7:39 pm - miercuri august 16, 2017

De ce n-a reușit lovitura de stat din Turcia ?

15937 Viewed Valentin Vasilescu 144 responds
coup turkey

Ankara este capitala Turciei și acolo sunt concentrate majoritatea obiectivelor guvernamentale, prin care se exercită conducerea de stat. Pentru ocuparea Ankarei, se pare că liderii puciului au conceput un plan prost care n-a mai putut fi pus în practică. Era vorba de utilizarea de avioane de transport militare C-130, în vederea creării unui pod aerian, folosind trupele Armatei a 2-a turce, comandate de generalul Adem Huduti. Comandourile acestuia urmau să se concentreze mai întîi pe aeroporturilor Şirnak, Kayseri şi Malatya,de unde erau preluate de avioanele C-130 care urmau să aterizeze pe aeroportul capitalei turce. Odată debarcați din avioane la Ankara, militarii Armatei a 2-a urmau să facă joncțiunea cu trupe ale jandarmeriei și să ocupe poziţii-cheie din Ankara, precum clădirea parlamentului, complexul prezidenţial, biroul premierului şi sediile Statului Major al armatei, Ministerului de Interne, agenţiei naţionale de informaţii (MIT) şi forţelor speciale de poliţie, centrul de telecomunicaţii speciale ( prin satelit ), elementul cheie al reţelei de telecomunicaţii a Turciei.

Numai că aeroporturile Şirnak, Kayseri, Malatya, de unde urmau să decoleze avioanele C-130, ca și Ankara, sunt civile și pistele sunt folosite în comun de civili și armată. Serviciile de informații turce ( MIT ) au aflat de intenția puciștilor și pistele au fost din timp blocate, de detașamentele anti-tero ale fiecărui aeroport, cu autospeciale de pompieri și alte vehicule iar balizajul s-a stins, ca urmare a întreruperii alimentării cu current electric . Aceasta fiind procedura standard aplicată și de mine, pe 22 decembrie 1989, cînd a început lovitura de stat din România și eu eram director de zbor la baza aeriană 86 aviație vînătoare, de la Fetești, situată la aproximativ 100 de km de capitala României. Am procedat astfel întrucît am primit informația că avioane de transport militar, pline cu trupe, urmau să aterizeze la baza mea, în cadrul unei intervenții militare străine și am blocat pista cu camioane.

Datorită acestui eșec al Armatei a 2-a turce, cine a urmărit cu atenție evoluția loviturii de stat militare din Turcia, a remarcat că punctul central al acțiunilor de luptă s-a mutat la Istambul. Mai mult decît atît, avioanele F-16 ale puciștilor au survolat la joasă altitudine Istambulul, blindatele au blocat aeroportul internațional și podurile de peste Bosfor, etc. Ulterior, tot pe aeroportul din Istambul a venit și președintele Erdogan, după ce a reușit să părăseacă stațiunea Marmaris, la bordul avionului prezidențial.

În jurul Istambulului este dispusă Armata 1-a turcă, comandată de generalul Ümit Dündar, cel care-l asigurase pe președintele Recep Tayyip Erdoğan că va prelua aeroportul Atatürk de sub controlul puciștilor pentru a asigura aterizarea avionului prezidențial. După eșecul loviturii de stat, generalul Ümit Dündar a fost numit șeful Statului Major al armatei turce.

Turcia coup

 

Armata 1-a turcă are în compunere Corpul 2 Armată ( Brigăzile 55, 4, 18 Mecanizate ), dispus la granța cu Bulgaria și Grecia și care mai controlează și strîmtoarea Dardanele. Între Corpul 2 Armată și orașul Istambul este dispus Corpul 5 Armată ( Brigăzile 65 și 8 Mecanizate, Brigăzile 3 și 95 Tancuri ). La periferiile Istambulului, de-o parte și de alta a strîmtorii Bosfor, este dispus Corpul 3 Armată, compus din Divizia 52 Tancuri ( Brigăzile 1,2, 66 Tancuri ) și Divizia 23 Infanterie Moto ( Regimentele 6, 23, 47 Infanterie Moto ). Armata 1-a turcă are efective de peste 80.000 de militari, 500 de tancuri, 800 de transportoare blindate, 1.000 de mașini de luptă ale infanteriei, 70 de elicoptere de atac și transport, etc. Practic, Armata 1-a turcă dispunea de suficiente forțe și mijloace pentru a controla Istambulul și odată cu el și strîmtorile Bosfor și Dardanele. Din motivenecunoscute, doar 2.000 de militari, majoritatea aparținînd Corpului 3 Armată, au ieșit din cazărmi și au ocupat poziții în Istambul.

