2:57 am - vineri august 18, 2017

Cetăţenii ruşi din România vor vota duminică în Bucureşti şi Constanţa

4409 Viewed admin 74 responds
rusia-alegeri-romania

Pe data de 18 septembrie 2016 vor avea loc alegerile deputaților Dumei de Stat a Adunării Federale a Federației Ruse (cea de-a VII-a convocare).

Pentru desfășurarea votului, pentru cetățenii ruși aflați în România sunt înființate două Secții de Votare: la București – № 8261 la școala de pe lângă Ambasada Rusiei în România (str. Gheorghe Brătianu, 54, sector 1), precum și la Constanța – № 8262 la Consulatul General al Rusiei (str. Mihai Viteazu, nr. 5).

În conformitate cu legislația rusă în vigoare, cetățenii care locuiesc permanent în afara Federației Ruse sau care sunt în misiuni din străinătate de lungă durată (nu mai puțin de trei luni), sunt incluși pe lista alegătorilor pe baza cererii scrise depuse la Comisia Electorală cel târziu cu o zi înainte de data de votare, iar în ziua de votare – pe baza cererii orale. Comisiile de Votare se află pe adresa: str. Tuberozelor, 4, sector 1, București, tel.: +40 021 222-15-56 și str. Mihai Viteazu, nr. 5, Constanța, tel.: +4021-611-106.

Cetățenii Federației Ruse care se află în România pe baza invitațiilor private, în călătorii de serviciu, de business și turistice sunt incluși pe lista alegătorilor atunci când se vor prezenta la Secția de Votare în ziua alegerilor pe baza pașaportului sau a unui document care îl înlocuiește pe acesta, și a adeverinței de transfer la o altă secție de votare. Persoanele care nu au avut posibilitatea să obțină adeverința de transfer la o altă secție de votare sunt incluși pe lista alegătorilor pe baza adresării în formă orală în ziua alegerilor.

Votul va avea loc între orele 8:00 și 20:00.

Pentru obținerea buletinului de vot și participarea la alegeri este necesar să se prezinte pașaportul valabil al cetățeanului Federației Ruse care să confirme identitatea cetățeanului Federației Ruse în afara Federației Ruse (pașaport pentru călătorii în străinătate), sau un document care îl înlocuiește pe acesta (certificat de întoarcere în Federația Rusă).

Provident Romania
Don't miss the stories followReCunoaste adevarul! and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
valerii kuzmin

Valerii I. Kuzmin: „Zvonurile despre sfârşitul istoriei sunt puţin exagerate”

aleksandr_dughin

Transhumanismul

Related posts
74 Responses to “Cetăţenii ruşi din România vor vota duminică în Bucureşti şi Constanţa”
  1. ...escu
    # septembrie 17, 2016 at 9:16 am

    Foarte tehnic articolul,cu adrese si indicatii precise Dar parca site-ul nu era al vostru ci al CIA.Colaborati atat de strans cu ei incat va ajuta in „alegerile democratice”? Voi pana la urma imbalsamati in minciuni mai stiti pe unde se ascunde adevarul?

  2. SaakasBilly
    # septembrie 17, 2016 at 9:41 am

    E vorba doar despre neshte alegeri !! In astea nu se pun la cale invazii ale  lumii ,nu trebe miticii sa sara la arme !! E ok ,nu-ti aduna cei >400 de…”oameni ” care „va atingeti tzelu” ! Nu ataca putin la cotu’ dunarii !! Si base sta linistit in birt cu leana lui !! Ne-ar fi avertizat el …nu ?? Nu ne lasa el dom’ base  : ) : ) : )

  3. # septembrie 17, 2016 at 4:16 pm

    Un fapt care trb remarcat si subliniat. NWO.& co, nu au reusit sa amorseze inca nici o” revolutie colorata” cu ac ocazie.Este o victorie discreta a autoritatilior Rusesti …care desi au luat masuri nepopulare cu ONG urile, etc… ( probabil si altele indisponibile pt media).au reusit cu succes sa  evite miscari in  masa. Urmeaza o perioada dificila de aprox 5- 6 luni …perioada de iarna.Alegerile in sine nu sunt importante ( de fapt ca si cele pt presd USA) pt ca nu este de asteptat sa aduca schimbari majore intern/ extern.Linia politicii interne/ externe in linii mari va fi mentinuta ….Altfel spus ac alegeri din RU  NU aduc schimbari in GEOpolitica internationala.Este o ocazie a autoritatile ruse  sa demonstreze comunitatii internaționale un minim exercitiu democratic si sa se ” spele ” de acuzatiile de autoritarism

  4. # septembrie 17, 2016 at 5:26 pm

    Sa ne lamurim cu intalnirea de la Bratislv .A avut un  rol informal si declarativ. Au stabilit  (pina in mart 20!7 cand se vor aduna din nou ) trb luate masuri in privinta: 1)  terorism/emigrarii; 2) contrl .frontierelor; 3) securitatea sociala. Altfel spus ” ne am adunat sa povestim ” .Parerea mea care si asa nu conteaza : 1) sunt tampiti 2 ) sunt foarte tampiti 4 ) sunt extraordinar de tampiti 5 ) zaharisita de baba Merkel face jocu ‘ lu’ NWO personificat de ŞOROS cel dement 6) in 6 luni situatia in EU va degenera , in multe privinte asa incat masurile stabilite acum vor fi tardive 7) in urmatoarele luni EU va deveni doar formal  o ” UNIUNE”…Visegrad sunt duri si nu vor sa cedeze…

  5. ...escu
    # septembrie 18, 2016 at 6:27 am

    Complexul militar robotizat „Platforma M”,cantarind 1t si echipata cu mitraliera si lansatoare de grenade s-a rasturnat cand i se facea un film de propaganda si era cat pe ce sa-l omoare pe operator. La rusi e ca in filmele cu prosti;–tancul se blocheaza in Piata Rosie,Putin ramane in mana cu manerul masinii de lupta.Toate acestea la demonstratii.Nici tehnica de lupta nu-i suporta pe rusnaci si le „da peste bot” cum se exprima purtatoarea de cuvant a Ministerului Afacerilor Externe rus.

