treaba si sa-i fi lasat in pace !! Vrea nu vrea imperiul malefic trebuie sa discute de la egal la egal cu ei !! Tu poti  spune ca e si „nimic” cu nebunii nu e bine sa te contrazici !! Tu ai o mare problema de ordin pshihiatric !! Poti minti orice vrei tu ,cu asta realitatea nu se schimba …stii ??

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 4:58 pm

        Cea mai mare tara din lume,Rusia cu o populatie de 142 905 200 locuitori,are PIB-ul mai mic decat Coreea de Sud,cu o populatie de 48 988 883 loc. sau Spania,cu o populatie de 46 248 605 loc.fara sa mai vorbim de suprafatata si de bogatii.Bai belitilor,sunteti pielea pulii la nivel geostrategic!!!!!!!

      • ...escu
        # august 28, 2016 at 5:25 pm

        Ce contributii aveti bai belitilor la stiinta mondiala? Voi doar ati furat,ati copiat si ati spionat.Cate premii Nobel aveti?Ati fi avut daca se puteau obtine precum medaliile olimpice prin dopaj.

        • SaakasBilly
          # august 28, 2016 at 11:13 pm

          Daca vorbeai de bangladesh poate aveai o urma de logica,dar si aia sunt in fatza noastra !! Noi suntem in buda si tu coprofagule emitzi de acolo judecati cu un creerash bolnavior !! Doar faptul ca pe toti care nu sunt de acord cu propaganda ricana ii faci rusi ,denota o boala pshihica ,esti grobian si obositor cu metodele de agitator se’curist fost tractorist pe care ma pishulez ca pe un sconcs mincinos si jegos !!

  34. SaakasBilly
    # august 28, 2016 at 5:12 pm

    Pai ce are de-a face „nivelul geostrategic ” cu PIB-ul ??  Geostrategic coreea de sud e coreea de sud ,jumatatea ocupata de ricani in urma invaziei asupra coreei ,o mica colonie !! Pe langa fortza militara rusesca (ca asta inseamna „geostrategic” ) coreea de sud e un mic partz pe langa rusia ,cum e si toata europa !! Daca asha de „exceptional ” e ricanu’ de ce face pe el pana si in fatza coreei de nord ….geostrategic ?? Dar noi romanica …..geostrategic” ce suntem ?? Un cacat de musca ?? Un partz ?? Curva ricanilor ?? Livram material pentru  spart bucii ??

  35. ...escu
    # august 28, 2016 at 5:15 pm

    America,idiotilor,va testeaza granitele,voi nu vedeti ca sunteti ca intr-o cusca? Ce grade de libertate aveti,bolseviti resapati? Unde va miscati voi liber,in Ucraina? Vi se da voie,handicapatilor!In Asia? Pana nu-i suparati pe chinezi!.In rest?Sunteti lasati sa va inchipuiti ca reprezentati si voi ceva geostrategic.Nu,idiotilor,lumea actuala se discuta intre America,UE si China.Voi sunteti a cincea roata de la caruta,sau pe intelesul vostru,pielea pulii.

  36. SaakasBilly
    # august 28, 2016 at 11:07 pm

    Deocamdata nu stiu despre ce „cushca” vorbesti ??? Rusia e enorma ,sunt inca zone neumblate de picior de om !! Daca rusia e atat de „stramta” pai restul statelor trebuie sa se numeasca „foarte stramte” si „extrem de stramte” daca rusia trebe sa dea sentimentul de …cushca !! Deocamdata au un intreg continent la dispozitie ,vorbesc de asia ,apoi e africa binenteles ,toate tzarile arabe,si vorbind de europa sau ricania e interdictie doar la catzi-va oficiali care oricum nu au timp sa faca inconjurul lumii avand si alte treburi de facut !! Tu cateodata vorbesti tampenii mari cat casa !! Sincer !!Un cretin mai mare ca tine ….mai rar !!

Trackbacks/Pingbacks
  1. Ce se scrie, ce nu se scrie… | www.giurgiuonline.com - august 26, 2016

    […] Sursa: news.russiatoday.ro Articol sursa: Ce se scrie, ce nu se scrie… […]