Unul din motivele inacțiunii Armatei 1-a turce ar fi acela al decalajului între corpul generalilor și al ofițerilor superiori în raport cu ofițerii inferiori și corpul subofițerilor. Pînă la instalarea lui Erdogan ca premier al Turciei ( 2003 ), casta ofițerilor era una închisă, la care aveau acces doar membrii familiilor acestora. Casta ofițerilor turci parcurgea un traseu obligatoriu la diferite cursuri în SUA cu rol de fidelizare față de Pentagon. Erdogan care este fiul unui subofițer de marină din Garda de Coastă, a schimbat regulile, pentru a permite copiilor săraci și deosebit de inteligenți să poată urma cursurile școlilor militare de ofițeri din Turcia. Punînd totodată accent și pe admiterea acestora la Academia de Comandă și Stat Major de la Istambul care pregătește ofițeri din toate categoriile de forțe armate, de la gradul de maior în sus, pentru a ocupa funcții de comandă la nivelul structurilor operative și stategice.

Un alt motiv al aderărării în masă, a ofițerilor turci la puci, au fost investițiile masive în retehnologizarea industriei de Apărare, făcute de Erdogan prin care a reușit să asigure din producție internă 55 % din tehnica de luptă modernă, cu care este înzestrată armata turcă. Aceste investiții au permis Turciei să fabrice drone de cercetare Anka, de concepție proprie ( care fac concurență celebrelor MQ-1 Predator, produse de americani ), tancurile Altay, fregatele și corvetele stealth MİLGEM, rachetele sol-sol J-600T Yıldırım II/III ( rază de acțiune 820-900 km ), etc. Forțele aeriene ale Turciei operează 270 F-16C/D, construite sub licență Lockheed Martin de Turkish Aerospace Industries ( TAI ). Turcia construiește fuselaje centrale pentru avioanele ”invizibile” F-35, prizele de admisie pentru F-35A și grinzile multiple pentru variantele de înarmare, în misiunile de atac la sol. O întreagă linie de producție a fabricii de motoare de la Izmir a fost retehnologizată și e gata să producă motoare F-135 pentru avionul F-35. Turcia a și exportat în 2015 armament în valoare de 1,5 miliarde USD.

turcia miting

Răspunsul masiv al populației Istambulului la chemarea lui Erdogan, de a ieși pe străzi se poate explica prin faptul că acesta a fost cel mai eficient și incoruptibil primar al Istambulului ( 1994-1998 ).

Provident Romania
Don't miss the stories followReCunoaste adevarul! and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
the-surprising-change-the-us-navy-is-making-to-its-entire-fleet

Planul eșuat de invadare a Rusiei, de către NATO, din marea Neagră.

incirlik

Turcia se distanţează de NATO, SUA mizează pe România

Related posts
144 Responses to “De ce n-a reușit lovitura de stat din Turcia ?”
  1. Rădulescu
    # iulie 21, 2016 at 5:09 pm

    Iar face ANAL(istul) traficant de țigări scenarii ? 

    • SaakasBilly
      # iulie 21, 2016 at 9:32 pm

      Analistul face analize foarte tehnice ,numai ca in punctele esentiale lipseste pana si o aproximare ,nu o concluzie !! Ma intreb de unde are datele respective ??? Pentru ca daca le are de la dictatorul Erdogan ,sunt lovite de nulitate !!Nu trateaza de loc ipoteza care spune de inscenarea unei lovituri de stat in asa fel incat Erdogan sa aibe justificarea unei islamizari totale a tzarii printr-o dictatura crunta care totusi e ceva obisnuit in zona !! O pozitie aproape de simpatie fatza de satrapul scarbos Erdogan, e si pozitzia imperiului rican si al occidentului !!Ricanii au creat un monstru prin tolerantza lor binevoitoare fatza de derapajele tot mai consistente din ultimii ani al bolnaviorului, cu care au distrus structural europa ,si cu toate ca insul construia o formatiune medievala in turcia ,voiau fortzat sa-i bage tzara in comunitatea europeana !! Rushii pot doar incerca sa nu-si faca un nou dushman ,si china la fel !! Orice implicare in jocurile sconcsoase ricane poate fi o capcana !! Daca diliul erdogan cere extradarea in turcia a criticilor ,cetateni europeni din diverse state,si ricanii ar insista ca europa sa se conformeze ,nu m-as mira nici o secunda !! Imperiul rican e dirijorul de fapt in raul de pe planeta ,ei sunt implicati in toate magariile !! Salutari ciumburushului care-i injura pa’ tatzi  : ) : ) : )

  2. Emilian
    # iulie 21, 2016 at 5:14 pm

    Tovarăşu polcovnic tot respectul pentru informații dar de ce le trunchiați ? De ce nu spuneți de unde avea Erdogan informații (ca şi dvs în 1989) despre ce o să urmeze … ? Şi apoi de unde atâta dragoste pentru Erdo ?? Până la puci era păgânul ce doboară avioane ortodoxe nevinovate şi face afaceri mafiote cu ISIS şi un tiran mai rău ca hitler ! Acum, după ce a pupat poala Putin (ca Saakashpuly la lenin) Erdo a devenit cel mai iubit, democrat şi eficient !! Nu vă mai iese deloc din cap stefan gheorghiu ……