  6. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 7:58 am

    escu cacat… mai taci in pizda ma ti ca ne ai intoxicat. ia ti si  tu liber fraiere, ca te platesc oricum serviciile pentru munca depusa. in rest, ia mai vezi care mai e treaba prin romanica ca te aventurezi in chestii care te depasesc…https://www.youtube.com/watch?v=b451LqjHsfY&feature=youtu.be

  7. ...escu
    # septembrie 18, 2016 at 9:29 am

    Svetlana Aleksievici,laureat Nobel: „Putin starneste ce e mai rau,mai primitiv in oameni”

    • # septembrie 18, 2016 at 10:22 am

      dl NAIV escu esti in minoritate si numerica dar si tehnica…meri si bea o bere … e duminica si pt tine …

  8. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 9:37 am

    si olaba e premiat cu nobel… pt pace si a vandut cele mai multe arme in istoria muricii de la WWII pana azi. derigur armele vandute sunt pt a aduce democratia… cand nu oaduc murikanii o aduc aliatii lor, isis, al qaeda, talibanii, etc…

  9. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 10:05 am

    SE LIMPEZESC APELE !! INCEPE SA FIE FOARTE CLAR DE PARTEA CUI E IMPERIUL RICAN !! EI SUNT CREATORII ISIS ,DACA EI NU-I SUSTINEAU NICI NU EXISTAU !! IN SIRIA AU BOMBARDAT POZITIILE ARMATEI SIRIENE  AJUTANDU-I PE TERORISTII ISIS SA CASTIGE NESTE POZITII STRATEGICE !! EI SPUN CA DIN GRESEALA ,DAR AU FACUT-O DE PATRU ORI !! INTRUNA II ACUZAU PE RUSI DE INTERVENTII ” NEPROFESIONALE ” !! EI DE CATE ORI AU FOST NEPROFESIONALI IN AJUTORUL …TERORISTILOR ???   PESTE 80 DE MORTI SI PESTE O SUTA DE RANITZI ,CRIMINALII NU SE SINCHISESC NICI MACAR SA-SHI CEARA SCUZE !! : http://www.stiripesurse.ro/lucrurile-se-complica-cu-siria-rusia-a-convocat-consiliul-de-securitate-al-onu-dupa-atacul-sua_1152504.html

  10. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 10:14 am

    ITALIA E URMATOAREA CARE VREA SA IASA DIN UNIUNEA EUROPEANA ,DEVENITA HAOTICA SI NEDREAPTA !! : http://www.activenews.ro/externe/Ruptura-in-UE-Premierul-italian-s-a-saturat-de-summituri-europene-inutile-136542

  11. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 10:19 am

    lasand la o parte ce au facut murikanii… e  o atrocitate… remarc ca e prima data cand au si murikanii ceva care aduce a coaie.. ataca soldati! pana acum atacau doar spitale, maternitati si civili…

  12. # septembrie 18, 2016 at 10:20 am

    no …bine … presupun in genialitatea mea … ca actiunea de bombardarea … s a facut pe filiera Arab Saud…isis s a plins la ARAB saud … ARAB saud … le  a bagat ceva „meleoane” in cioc lu baba rablagita …si asta o dat DESPOZITIE….wei armat USA ….beliti neste sereieni … cum de o fost pe faza … isis de au ocupat imediat pozitii…inseamna ca au stiut …CE/CUM va fi …DA’ nui bai … RIP pt ceii morti…din ac eveniment se trage urmatoarea concluzie : !) lupta pt „nterese” a atins un varf; 2) se intaresc echipele … 3) urmeaza meciul cel mare maxim 12 luni da’ nu cred …poate ca maxi 9 

  13. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 10:25 am

    bibliografie… pt isis si stapanii lorhttp://stalkerzone.org/im-sorry-sorry/

  14. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 10:33 am

    Bun !! „ataca soldati ” cum spui tu ,dar aia au asteptat ca ISIS sa fie bombardat ca dupa aceia sa inceapa atacul ,cand colo i-au bombardat pe ei si inca de patru ori si dupa aia a atacat ISIS si i-a casapit  !! Pai mai tzi minte de marea campanie impotriva capitalei lor  Rakka din siria ,pe care ricanii au vrut sa o faca impreuna cu Kurzii ?? Cand au ajuns deja in apropierea orasului ,fiind numeric mult mai putini decat teroristii ,planul a fost ca initial sa fie un covor de bombe din mai multe raiduri aeriene asupra teroristilor si apoi sa atace kurzii ,dar trupele ricane s-au retras(cei vre-o douazeci de yanky) si a fost un bombardament scurt pe propriile lor pozitzii dupa care au atacat teroristii isis si i-au casapit pe kurzi !! Deci marele obiectiv rakka a fost abandonat  si apoi a urmat episodul cu sultanul erdogan ,un alt mare finantator si sustinator al al teroristilor de toate soiurile ,care a „eliberat ” de kurzi tot teritoriul care ducea spre capitala criminalilor islamici ucigandu-i cu mare placere pe kurzii aliatzii aliatzilor lor…ricani !! Asa ca porcariile de genu’ asta nu se intampla pentru prima data ,ricanii fiind din definitie neste sconcsi si neste porci imputziti !!

  15. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 10:35 am

    niste porci perciunati…

  16. ...escu
    # septembrie 18, 2016 at 11:15 am

    Rusii i-au bombardat de n ori pe rebelii moderați ce lupta cu ISIS.  

    • SaakasBilly
      # septembrie 18, 2016 at 11:41 am

      In primul rand „rebelii moderati ” nu se stie cine sunt ,pen’ca ricanii nu vreau sa-i nominalizeze exact si oficial !! In al doilea rand ,ei sunt amestecati cu teroristii… teroristi ,si participa impreuna la lupte !! Armamentul livrat lor ajunge si la aia cum ajunge si la ISIS !! De fapt pana si instructorii ,formati de ricani in randul asa zisei „opozitzii moderate” au ajuns pana si la ISIS !! Si hai sa fim sinceri ,executa si ei exact aceleasi atrocitati ca si ceilalti ,ucid si executa civili si ei la fel ,si sunt la fel de ilegali pe teritoriul siriei exact ca si restul teroristilor !! Nici macar nu sunt sirieni majoritatea dintre ei !! Sunt mercenari platiti din banii arabiei saudite si a turciei veniti de peste tot !! Singurii sirieni cu adevarat sirieni e armata regulata siriana ,singura legitima si recunoscuta de ONU ,in rest toti sunt grupari inarmate nelegitime de mercenari platiti de imperiul rican si acolitzii lui sa rastoarne guvernul legitim rezultat din alegeri recunoscute pe plan mondial !! Un guvern ,un presedinte, sau institutziile unui stat nu devin ilegitime doar ca asa vrea mushchii lu’ obama !! Ce se intampla in siria e doar una dintre crimele grobiene ale imperiului criminal rican !!

  17. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 11:29 am

    Totusi asta intra in traditie !! De fiecare data cand e un eveniment la rusi ,ricanii trebe’ musai sa le faca un cacat !! Nu mai spun de jocurile olimpice de la soci ,sa vedeti ce scandal vor face golanii si la campionatul de fotbal,in primul rand vor incerca sa-l impiedice sub toate felurile,dar dupa ce vor fi bagat rushii caramizile de bani deja in afacere,ca sa piarda la greu !! Daca nu vor putea sa-l impiedice ca sa aiba loc,ceea ce ma indoiesc, pen’ca conducerea fifa e deja toata formata din marionetele lor ,for incerca cu un milioan de sconcsoase la care un creer normal nici nu se poate gandi !! Azi sunt alegerile la rusi,asa ca au facut macel intre soldatii sirieni ,pentru a fortza rushii sa strice armistitziul si intelegerea cu ei ,sau chiar sa dea interdictie de zbor pe teritoriul sirian pentru ricani ,ca sa le traga o lovitura de imagine tzeapana ..rushilor !! Totusi inca nici un atentat ,cu teroristi pe teritoriu rus !! Nici o luare de sute de ostatici ,cum ne-au obishnuit cu teroristii ceceni tzinuti pe banii lor si antrenati de CIA !! Lipsesc atentatele pana si in cecenia ,la ei acasa !! Dupa ce l-au lichidat pe Doku Umarov cel care trebuia sa faca atentate la soci ,unde ricanii au pregatit si ambarcatiuni care sa le evacueze sportivii : ) : ) ,si pe care porcul ukrop porcoscenko l-a declarat prietenul ukrainienilor ,se pare ca e liniste ,se pare ca „luptatorii pentru independenta ceceniei” cum ii numesc ricanii pe teroristii ceceni ,nu mai pot produce surprize din astea…..”placute” !! Nu a trecut ziua,dar speram ca cetatenii rusi pashnici sa aibe o zi linistita fara ostatici si morti ,cum le doresc  „colegii” lor ….ricani !!

  18. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 11:50 am

    Regizorul american Oliver Stone: Uitați de ISIS! America este adevărata AMENINȚARE pentru lume! Noi suntem cei care am creat acest HAOS! : http://www.activenews.ro/externe/Regizorul-american-Oliver-Stone-Uitati-de-ISIS-America-este-adevarata-AMENINTARE-pentru-lume-Noi-suntem-cei-care-am-creat-acest-HAOS-125169#at_pco=smlrebv-1.0&at_si=57de677b0c42973b&at_ab=per-2&at_pos=6&at_tot=4

  19. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 11:52 am

    ”Am destabilizat întreaga regiune a Orientului Mijlociu, am creat haos. Iar apoi am dat vina pe ISIS pentru haosul pe care l-am creat”   OLIVER STONE

  20. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 12:02 pm

    ce a ajuns america… cu aproape 100 de milioane de someri…http://www.zerohedge.com/news/2016-09-14/desperately-poor-teens-americas-impoverished-inner-cities-are-trading-sex-food

  21. ...escu
    # septembrie 18, 2016 at 12:15 pm

    Dupa ultimele alegeri parlamentare din Rusia,septembrie 2011,sute de mii de rusi au protestat impotriva fraudarii alegerilor.Dupa aceste alegeri ce faceti,baieti,desfaceti sticlele de sampanie ca i-ati capacit pe rusi?

    • SaakasBilly
      # septembrie 18, 2016 at 2:55 pm

      E putin caraghios sa critici , tu , un birlic din romanica despre cum e la altzii !! Noi suntem colonie ricana !! Nici nu mai stiu de cand suntem pe mainile acestui se’curist pshihopat betzivan cu numelele de basau ,dar stiu ca de la ultimele alegeri castigate de PSD (ca totusi ei si fara PNL puteau guverna) nu au fost lasati sa guverneze de se’curitate si de procurori !! Dictatorul basau a fost practic demis ,dar ambasadorul rican care l-a pus zapciu pe moshia ricana romanica pe acest se’curist grobian  ,nu a fost de acord cu poporul roman, asa ca a ramas pe mai departe peste soarta romanilor !! Neamtzu’ a fost pus prashadinti in urma unor alegeri manarite de se,curitate,a vrut „guvernu’ meu” asa ca ponta a fost obligat prin neste sconcsoase cu „tineri frumosi si satanici” sa demisioneze, si in locul lui sa pus un „guvern tehnocrat” a lui sorosh si a lui basau,a acelora care au pierdut alegerile si pe care poporul nu-i vrea !! Cred ca am fi ultimii mandatati sa vorbim despre „democratie” pentru ca nu am avut parte niciodata de asa ceva  ,deci nu o cunoastem !! Se’curisti ca …escu,sunt experti ,si se vede cum fac capitalismul ,un fel de mafie se’curisto-tziganeasca cu iz balcanic imputzit ,ca si aberatzia comunista facuta tot de ei !!

  22. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 12:26 pm

    bah tristule… traiesti in trecut… vorbeam bah tampitule, de 2016 nu de 2011, pacaliciule… deci, taci dracu ca umpli iar de kkt forumurile si esti un idiot cu idei fixe, putine si sterile… pune un film nato cu batalioanele curcubei si calmeaza te… 

  23. ...escu
    # septembrie 18, 2016 at 1:50 pm

    Presedintele rus Vladimir Putin a dat ordin Serviciului Federal de Securitate(FSB,fost KGB) sa puna capat oricarei incercari din partea unor „dujmani din afara” de a se amesteca in alegerile parlamentare din Rusia.Putin e precum manelistii,vede dujmani peste tot si in interior(„agenti straini”) si in afara.––Sa moara dujmanii meiiiiiiiiiiiiii………of,of!!!!!!!!!!!!!!!

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 1:54 pm

      M.A.E.: Romania nu recunoaste legitimitatea alegerilor parlamentare organizate de Rusia in Crimeea.

      • ...escu
        # septembrie 18, 2016 at 1:59 pm

        Putin a devansat alegerile parlamentare din decembrie in septembrie de teama populatiei tot mai nemultumite de deteriorarea nivelului de trai.

      • # septembrie 18, 2016 at 4:22 pm

        bine ca RO recunoaste KOSOVO

        • ...escu
          # septembrie 18, 2016 at 4:39 pm

          Romania nu a recunoscut Kosovo,baieti,mai documentati-va!

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 2:50 pm

      Dujmanii imi poarta pica,   Dar n-au valoarea mea.    Si toata viata lor,   Nu calca in urma mea            Vladimir Putin Vijelie          

    • SaakasBilly
      # septembrie 18, 2016 at 3:01 pm

      La cate lovituri de stat ,maidane ,revolutzii trandafirii ,cacate portocalii ,si primaveri arabe au facut ricanii in ultimii ani ,nu stiu de ce te mira masurile astea ??? Sau va roade la ficat ca ia masuri si ricanilor nu le mai merg sconcsoasele ??? Ei au zeci de mii de trepadushi care se ocupa numai cu beshinoase din astea ,sa-shi puna bibilica la treaba ,nu numai sa se reguleze intre ei ca turbatzii ,sa o traga pi nas si sa o bage pe vena !! Asa drogati sunt ricanii incat nu le mai iasa ninica,gandesc dar fara creier !! Mai puneti stavila „fratilor”la droguri si la regulat ca ati ajuns ca maimutzele !!