    • SaakasBilly
      # iulie 21, 2016 at 9:47 pm

      Asta cu „dragostea” dintre turci si rushi e o dezinformare sconcsoasa nu ??  Parca tot tu erai ala care-i lauda-i pe otomani ce tari si ce deshtepti sunt ca le-au doborat un avion rushilor !! Turcii si-au marcat atunci un autogol,e vorba de pierderi imense de ambele parti ,incat Erdogan a realizat ca e o imensa prostie intreruperea colaborarii economice cu rushii care le-a dus tzara la vale,mai ales ca nu el ci americanii hotarasera respectiva actiune peste capul lui ,de la baza americana !! Imperiul rican are prostul obicei de a cere asa zishilor ” aliati ” lucruri care ii baga in pierderi serioase,si nici ei nu se aleg cu nu stiu ce !! Deocamdata si in primul rand „Erdo a devenit cel mai iubit, democrat şi eficient !!” pentru imperiul rican care dupa cum vezi nu se delimiteaza de dictator ,cu pretul zecilor de mii de oameni care vor fi sute de mii ,impreuna cu familiile lor ,care au doar vina de a fi crezut in ricani ,in minciunile lor cu promisiunea bunastarii intr-un stat laic ,fara sa li se spuna din start ca vor ingadui unui satrap ca erdogan sa-i macelareasca sau sa-i bage in pushcarii !!

      • Emilian
        # iulie 22, 2016 at 7:17 am

        N-ai înțeles nimic , pune mâna şi învață să citeşti (doar te-am rugat să mergi la bac !) !

        • Rădulescu
          # iulie 22, 2016 at 1:23 pm

          Oxiurul este imbecil, nici fișa de înscriere la bacalaureat nu o poate completa. 

          • cititor
            # iulie 23, 2016 at 7:03 am

            @Radulescu, felicitari! Esti mai prost si mai nesimtit decat prevede legea.

  3. gheorghe si ion asupriti de straini
    # iulie 21, 2016 at 5:14 pm

    avem de-a face cu doua extreme fanatismul mahomedan : „moscheile sant cazarmile noastre”, si fanatismul laicatului politic „corect”, iesit din „revolutia” franceza….ambele extreme au ce au cu taierea capetelor….insa….a doua e de capatai, in sensul ca o foloseste pe prima ca si steag fals, provocare, pentru realizarea obiectivului final : instaurarea uraciunii pustiirii in locul cel sfant pentru distrugerea crestinismului a sufletului si coborarea omului in iad, mai jos decat animalele….

  4. Kamil
    # iulie 21, 2016 at 5:52 pm

    Cum se face ca aceasta rebeliune esuata si pusa la punct, a venit tocmai dupa ce erdogan a incercat sa repare relatiile cu rusia!!!! Interesant ar fii sa aflam , daca si cei doi piloti turci care au doborat acel bombardier rusesc, a fost facut de capul lor (ei nu chiar de capul lor, la comanda lui sua bineinteles) pt a strica relatiile turcia-rusia, Eu personal cred ca da.

    • SaakasBilly
      # iulie 21, 2016 at 10:23 pm

      Bingooooo!! Cam asa a fost !! Erdogan are o gramada de probleme la el acasa ,economia a mers bine,nici rusilor nu le-a fost in plan ca in toiul dificultatilor economice diverse sa strice relatiile cu turcia,dar ricanii asta au urmarit constant ,in orice miscare a rushilor ,si au si zis-o pe fatza !! Eu am zis de la inceput ca daca nu erau avioane americane ,atunci au fost piloti turci dar sub comanda directa ricana ,cei care au doborat avionul rushilor!! Si totul sa petrecut fara consultarea lui Erdogan ,ca apoi sa fie totul pus pe seama lui !! Si tot tacamul ,pana si umilirea lui cu cerutul de iertare de la putin !! Apoi si-au vorbit si a ieshit la iveala toata magaria !!Dar deja turcia era intr-o pierdere masiva,incat erdogan si-a dat seama ca rushii nu puteau fi singura tzinta !! Si da !! E posibil ca rushii sa fi dat o mana de ajutor ,insa adevarata lovitura de stat se deruleaza chiar acum !! Daca dictatorul Erdogan va prelua absolut toata puterea in stat ,ricanii vor trebui sa discute din cu o totul alta pozitzie ,care ii va incomoda puternic !! Acum au deja prea putzine parghii de a-l inlatura pe dictator ,care prin mishcari imprevizibile le-a luat fatza !!

  5. M_D_L
    # iulie 21, 2016 at 7:51 pm

    Lovitura de stat nu a reusit pentru ca cei pusi sa-l elimine pe Erdogan nu au executat ordinul. Loviturile de stat asa incep, cu decapitarea vechii conduceri. Se povestea ca cei doi piloti de F16, care au fost trimisi sa dea jos avionul cu Erdogan, au avut ezitari si in final s-au lasat pagubasi. Si este posibil ca lovitura de stat sa fi fost initiata cu acordul SUA, iar rusii sa fi interceptat ceva discutii prin radio si sa-l fi informat pe Erdogan.

    • SaakasBilly
      # iulie 21, 2016 at 10:38 pm

      Deci vorbim de militari ,care pun la punct in cele mai mici amanunte toate obiectivele care trebuie atinse !! Nu cred ca se risca nici ultimul militar neinsemnat sa se predea prosteste ,cum am vazut in direct ,cand stie ca e executat sau putrezeste in pushcarie !! Eu cred ca o seama de militari au fost atrashi in capcana ,fiind dezinformati de shefii lor intentionat !! La asa zisa „revolutie” a noastra unde a aparut termenul de „teroristi” ,s-au trimis unitati impotriva altor unitati asmutzindu-i si spunand ca ceilalti sunt „teroristi” !! Ba unii erau imbracati cu echipamente ciudate ca minciuna sa tzina !! Dupa 27 de ani aflam cu stupoare ca in realitate nu a existat nici un „terorist” ci erau soldati si civili romani pushcati de-a valma …la nimereala !! Ca ricanii sunt amestecati e mai mult decat sigur ,armata turca era controlata de ei ,nici o informatie nu putea sa le scape !! Dar cartile inca nu au fost jucate,si nici scopul adevarat al evenimentelor noi nu il cunoastem inca !!Se pregateste o lovitura mare dar e putzin penibil ca sa credem ca erdogan e chiar intr-atat de diliu incat sa loveasca in imperiul rican !! Poate ei vor sa para asha ,dar poate marea lovitura vizeaza rushii ….prin ricosheu’ !!

  6. # iulie 21, 2016 at 7:56 pm

    Foarte bun articol,pacat de ghiorlanimea postaca  ca-s imbecili si se strica astfel orzul pe gaste…)))

    • SaakasBilly
      # iulie 21, 2016 at 10:41 pm

      Articolul e foarte bun intradevar ,doar ca nu e suficient de incisiv si de profund !!Preferam sa aud cum au spus alti analisti sinceri care au recunoscut ca …..nu pricep nimic !!

      • amatorul
        # iulie 24, 2016 at 12:35 pm

        Da, cam ciudatel si cu multe linii de discutie deschise, dar terminate in  cozi de peste.Iata o fraza ce mi se pare ilogica:” Un alt motiv al aderărării în masă, a ofițerilor turci la puci, au fost investițiile masive în retehnologizarea industriei de Apărare, făcute de Erdogan prin care a reușit să asigure din producție internă 55 % din tehnica de luptă modernă, cu care este înzestrată armata turcă”. Adica ofiterii au aderat la puci, pt ca Erdogan dezvoltase componenta interna a industrieide aparare?

    • Gheorghe Deresu
      # august 3, 2016 at 6:32 pm

      Aveti perfecta dreptate, domnule cozubas. Articolul este foarte bun.  Cata dreptate a avut Umberto Eco cand facea refere la comentatorii de pe internet. Cred ca acesti comentatori au facut armata la cavalerie in garnizoana Dolhasca calare pe vaca. Interesanta este istoria lui …escu, fost …escu, fost …ici/ski. 

  7. M_D_L
    # iulie 21, 2016 at 7:57 pm

    Ma tem sa nu mute americanii armamentul nuclear din Turcia in Romania, ca atunci sigur ne-o dau rusii in cap cu termonucleare, in caz de ceva nasol.

    • Kamil
      # iulie 21, 2016 at 8:22 pm

      Poate le confisca turcii :))))))) sau le da doar un sfert din bombe inapoi :)))))))))))

      • M_D_L
        # iulie 21, 2016 at 9:14 pm

        Focoasele nucleare au nevoie de intretinere permanenta, care costa mult si necesita tehnologie de varf. Nu este de nasul turcilor, care nu sunt in stare sa fabrice o tripla (prelungitor pentru priza) ca lumea. Turcii cu palosul rezolva treburile. Nu vezi ca nici de lovituri de stat nu sunt buni ?

    • SaakasBilly
      # iulie 21, 2016 at 10:52 pm

      Din moment ce avem cu ce trage de aici ,si butonul e exclusiv la ricani ,suntem asigurati  !! Neste focoase in plus sau in minus si-le aduc ei fara sa stie nimeni !! Alea din turcia le mut ei putin mai incolo in iordania de ex. ,nu le mai cara pana aici ,ca au cu sutele de mii ,sunt pline toate depozitele cu „marfa” asta !! Dar nu se strica pretenia,stai calm ,ricanii au fost preteni cu toti satrapii din lumea asta  !! Putzin mai incolo in egipt sisi satrapul e tot pretenul lor si e foarte demoncratic ,chiar corespunde !! Asa ca si satrapul erdogan vrea macelarie ca a lui sisi si ricanii vor fi intelegatori ca de la satrap la satrap !!

  8. M_D_L
    # iulie 21, 2016 at 9:22 pm

    Ma enerveaza si americanii si islamistii. Asa ca in ambele variante, cu lovituta de stat finalizata, sau cu Erdogan ramas la butoane, pentru noi tot rau era. Si ma enerveaza ca islamistii vor sa-si faca mega-moschee la Bucuresti.