  24. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 3:09 pm

    Iti dai seama ca daca miticii nu recunosc neste alegeri de la rusi ,toti o sa planga neconsolati unu’ pa’ umaru’ celuilalt !! O sa planga in hohote ,pana si noaptea in somn !! Pun pariu ca nici marele micro-imperiu liliputan litu-leto-esto nu le recunoaste ,si nici polonicii !! Iar ukropii prin porcoscenko vor cere alte embargoiuri , amenzi si interdictii pentru rusi !! De fapt miticii ,ei sunt un fel de gica contra ,impotriva tuturor !! Ambasadorul rican a fost injurat si scrofait recent ,ala sa uitat ca bou’ la poarta noua !! Nu a mai vazut asa cretini tampiti ca miticii ,a avut un shoc !!

  25. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 3:13 pm

    Cu devansatu’ alegerilor de frica nu stiu cui ,e o tampenie !! In rusia ,singura asa zisa „opozitzie” sunt oamenii lui sorosh si cei platiti de departamentul de stat si instruitzi de CIA !! Totul e nemai pomenit si frumos ,numai ca nu se pot castiga alegeri cu ei ….intelegi ?? Sunt mult prea putzini ,din oricare unghi i-ar filma propaganda mincinoasa ricana !!

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 4:55 pm

      Ba baiatule cand se rascoala poporul de foame se duce dracului toata sandramaua.

  26. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 3:18 pm

    Si imagineaza-ti ca organele de paza si ordine rusesti trebuie sa-i pazeasca permanent !! Nu trebe’ sa-l pazeasca pe putin ca e foarte popular si iubit de rushi ,da’ trebe sa-i pazeasca pe tradatori si denigratorii astia de tzara sa nu ia bataie de la cetatenii simplii de pe strada ,ca ei asta asteapta ,ca sa puna vina tot pe putin si pe fortele de ordine !! Si-apoi goarna de cacat a lui sorosh turuie si dezinformeaza !!

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 5:05 pm

      Pe Anna Polikovskaia si pe Nemtov i-ati impuscat pentru a-i proteja de furia populara?

  27. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 3:24 pm

    kkt escu… din nou mananci kkt cu presa… habar nu ai nimic despre istoria recenta a rusiei… in rest… presa murikana poate spune orice dupa ce ieri au omorat 100 de soldati sirieini si au ranit alti 100, in timp ce luptau contra isis… i au ajuatat pe fata. deci, spune presstituatei sa taca ca ii pute gura cum iti pute si tie… nah, probabil mancati de la acelasi producator… am scris mai sus ce mancati… 

  28. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 4:53 pm

    ZAHAROVA : ” AM AJUNS LA CONCLUZIA CA SUA PROTEJEAZA ISIS !!” ––-doar acum ?  Daca as fi in locul lui putin as inchide spatiul aeria pentru ricani si pentru turci si pe aia i-ash pofti afara ,daca nu ,le-ash bombarda trupele !! Deja al doilea avion rican le spioneaza baza din siria !! Ma intreb de ce dracu’ au mai montat tot sistemul ala antiaerian sofisticat ??? Deabia acum au doborat sirienii un avion israelian,pana acum ei nu aveau permisiunea sa-i doboare,si aia le bombardau efectiv capitala ,Damasc !! La Alep vestitul armistitziu nu e respectat decat de soldatzii sirieni ,ceilalti „teroristii moderatzi” ucid civilii in continuare ,si profita de armistitiu ca si data trecuta ,regrupandu-se si aducandu-shi provizii de munitzii si suplimenteaza trupele in vederea unui contraatac masiv ca si data trecuta !! De fiecare data profitand de naivitatea rusilor ricanii anuleaza cu excrocherii sconcsoase avantajul armatei siriene care o ia de fiecare data de la inceput recuperand aceleashi teritorii !! Nu stiu de ce nu recunosc pe fatza rushii ca e razboi ,mult mai profund decat un razboi rece ,care nici acela nu se recunoaste !! Lipseste confruntarea directa ,dar confruntarea deja exista ,e deja caraghioasa aceasta joaca mincinoasa !! Orice pierdere a armatei siriene e o adevarata sarbatoare in tabara occidentala ,pe net se jubileaza ,ca si acum cu avionul sirian doborat de ISIS !! Ce ros mai are sa se ascunda si rushii dupa degete ???

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 5:07 pm

      Regimul Assad protejat de Putin a aruncat cu clor asupra civililor.De ce?

  29. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 6:27 pm

    Tu esti un propagandist mincinos care dezinformeaza in folosul politicii colonialiste a imperiului malefic rican !! Deci nu voi incerca sa-ti explic tzie ceva ,sau sa apelez la logica ta deoarece m-am lamurit ca nu prea detzii asa ceva dom’ ….escu ,dar din respect si simpatie fatza de ceilalti cititori si chiar si fatza de redactie ,am sa incerc sa explic cum stau lucrurile in viziunea mea…personala !! Assad nu a aparut la conducerea siriei ,ieri,alaltaieri ,el e a doua generatie din familia lui care poarta pe umeri povara destinului poporului sirian !! Din nenorocire a prins vremuri urate ,cu un imperiu rican curvit si hapsan care nu mai tzine cont de legi internationale din moment ce nu mai exsta foruri internationale curate si echidistante ,fiind toate corupte si infiltrate de imperiul crimei si al minciunii !! Sirenii au trait bine si sub tatal lui assad si sub el ,mult mai bine decat am trait noi vreodata sau decat vom putea trai vreodata !! Brusc a venit si peste ei boarea otravita a primaverilor arabe,care pana acum a reusit doar in egipt si libia,dar dupa cum se stie ,in egipt hunta militara a executat o lovitura de stat similara cu cea nereusita impotriva lui erdogan ,a umplut pushcariile cum face si erdogan si generalu’ Abdel Fattah Saeed Hussein Khalil el-Sisi sa proclamat preshedinte prin alegeri perfect legale recunoscute  de occident, unde a fost ales cu peste 90% din voturi ,binenteles dupa ce l-a condamnat la pushcarie pe viatza pe predecesorul lui islamist care fusese si ala ales cu peste 90% din voturi presedintele tzarii tot unanim acceptat de ricani si occident !! Iar in libia stim ca e haos si dezmatz,deoarece birlicul unanim acceptat de ricani si occident ,nu e unanim acceptat de ai lui care nu prea sunt de acord ca a pus la dispozitia occidentului terminalele de petrol si absolut tot ce apartinea libiei !! Problema si cu Muammar Gaddafi a fost aceiasi ca si cu assad ,prea tinea la poporul sau ,daca te uiti si acum la orashele siriene poti observa pe ruinele actuale cat de mult a construit acest om pentru ai sai ,poate asta a fost si cauza assasinarii lui ceausescu !! A doua generatie in familia assad si chiar si acum in plin razboi merge printre oameni si e primit cu dragoste si sperantza spre mai bine !! E singurul care poate salva siria de haos distrugere si impartzire pe bucati ,sau de soarta similara libiei ,care acum e o zona de jecmaneala ,teren pentru hotziile ricane si occidentale !! Poporul libian de fapt nu mai exista !!