  9. SaakasBilly
    # iulie 21, 2016 at 10:58 pm

    Erdogan daca primeste tot ce cere de la ricani ,le va da tot ce vreau ei !! Simplu !! Unul fara celalalt oricum nu mai pot supravietui !! Era mult mai bine fara erdogan pentru ricani !! Dar erdogan e ca si cancerul !! Scapi greu de el !! Si chimioterapia lasa aceleasi urme dezastruoase ,de pe urma carora nu se stie daca mai revii ,si de obicei traiesti mai putzin !! Asa ca un imperiu’ la apogeu ,pe duca ,alege mai bine sa traiasca cu….canceru’ : ) : ) : )

  10. Dragos
    # iulie 22, 2016 at 7:42 am

    Nu știu cum se face, dar din toate jocurile astea politice România cade de păcălici.

  11. SaakasBilly
    # iulie 22, 2016 at 2:25 pm

    „romania” a fost totdeauna curva imperiilor !! pentru asta a fost creata de ei !! Sa le satisfaca placerile lor depravate si imorale ! Face ce trebuie sa faca ….o curva !! Acum o are „peshtele” rican ,dar a trecut pe rand si prin asternuturile celorlalti !!

    • M_D_L
      # iulie 22, 2016 at 2:44 pm

      Este cam deplasat sa spui ca Romania a fost curva imperiilor. Este o tara mica, fara forta militara, care trebuia sa reziste printre popoare (tari) agresive. Romanii sunt „erbivori” (blegi), pasc linistiti pe pajistea lor. Romanii munceau pamantul, nu se duceau dupa pradaciuni prin vecini, ca tatarii, turcii, mongolii (bozgorii), etc. 

      • SaakasBilly
        # iulie 22, 2016 at 8:26 pm

        Tragedia rumanilor e tocmai asta,ii urasc pe toti ,ex.(bozgorii) ,se cred superiori tuturor,dar sunt „ierbivori” cum zici tu ,condusi mereu de elemente straine ,exploatatoare si vanzatoare de tzara !! Binenteles ca e o mentalitate caraghioasa asta ,foarte raspandita de altfel ,noi rumanii am fost totdeauna cei buni ,cei blajini ,iar alte neamuri erau elemente migratoare care se ocupau cu „pradaciuni ” !! Asta ne spune „istoria” scrisa in comunism ,sub un regim ultranatzionalist ,care e toata o minciuna sfruntata de la un capat la celalalt !! Nu stiu daca un popor poate renashte ca pasarea phoenix plecand de la minciuni !! Regimul ceausescu mergea in directia buna ,dar principiile erau incorecte si baza putreda ,formata din multe minciuni si tot eshafodajul a fost ushor de daramat !! Zeci de ani de sacrificii crunte a mai multor generatzii ,ca sa apara in final o generatie de rasfatzati si  degenerati ,privilegiati ai sistemului mafioto-se’curist ,care l-au ucis pe dictator exact cum a fost ucis si porcul cel intelept in……”ferma animalelor ” !! Aberatzia in romanica continua respectand cu strictete liniile trasate de romanul lui George Orwell  …din pacate !!

  12. M_D_L
    # iulie 22, 2016 at 2:54 pm

    Sa nu pierdem din vedere ca cedarea tarilor din Europa de Est catre americani s-a facut de tradatorii din KGB (Gorbaciov si asociatii), asa ca nu vad de ce tipa rusii la romani ca sunt pro-americani. Ca de fapt romanii nu sunt de partea cuiva, si sunt condusi de o clica adusa la putere de americani si de agentii KGB care au organizat lovitura de stat din ’89. Adica e un mare rahat in Rusia, cu tradare de te doare capul, si rusii se reped la cine li se nazare, de parca n-ar fi ei de vina pentru ce s-a intamplat. Americanii nu puteau sa subjuge Europa de Est si parti din URSS, fara acordul rusilor.

    • SaakasBilly
      # iulie 22, 2016 at 8:33 pm

      Oh da !! Asta chiar e delicioasa !! Rusii sunt vinovatzii de serviciu ,nimic nou sub soare !! Rushii sunt de vina ca ne-au ocupat,hitleristii care au facut acelasi lucru erau preteni,ocupanti erau doar sub comunism !! Pana si ocuparea romanicii de imperiul rican ,poarta vina rushilor ,a KGB-ului ,deci marele imperiu malefic a ocupat romanica cu mana rushilor ,ei nu sunt de vina !! Dintr-o data fara voia lor au fost improprietariti de KGB cu toata europa de est !! Nostim !!

      • M_D_L
        # iulie 22, 2016 at 8:51 pm

        Incepi sa mirosi a ofiter KGB. Voi nu vreti sa recunoasteti ca prabusirea Inperului Rus (URSS-ul) s-a produs din cauza tradarii de neimaginat de la varful conducerii. Va calaresc khazarii, asta este realitatea. Sistemul social (politic, economic) din Imperiul Tarist a fost de cacat (polarizare extrema, inechitate sociala), de asta au reusit bolsevicii khazari sa-i beleasca pe bogatanii din Rusia. Si tot khazarii au destramat imperiul, cand nu le-a mai convenit situatia. Voi trebuie sa plecati de la adevar, ca pana nu veti recunoaste ce vi s-a intamplat, nu se vor lua masuri corecte de redresare.