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 6:49 pm

      Dar cu clor peste civili si copii a aruncat din dragoste de dictator la a doua generatie?

  30. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 6:49 pm

    Ca sa vorbim putin si despre clor ,el e un simplu dezinfectant care dupa cum se stie se foloseste in instalatiile de apa potabila pentru dezinfectare !! Deci clorul e ceea ce beau zilnic sute de milioane de oameni sau poate mult mai multi care nu au bani de apa imbuteliata ,dar sunt totusi mai norocosi decat majoritatea locuitorilor planetei care beau apa de unde apuca ca animalele !! Armele chimice au fost numite arma saracului ,la insistentele criminalului obama care a vrut sa bombardeze de la inceput siria cum a facut si cu libia,din cauza asa ziselor „arme chimice” pe care assad le-ar fi folosit impotriva „demonstrantilor”(ulterior sa dovedit ca a fost o mare minciuna si o inscenare) rushii s-au oferit sa le stranga din depozitele armatei siriene si sa le transfere in rusia !! Au fost si observatori ricani ,asa ca Assad nu mai detine arme chimice dar el a fost in continuare acuzat de folosirea lor .insa sa dovedit ca asa zisii „teroristi moderati” cu „instructorii ” lor ricani au fost la baza acestor acctiuni sconcsoase !! Cum ziceam clorul e un dezinfectant folosit pana si in spitale ,si il bem zilnic in apa de baut,  sau se mai foloseste in budele publice !! Asha era si in perioada de inceput al minciunii cu „teroristii” cand era o adevarata isterie cu pliculetzele de „antrax” care nu erau altceva decat renumita „boala a mainilor murdare”  !! Ca sa intelegi ,e vorba de o ciuperca parazita care apare si se dezvolta doar intr-o murdarie crasa la oameni care-shi neglijeaza exagerat igena !! Boala ciobanilor sau a boschetarilor !! Boala trece doar cu igena, sau daca e foarte grava ,cu orice antibiotic pana si cu bunicul penicilinei sau chiar cu un compot de prune stricat  !!Dar oricat de comic ar parea ,au ajuns oameni la pushcarie pentru o gluma cu un pliculet cu faina,care imita sporii ciupercii bolii „mainilor murdare”  !! Asa ca minciunile cu clorul ,daca chiar a varsat cineva dezinfectantul de bude ,a facut-o cu scopul de a-l denigra pe assad sau a justifica o viitoare agresiune a maleficilor assupra lui si a poporului sau !! Dumnezeu sa-i ajute sa treaca peste aceasta grea incercare in care il infrunta pe diavolul insusi ,pe mamona ,si copii lui insetati de sange si jaf !!

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 6:55 pm

      Clorul e ce spui tu,dar cand il arunci din elicopter si civilii il inhaleaza in cantitate mare e toxic.Deci baiatul a fost fortat sa foloseasca clor nemaiavand arme chimice letale.Dar de ce asupra civililor si copiilor?

      • SaakasBilly
        # septembrie 18, 2016 at 7:20 pm

        Tu esti tampit ,nu poti intelege ?? Clorul e o solutie alimentara ,sarea e clor si sodiu ,e folosita de mii de ani in alimentatie !! Tampeniile cu gazul de clor poti sa le povestesti unor naivi si unor oameni inculti nu mie !! Clorul nu e practic din punct de vedere militar !! In cel mai rau caz poti provoca tulburari respiratorii cu el ,nici nu cred ca sa semnalat alte neajunsuri !! Efectul dezinformarilor cu clor are insa alte efecte ,cel de a justifica masuri sau reactii disproportionate impotriva lui assad din partea criminalului obama si a imperiului rican !! Clorul nu se mai foloseste in conflicte din primul razboi mondial ,nu e eficient !! Armata siriana e aprovizionata bine de rusi !! O bomba e de n ori mai eficienta ,numai ca nu are tot acelasi impact asupra maselor ,aici e secretul !! De fapt de aia ai si amint minciuna cu clor aici ,sa punctezi nu…excrocule se’curist ??

        • ...escu
          # septembrie 18, 2016 at 7:48 pm

          Clorul,kaghebeu,in forma pura e un gaz.Este chiar unul din cele mai mortale gaze.

          • SaakasBilly
            # septembrie 18, 2016 at 7:59 pm

            Ok !! E „foarte mortal” dar nu a murit nimeni de el decat probabil in primul razboi mondial dar nu se mai stie …sau ce ?? Esti penibil !! De-a dreptul penibil !! Cum poti sustine o minciuna sfruntata de care se prinde si un copil de gradinitza ??? Mai tzi minte imaginea cu micutzul scapat din ruine ?? Ei bine ,filmarile si tot tacamul au fost facute de acelasi fotograf terorist care fotografia decapitarile facute de „teroristii buni” ai ricanilor ,ca propaganda defaimatoare pentru assad !! In razboi se moare ,din pacate mai mor si civili ,ricanii le numesc victime „colaterale” ei au voie la asa ceva !! Ei nu sunt luati la pulaleala pentru dezinfectanti de buda ca ei au folosit bomba atomica de doua ori,au ras jumatate de milion de oameni dintr-o apasare de buton ,aia nu e clor nu ??

  31. @...escu
    # septembrie 18, 2016 at 6:51 pm

    labarescule, arunca cu clor peste ma ta… sa o despaducheze…de ce? de aia!

  32. ...escu
    # septembrie 18, 2016 at 7:07 pm

    Putin intra in sectia de votare inconjurat de SASE garzi de corp inarmate.Cu cat dictatura devine mai puternica,creste nr. garzilor de corp.

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 7:12 pm

      La masini il mai asteptau vreo 20.Securistii romani aveau o vorba pe care kaghebistii vad ca nu o aplica:”Mai rasfirati,baieti,mai rasfirati”.

    • SaakasBilly
      # septembrie 18, 2016 at 7:33 pm

      Dumnezeule !! Tu ai vazut hitlery clintoci cu cate garzi de corp umbla dupa ea ?? Aia au si dus-o in bratze de nu a atins pamantu’ cand a leshinat baba !! Pai tocmai de aia a fost scandalu’ cu crump ,ca astia al ei sunt inarmati pana-n dinti pana si cu mitralere de elicopter si aruncatoare de grenazi si sunt cata frunza si iarba  ,probabil dupa coltz au shi blindate !! Ea nu are nici o functie,e doar un candidat ,acum si fara sanse !! Tu l-ai vazut pe moldovean ? A facut o plimbaruica in parc si avea in fatza, in lateralu’ si in spatele lui, vre-o patruzeci de gealatzi cu neshte mape enorme ,cica antiglontz si cu umbrele negre, cand era o caldura de te topeai ,cica umbrelele erau tot…antiglontz !! Ce-ai vrea tu acum ,ca Putin sa se puna la dispozitia criminalilor ricani ?? Te doare ficatu’ ca nu au aia treaba ushoara ?? Sunt si timpurile de asa natura incat taman putin sa lase garda jos ?? Da’ zi-mi pe careva care umbla asa…nepazit ?? La noi pana si fostii prashadinti umbla cu garda de corp !! Pe iliescu doar moartea il mai poate ataca da’ el umbla cu spp-isti inarmati pana-n dinti !! Pe ce lume traiesti ?? 