        • M_D_L
          # iulie 22, 2016 at 9:09 pm

          …Imperiului…

  13. M_D_L
    # iulie 22, 2016 at 2:58 pm

    Americanii pierdusera din vedere ca pe vremea cand in America erau doar pieile rosii, Turcia era un mare imperiu. Au tratat Turcia cu metode care merg la tarisoare bananiere, de asta s-au enervat turcii si vor sa se decupleze de americani. Nu conteaza numai forta militara si economica, ci si temperamentul (gresivitatea) partenerului.

    • SaakasBilly
      # iulie 22, 2016 at 8:46 pm

      In prima faza cand lumea crestina era rupta doar in doua ,ortodocshi si catolici ,curvasareala si neomenia catolicilor a impiedicat ca sa fie restituita capitala imperiului bizantin celor carora le apartine de drept ,pentru ca era si capitala ortodocsiei universale ,si era un mare favor facut mai ales imperiului rus !! Imperiul otoman a fost pus la pamant ,era doar o chestie de vointa !! Ulterior marele imperiu anglo-saxon ,cel din care provine uriashul imperiu malefic de acum, anglo-saxono-cazaro-rican ,a parasit catolicismul din cauza unui rege curvar si implicit si calea crestinatatzii adevarate ,ca acum imperiul rican prin denaturari si depravari succesive sa ajunga de-a dreptul satanist !! Deci turcii ajunshi in situatzia de a reface imperiul otoman au fost ajutati copios tocmai de un occident satanic ,postcrestin ,care urmareste lichidarea credintei crestine ,lichidarea conceptului de natzie si natzionalitate ,implantand in locul lor populatzii amorfe ,amestecate uniform ,probabil mai ushor de manevrat si stapanit ,in vederea unei dominatzii mondiale !!

      • M_D_L
        # iulie 22, 2016 at 8:58 pm

        Biserica ortodoxa are organizare de cacat, paguboasa, minimala. Nu se implica in organizarea (sudarea) societatii. Se ocupa doar cu ingroparea mortilor, cu cununiile si botezurile. Este o organizatie profesionala a popilor (o breasla), care au si ei un serviciu prin care isi intretin familia. Asa ca nu mai lauda ortodoxia, ca nu e cazul. Popoarele bine organizate au si o conducere religioasa eficienta (catolicii, evreii). La ortodocsi e treaba de mantuiala.

        • amatorul
          # iulie 24, 2016 at 12:39 pm

          luati de aici!;(crucea lui Bahomet pe turlele bisericilor  romanesti)https://www.youtube.com/watch?v=yEj9onyhVO8&feature=youtu.be

  14. M_D_L
    # iulie 22, 2016 at 3:10 pm

    In Romania colonistii din Vest au distrus complet intrastructura industriala (au dat tara inapoi cu un secol). Au distrus si documentatiile tehnice la ce se producea (electronice, chimicale, masini, cosmetice, medicamente, etc) pentru ca urmasii nostri sa o ia de la zero, daca se vor decide sa-i scoata din tara pe straini si sa refaca industria. Au furat brevete de inventie, solutiile tehnice originale (am avut si d-astea).Va dau un singur exemplu de produs romanesc de calitate, care a disparut complet. Este vorba de deodorantul April (acela cu bila). Trebuie sa cumparam marfuri straine, facute la misto (ca pentru ciumetii din colonii). Nici Coca Cola care se vinde la noi nu este ca aia originala. Cafeaua care ni se vinde nu este de calitatea celei din Germania, desi pretul si marcile sunt la fel. Adica se caca pe noi.

  15. SaakasBilly
    # iulie 22, 2016 at 9:01 pm

    Aici ai mare dreptate, eu am gustat aceiashi conserva de peste facuta de poloneji ,cumparata din romanica ,ungaria si austria !! Cea din romanica chit ca era conserva de peste in ulei ,continea doar apa si ceva picaturi de ulei ,iar gustul era foarte suspect !! Cea cumparata din ungaria ,facuta pentru ei ,era conserva de peste in ulei curat fara nici un dubiu,si comestibila ,chiar buna !! La cea facuta pentru austrieci ,se observa o diferenta neta de calitate ,uleiul nu era unul ieftin si totul era preparat altfel !! Ma gandesc ca se face functie de pretul pentru care e dispus sa plateasca cel care comanda lotul din produsul respectiv ,deoarece pretul se negociaza !! Avand in vedere ca in romanica statul e cel mai mare hotz si ca e mana in mana cu excrocii si golanii ,nu ma mai mira nimic !! Pot sa dau mii de astfel de exemple in care sa importat gunoi pentru care in state normale la cap se face pushcarie ,in timp ce la noi dupa toate evidentzele si popularizarea infractiunii marfa totushi a fost comercializata si consumata eroic de populatzie !! Suntem si un neam tolerant ,asta e adevarul !! Tolerant in sensul cel rau ,adeca nepasatori si egoisti !!

    • M_D_L
      # iulie 22, 2016 at 9:16 pm

      Pretul este de multe ori mai mare in Romania decat in Vest. Nu pretul scazut este cauza proastei calitati a marfurilor vandute de vestici in Romania. Pur si simplu isi bat joc de noi, pentru ca au vazut ca le tine. Si le tine pentru ca suntem condusi de niste tradatori care nu fac altceva decat sa se ploconeasca in fata strainilor, ca sa le pice ceva. 

  16. M_D_L
    # iulie 24, 2016 at 7:00 am

    Sper ca Turcia sa se decupleze de americani fara sa treaca la islamism (fanatism religios) agresiv. Adica islamismul turcilor sa fie un produs strict de uz intern. Si ar fi bine sa renunte la multe dogme (cutume) care tin de Evul Mediu. Prezenta bazelor militare americane, dotate cu armament nuclear, este un mare pericol la adresa tarilor din Europa. Americanii sunt tentati sa declanseze un razboi nuclear care sa se desfasoare departe de SUA. Adica vor sa-i anihileze pe rusi si pe altii, lansand rachetele de pe „portavioane” ca Turcia, bazele din Italia, Germania, Japonia, Coreea de Sud, etc.

  17. M_D_L
    # iulie 24, 2016 at 7:08 am

    Si ar fi bine ca Turcia sa nu incerce sa refaca Imperiul Otoman, ca are destul teritoriu. Adica sa nu faca greseala pe care au facut-o rusii, cand si-au antagonizat popoarele cu care se invecinau, atacandu-le pentru teritoriu in plus (iesirea la mari), cand era clar ca Rusia avea populatie mult prea putina, in raport cu teritoriul. Sa zicem ca pe polonezi puteau sa-i „calmeze” putin, pentru ca aveau ambitii imperiale, dar rusii s-au dat si la popoarele cu care nu aveau nimic de impartit, de ex. la romanii din Basarabia.

    • amatorul
      # iulie 24, 2016 at 12:23 pm

      Polonezii i-au si calmat in Evul Mediu tarziu vezi razboaiele ruso-poloneze. Cu Basarabia zic unii ca ar fi mai complicat, nu doar rusii au fost antagonici romanilor, nu doar rusii vroiau teritorii..vezi „Saptamana rosie” de Paul Goma.

      • M_D_L
        # iulie 24, 2016 at 2:45 pm

        Nu am citit ce a scris Goma, dar stiu ca Baas-Arabia era ravnita de unii care se dadeau proprietari si pe peninsula Crimea. Ca oamenii aia nu sufera caldura si vor sa se mute mai la nord.

        • amatorul
          # iulie 26, 2016 at 7:08 pm

          citeste. cam de aia vorbeste si Goma…ei de fapt  au ajuns in sud, la ideile sefilor lor,  ca de fel,  tot prin Galitia Ucraina, Basarabia se plimbau

  18. vasile dumitru
    # iulie 24, 2016 at 11:17 am

    articoll bine documentat.numai ca nu am auzit de rachetele Yldirim;cred ca este vorba de o dezinformare

  19. amatorul
    # iulie 24, 2016 at 12:20 pm

    „Numai că aeroporturile Şirnak, Kayseri, Malatya, de unde urmau să decoleze avioanele C-130, ca și Ankara, sunt civile și pistele sunt folosite în comun de civili și armată. Serviciile de informații turce ( MIT ) au aflat de intenția puciștilor și pistele au fost din timp blocate..” Pucistii sau erau prosti sau erau prosti.Cum sa asiguri secretul in conditiile astea?

  20. SaakasBilly
    # iulie 24, 2016 at 3:52 pm

    E delicioasa toata dezinformarea asta care o faceti pe saitul asta de cacat !! Aproape ca nu trece o zi fara atentate  in Europa ,mor oamenii !! Imperiul anglo-saxon a ieshit din uniunea europeana dupa ce a-yti devenit plictisitori cu propaganda mincinoasa a „unitatii europene” ,sultanul erdogan face cacaturi care ultima data s-au facut in evul mediu de sultanii pulii si voi continuati cu dezinformarea voastra de cacat cu rushii ??? Astia nu fac nimic ,nici macar nu comenteaza faptele ca sa nu fie rastalmacite,dar voi gasiti modalitati,daca nu ,legate de ceva istoric ,ca sa vorbiti in continuare de ei !! Recept nebunul reguleaza turcalimea de vor ajunge in final zeci de mii in pushcarii ,si poate sute de mii muritori de foame ,pe drumuri ,dupa ce a decapitat tot ce a reprezentat ceva pe-acolo,apoi vom trai si noi in europa vremuri negre ,dar voi stati calm ca asa a-ti primit ordin de la shafii voshtrii ricani !! Voi sunteti tampitzi ,voi nu vedeti ca lovitura de stat si dictatura de stat a nebunului nu-i din secolul asta ?? Nu e nici macar din ala trecut !! Stalin si hitler erau simple bone blajine pe langa satrapul asta hidos !! Cum puteti sa va suportati acceptand un astfel de stapan malefic ca imperiul rican care se asociaza cu astfel de criminali ?? Cum puteti sa va suportati mintind si dezinformand in halul asta ?? Lumea se duce de rapa !! Nici macar nu observati asta ??