  33. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 7:35 pm

    „Securistii romani aveau o vorba” –vad ca le sti „vorba” !! Pai daca tu nu o stii cineeee sa o stieee : ) : ) : ) : )

    • ...escu
      # septembrie 18, 2016 at 7:51 pm

      E un banc popular in Romania,kaghebeu,nu ai de unde sa-l stii tu.

      • SaakasBilly
        # septembrie 18, 2016 at 8:06 pm

        Il sti doar tu !! Si toata tagma ta de se’curisti ,noi astia plebea nu avem de unde sti ce stitzi voi ,mama voastra de cacati si jeguri !! Muriti odata putorilor scarboase ca poate de catzeii vostrii o sa scape ricanii mai usor !! Nu cade el imperiu’ pana nu termina si cu ultimul se’curist ,de asta fi sigur !! Primu’ stadiu’ a fost atins ,sunteti preteni cu ei , restul e floare la ureche !! Soarta lu’ sadam si a oamenilor lui va asteapta !! Unii spanzurati ,altii executati si altii vanati ca shobolanii !!

        • ...escu
          # septembrie 19, 2016 at 7:32 am

          Multe lucruri voi,kaghebei nu le stiti si ptr. ca Dumnezeu a fost retinut cand v-a dotat intelectual.Daca mai aveati si inteligenta la cat sunteti de criminali,omenirea ar fi avut si mai mult de suferit.

  34. SaakasBilly
    # septembrie 18, 2016 at 7:50 pm

    IMPERIUL AMERICAN INTRA IN COLAPS !!    –-Imperiul american se destrama incet, dar sigur pentru ca acesta a devenit o tara supra-militarizata care si-a extins puterea prea mult in intreaga lume, a explicat Dr Jan Oberg, fondatorul Fundatiei Transnationale pentru Cercetarea Pacii si Viitorului, in cadrul emisiunii Worlds Apart difuzata de catre RT (Russia Today)  –-„98% dintre oameni vor pace şi nu arme sau război, pentru că sistemul militar este în afara controlului democratic. Este un fenomen specific pe care l-am observat în aceşti ani, şi anume faptul că Imperiul american se destramă încet, dar sigur. America se destramă pentru că s-a supra-militarizat, şi-a pierdut legimitatea în ochii celorlaţi oameni, şi-a răspândit puterea prea mult, având circa 600 – 700 baze de ajutor amplasate în diverse ţări din întreaga lume. Toate acestea la un moment dat vor duce la destrămare”, a explicat Jan Oberg.   Acesta a mai spus că America nu a putut să pornească un război în Siria, care a fost ameninţată continuu, datorită lui Vladimir Putin şi nici NATO nu a susţinut SUA pentru pornirea unui conflict în această regiune. Întrebat ce ar trebui să facă oamenii pentru a evita un război, Jan Oberg a spus că pacea poate fi învăţată prin educaţia necesară. „Motivul pentru care oamenii folosesc forţa militară pentru a se apăra este pentru că altceva nu ştiu”, a mai spus specialistul.       :  http://www.capital.ro/video-imperiul-american-intra-in-colaps.html

  35. ...escu
    # septembrie 19, 2016 at 7:28 am

    In colaps a fost Rusia de mai multe ori si va mai fi.Un colaps o asteapta in curand.Pana acum nimeni nu a raspuns de colapsurile rusesti.De aceasta data,kaghebei,nu veti mai scapa!Pregatiti-va din timp.modernizati inchisorile ca astea pe care le aveti s-ar putea sa va puta!!!!

    • SaakasBilly
      # septembrie 19, 2016 at 9:11 am

      Asta sti cum e ,ca si chestiile cu tam-tam-ul mincinos cu prabushirea economica a rusilor !! Atata vanjoleala si atatea defilari au facut ricanii cu chermit-ul lor ,ciunburushul de la nato ,de ziceai ca urnesc lumea din loc !! Fel de fel de sconcsoase facute rusilor,fel de fel de penalizari stupide si ilegale ,numai ca sa le faca paguba !! Ar fi redus pretul petrolului si la doi centi daca se putea doar ca sa falimenteze rusia !! Le-au ingradit circulatia libera la o multime de rusi,deci au incalcat drepturile omului si drepturile internationale,au sanctionat sportivii rusi la gramada pe toti ,chit ca e impotriva drepturilor omului si dreptului international sa sanctionezi oameni doar pentru ca sunt de o anumita nationalitate,sau de o anumita apartenentza etnica !! Asta se numeshte fascism sau nazism ,deoarece marele imperiu shocheaza prin apucaturile lui naziste si pe de alta parte minte cat de „democrat” este !! Cu Toate acestea ,cu tot corul de cantatori ai prohodului pentru rusi ,rusia e mai unita ca oricand ,in schimb uniunea europeana cu a carui unitate se bateau cu caramida in piept se destrama !! Anglo-saxonii sconcsoshii de la baza piramidei malefice a imperiului rican ,se delimiteaza de uniunea europeana care e in deriva,ilogica ,si rupta de populatzie care sa saturat de minciunile si manipularile ricanilor ,care efectiv distrug europa traditionala ,distrug popoarele ,distrug crestinismul !! Pe fondul unei adevarate propagande de razboi ,ricanii ca neste turbati ca nu pot sa-i prabusheasca pi rushi ataca statele europene intr-o isterie hilara ,de neanteles ,marionaetele lor de la conducerea marilor natzii europene ,cum e frantza sau germania ,chiar si spania,au devenit urati de propriul lor popor ,care a realizat ca astia lucra in defavoarea lor !! Au inceput sa curga amenzile din partea ricanilor (cu ce drept) asupra industriilor care au tzinut in functiune „motorul german” !! Industria de masini cu precadere e atacata cu turbare si se vrea distrugerea ei in totalitate ,nu doar o firma care pana mai ieri era pe primul loc in lume !! Interzicerea participarii sportivilor rusi la olimpiada de la rio e vax albina pe langa prabushirea intentionata a industriei de mashini germane !! Se amendeaza cu sume astronomice bancile franceze ,dupa lovitura uluitoare data industriei de armament franceze care cu ajutor rusesc dadea semne de revigorare !! Nemtzii amendeaza si ei firme americane care insa nu vreau si nu vor plati amenzile ,pentru ca marele imperiu isi permite sa nu respecte legile internationale in afara de cele care-i convin binenteles !! Razboiul nu e numai cu rushii ,e si cu asa zishii „aliati” europeni !! Ca in siria ,toata lumea trage in toata lumea !!

    • SaakasBilly
      # septembrie 19, 2016 at 9:47 am

      Tendinta e clara ,se incearca o delimitare a europei de structurile imperiului malefic anglo-saxono-rican !! Tratatul de liber schimb intre europa si ricania chiar si cel cu canada au shanse foarte mici de a se realiza ,dar ce mi se pare cel mai important si stirea anului sau a deceniului sau chiar stirea secolului ,e ca nucleul fraco-german vrea o armata proprie a statelor europene,ceea ce inseamna o viitoare ieshire din nato ,adeca mai exact o desfintare a aliantei ricanilor, care sub sconcsoasa asta au tzinut de fapt europa sub ocupatie aproape un secol !! Astfel cand va exista o contrapondere la fortza militara ricana vor putea fi invitati sa paraseasca europa sub ocupatie cu trupele si bazele lor militare ,si atunci cu adevarat europa va fi independenta si isi va putea vedea de propriile ei interese !! Ce e intr-un fel caraghios si simtomatic e tradarea romaniei care din componenta de legatura ,centrala ,a axei lui basau, Bucuresti -Londra- Berlin ,a ajuns sa-i tradeze pe ricani si sa treaca de partea frantujilor si a nemtzilor cu promisiuni de contributie majora la armata europeana si la comportament huliganic fatza de ambasadorul american !! Dar asta e !! Noi suntem veshnicii „intorcatorii” de …arme !!

    • # septembrie 19, 2016 at 12:40 pm

      Dl NAIV escu…ti am mai recomandat sa te informezi.Ru nu se afla in nici un fel de colaps si cf prognozelor nici nu se vor afla.Situatia eco. pe plan intern este sensibila dar se adapteaza  & revin . Europenii au recunscut ca sanct  eco impuse Ru nu au avut efectul urmarit nici POLITIC si nici ECONOMIC, cu toate ac in ciuda oricarei ratiuni sanct eco sunt mentinute.Ac sanct afecteaza foarte grav EU ( pierd o mare piata de desfacere ) si avantajeaza USA asa incat multi europeni isi pun intrebarea legitima : impotriva CUI si in inteteseul CUI  sunt mentinute ac sanct. Chiar mai mult pe unele sect ale ec ruse ac sanct au un efect ABSOLUT BENEFIC , adica favorizeaza / incurajeaza producatori  locali & nationali , asa incat produsele de import vor fi mai greu acceptate dupa scoaterea sanct.De asemeni isi fac loc in Ru alti ” producatori ” cu potential f mare anume China & India si alte tari cu ec emergente. Nu mai fabula/ visa/fantaza…fii mai obiectiv , informat si mai putin impulsiv emotional 

  36. @...escu
    # septembrie 19, 2016 at 7:38 am

    labarescule.. cu un picior in groapa este america. nebuna nu o sa iasa presedinte. establishmentul e in haos. america nu se mai stie de cine e condusa, de guvern sau de pentagon. e haos… barca se scufunda. te rugam sa pleci in america, urgent sa ii salvezi. doar tu poti sa o mai faci! fa-ti menirea pana la capat. fii un bun mesia!

    • # septembrie 19, 2016 at 9:03 am

      Se aproba… Dl NAIV escu esti asteptat…d na Kill all  ryClintonescu te a solicitat consilier ( Europa de E ) media (gornist/gurist/ceteras/staroste) .Vezi nu ne faci neamu ‘ de râsu ‘ americii !!! 

    • # septembrie 19, 2016 at 9:23 am

      Situatia politica militara si eco. interntnl. imi confirma ca ne precipitam spre W W 3 in vara 2017.La o noua ” greseala ” ( vaforabila pt ISIS ) este de asteptat ca amerikanski sa o ia in Frezometru de ruski…( evident este vb de SIRIA). Dupa ( modul ) react ruse la ac ” greseala” si dupa cat de temperat au actionat pina acum cu ” aliati ” ( turci & usa  & nato )  cred ca cineva o sa ia K.O in primele 5 secunde la urmatorul meci . Asadar tensiunile & provocarile vor creste vizibil cu trecetea lunilor…Ramâne de vazut …insa este clar : situatia  NU se va DE tensiona !!!

  37. ...escu
    # septembrie 19, 2016 at 9:15 am

    O informare secreta a grabit decizia desfasurarii trupelor suedeze pe insula Gotland.Autoritatile suedeze au primit informari secrete ca Rusia vrea sa ocupe insula Gotland.Cu Suedia ce aveti,bai criminali planetari? E tara neutra,nu e membru NATO.De aceea tot macaniti pe aici sa iasa Romania din NATO,ptr. a deveni vulnerabila?

    • # septembrie 19, 2016 at 9:42 am

      Dl NAIV escu…si asa nu ma crede nimeni… Una din direct.de atac( principale )Ru pt  W W 3 este Tarile Bltc ( se evita Polonia ) si apoi cap de pod JERMANISTAN prin M Baltica.Gotland este fix in spatele rutei maritime militare & aprovznr .In principiu Ru nu au nimik cu Sued…dar vor sa fie siguri ca nu le ” cade ” nimeni in spate. Unii din clarvazatorii de care tot pomenesc …subliniaza ca vor fi lupte EXTREM de dure Sued vs Ru. in ideia de mai sus.CICA ru vor avea pierderi F F grele si Sued vor fi pe punctul de ai INVINGE , insa vor renunta ( cu o secunda inainte de a castiga) .Presupun eu…vor fi santajati cu un atac nuclear. In plus ” se spune ” ca suedeji vor avea succes deoarece vor folosi o arma ” electrica” PRESUPUN eu ceva similar cu tunul electromagnetic facut de USA…poate ca ceva portabil cu 2, 3 servanti .Asta i trb cu insl GOTLAND !!! Dn NAIV escu …tu nu „vezi” decat de azi pina mâine…in rest esti „gura bogata”

      • ...escu
        # septembrie 19, 2016 at 9:59 am

        Si hotii huligani gandesc exact ca voi;le place ceva,trebuie sa fie al lor ptr. ca tin o bata in mana.

  38. # septembrie 19, 2016 at 9:48 am

    Dl NAIV escu CRIMINALI PLANETARI sunt USA  & NATO  nu pt ca zic io…alti mai destepti si mai informati ,chiar dintre amerikanski si ioropeni participanti la act de ” DEMOCRATIZARE ” fortata afirma asta…Ase ca las o mai „mole” cu KREMENALI !!!…Gaseste le alte „calitati” la Ru ultimilor 30 de ani ;)

    • ...escu
      # septembrie 19, 2016 at 9:57 am

      Ai dreptate,in ultimii ani ati inabusit in sange dorinta de libertate a cecenilor,ati invadat Georgia,ati invadat Ucraina,nu va urniti ca nesimtitii din R Moldova.

      • ...escu
        # septembrie 19, 2016 at 10:04 am

        Un cap de pod in Elvetia nu v-ar prinde bine? E o pozitie strategica in centrul Europei.Dar n-ar fi mai bine sa o „luati peste bot” si sa va concentrati atentia in Siberia ca aveti ce face acolo.?

      • # septembrie 19, 2016 at 11:12 am

        Dl NAIV escu iar ai derapaje de logica era in discutie statul de KREMENAL. Adeca cine a ” cremenalizat ” mai multi omini in ultimii 30 de ani Ru sau USA & NATO. Alt subiect este cel al agresiunilor…faptuitorul, durata, suprafata, locatia, scopul, victime ” colaterale ” etc…Faci confuzie , nu distingi clar ” subiectul si predicatul ” 

  39. SaakasBilly
    # septembrie 19, 2016 at 10:02 am

    Rushii nu vor ataca pe nimeni ,cum nici nu au atacat vreodata pe nimeni !! Se vrea sa se rescrie istoria si sa fie transformati din cei care au fost mereu agresati si atacati ,in agresori rapace ,adeca ce e in realitate imperiul malefic rican !! De aproape trei ani sau scris tone de maculatura si sa consumat curent cat produce o centrala electrica intr-un an ,cu fel de fel de planuri cum o sa agreseze rusia pe ambuscatii de ukropi ,cum vor ataca romanica la coturile dunarii sau cum ii vor viola pe microstatele litu-leto-esto ,dar din pacate au fost pure inventii sau simple minciuni !! Rushii daca nu sunt agresati sistematic si continuuu nu reactioneaza ,dar daca sunt sacaiti permanent si li se ucid oamenii fara oprire atunci da,aplica corectia !! Mie sincer mi se par prostii rahaturile cu anticipatzie si SF despre ww 3 !! Unii se subtituie lui Dumnezeu ,stiu deja inainte pe unde vor agresa rushii pe ceilalti ,unde vor incasa atomica ricana ,cand,si cati vor murii !! Numai ca rusia nu e bantunistanul nostru mioritic ,iar noi nu suntem dumnezeu,si nimeni nu e !! Asa ca viitorul ramane incert ca si pana acum !! Foarte incert !!

  40. # septembrie 19, 2016 at 11:47 am

    Dl SSKB nu intru in polemica…Exista FOARTE multe argumente in cea ce priveste iminenta/evolutia W W 3 … mi e lene sa le enumar.In principiu personal nu intentionez sa conving pe nimeni intr o anume privinta…ne vom convinge sau NU singuri …prin puterea faptelor. >>>Ca si chestie din cate stiu doctrina militara Ru & USA & NATO in privinta unei confruntari directe mai ales cu ADM ( arme de distrg in masa ) nu s a schimbat semnificativ, doar a evoluat /adaptat cu tehnica militara. In principiu ambii combatanti au planuri OFENSIVE dar si DEFENSIVE. Ele sunt binecunoscute/intuite cel putin  ( ambilor combtnt ) pina la anumite detalii.In ac context poate fi ” interpretata ” FORTIFICAREA” militara  suedeza a ins Gotland.De pilda doctrina militara Ru a anilor 60-70 este disponibila fara restrictii pe ” internet” in lb engleza. Acolo se regasesc strategii & tactici care sunt perfect rationale & logice si contin chiar si principiul evolutiv & adaptiv la noile teh militare presupuse a fi in viitor. <<<Ce inf pot fi asa secrete ( cf dl NAIV escu ) cand a ” transpirat ” si in media ca Ru au facut ceva exercitiu militar in M Baltica  care simula atacarea/ debarcarea/ocuparea unei insule relativ mici ( cu trimitere la ins Gotland din M Baltica ) …etc…mare „sfârîială” .Ca si cum NATO & USA  nu ar fi facut exerct militare OFENSIVE pt ocuparea ( in cooperare cu alte state ) unui teritoriu  foarte vast ( cu trimitere la RU ).Ei poftim mare secret.Intrebare de final .Daca  2 pugilisti ( public recunoscuti a fi adversari vechi ) se antreneaza sistematic pt un meci de box comun (  la super grea ) este in logica faptelor ca acel meci sa si aiba loc ( mai devreme/ tarziu) cu sanse min de 95 % ?!

  41. # septembrie 19, 2016 at 12:01 pm

    Sunt de acord cu dl SSKB in urmatoarea privinta. Conducerea Ru este EVIDENT ca nu are intentii militare ofensive in directia EU.Presupunerea mea este ca 1) vor fi adusi la ZUGZWANG;  2) vor fi mai mult decat provocati asa incat sa reactioneze ofensiv. Cine are curaj ar trb sa recunoasca ca impotriva RU este pornit de cel putin 4 ani un RAZBOI HYBRID …care se intensifica cu sanse maxime sa fie ” provocat”/ transformat in act militare directe in cel mult 12 luni

  42. SaakasBilly
    # septembrie 19, 2016 at 5:32 pm

    „razboiul hibrid” ca expresie ,a fost inventat de ricani !! In asa zisul „razboi hibrid” care inseamna ce ?? Ca sunt mereu shicanatzi de neamurile coloniale care s-au vrut, sau chiar au fost imperii ?? Rushii mereu au fost atacati si hartzuiti ,nu au fost momente de acalmie decat in perioadele de dupa ce le-au tras-o la golani in mekla !!Si pauze cum zici tu,dat niciodata totale !! Rusia aia enorma ca intindere a rachait mereu la ficat hoardele de pradatori care ca si hienele s-au nappustit din toate partzile sa rupa,sa sfasaie macar o bucatzica !! Ricanii acum de pilda se vad in situatzia foarte complicata cand prin sconcsoase ,manipulari si minciuni au rupt teritorii destul de mari cu populatzie rusa in componentza dar sunt blocati meseriash de rushi ca sa le shi poata asimila !! Deci sunt nevoiti sa se multzumeasca doar cu jaful si distrugerea lor ,ma refer in special la ukropia dar si la moldova sau gruzia !!Nu cred ca ricanii mai sunt in stare sa duca un razboi de ocupatzie impotriva  rusiei din punct de vedere conventional ,si nu cred ca fortze serioase europene vor fi doritoare sa-i urmeze in aceasta aventura ,stiindu-se ca rushii ii vor avea alaturi si pe chineji !! Cat despre un razboi atomic ,hai sa fim seriosi,nimeni nu vrea sa se sinucida !! Daca 70 de ani nu au vrut sa dea coltzu’ in grup ricanii ,nu vor vrea nici acum !! Tot ce fac ,fac in vederea unei rasturnari a regimului nationalist rus !! Cred ca asta vad si orbii !!