    • M_D_L
      # iulie 25, 2016 at 6:17 am

      Matale pe cine esti suparat ? Ca nu mai inteleg nimic din ce zici. Adica nu e bine nici ca Erdogan a dejucat lovitura de stat pusa la cale de ofiterimea fidela SUA ? Zi-ne o parere personala, cum ai fi vrut sa evolueze treburile.

      • SaakasBilly
        # iulie 25, 2016 at 11:35 am

        Ala nu a „dejucat” nimic ,totul a fost o incenare !!Ce se intampla acolo nu apartine de secolul asta ,intelegi stimate birlicule ?? Si lasa-ma cu „ofitzerimea fidela sua” ,daca ricanii nu ar fi de acord cu ce face satrapul ,nu s-ar face !! Nu odata si-au tradat si distrus asa zishii „aliatzi ” !! Si saddam hussein le-a fost „aliat” si l-au sustinut intr-un razboi indelungat de nimicire a iranului !! Apoi l-au spanzurat si i-au distrus tzara !! L-au acuzat de detinere de arme chimice livrate tot de ei !! In turcia  macelarul otoman se indreapta spre evul mediu timpuriu ,dar asa e la toti pretenii ricanilor din zona,arabia saudita,egiptul si toti ceilalti !! In definitiv ricanilor le e cam egal daca satrapul e un general ,un colonel ,sau un criminal din afara armatei !! Acelashi linshaj si aceiashi sifonare a facut-o si generalul abdel fattah al-sisi in egipt !! Tot asa sa pishurat pe „democratzie” si dupa acea a facut pe ea si „lipsa mare” dar tot occidentul sa intors cu spatele si sa facut ca…ploua !!  De fapt nu cred ca erdogan sau sisi sau regii si printzii din arabia saudita,impreuna cu toate gruparile „teroriste”  pot face mai multe crime,holocausturi,genocid ,pogrom sau schingiuieli de ev.mediu ca imperiul malefic rican !! Ei doar i-si permit o mica parte din atrocitatile criminale ale ricanilor ,asa ca….preteni !!Rahaturile cu „democratia” sunt o minciuna sfruntata,de cand cu prapaditzii astia de criminali ricani,adio democratie !! Care nu prea a fost….niciodata !! Cat despre „suparare” ,eu nu sunt suparat decat pe rautatea si prostia umana ,care insa are foarte multi adepti !!

        • M_D_L
          # iulie 25, 2016 at 12:37 pm

          Nu pari sa fii roman, judecand dupa unele afirmatii pe care le faci. Ramane un mister pentru mine, ce interese aperi. Poti fi de-al rusilor, dar si de-al bozgorilor (te dai avocatul lor), de-al americanilor sau de la alte servicii (ucrainean, polonez, etc). Sanatate si numai bine ! Spor la treaba.

  21. Dragos
    # iulie 25, 2016 at 10:02 am

    Acesta a fost un puci de operetă. :)

  22. OLEG KOJOKAR escu
    # iulie 25, 2016 at 10:04 am

    pierdut pokemon poponar in zonele romano-ukrane, /felationeaza si stie sa muieze tot ce e amerlok! limbist rekunoskut la popoul amerlok/,gasitorul sa-i dea o flegma si un shut /raspunde la numele escu.radulescu,antonescu.bogdan.emilian.cretinescu,timpescu,etc,etc

  23. SaakasBilly
    # iulie 25, 2016 at 11:37 am

    Bingoooooo !!!

  24. Antonescu
    # iulie 27, 2016 at 7:41 am

    Da-ti aurul romanilor înapoi javre spurcate ruși spurcati. 100 t de aur fir-ar mama voastră a dracului de naparcilor cea mai spurcata rasa de pe pământ sunt rușii… MOARTE rusilor 

    • M_D_L
      # iulie 27, 2016 at 8:00 am

      Aurul nu ar ajunge la romani, ci tot la khazarii care au pus stapanire pe toate bogatiile Romaniei. La Rosia Montana este mult mai mult aur decat cel furat de bolsevicii khazari din Rusia, dar se minimalizeaza acest aspect, pentru a se pradui aceasta bogatie fara ca pagubitii (romanii) sa-si dea seama ce vor pierde. Si aurul de la Rosia Montana este nimic in raport cu alte metale rare care se gasesc acolo. In primul rand este vorba de o uriasa rezerva de argint (metal de importanta strategica), cea mai mare descoperita de la anul 1900 incoace.

  25. Antonescu
    # iulie 27, 2016 at 8:50 am

    Sugeti pixul si dați-ne ce ne-ați furat … Aurul si Basarabia si sa nu mai auzim de rasa voastră spurcata. Rasa inferioară de retarzi ordinari nu meritați decât un glonț. Voi sunteți uscăturile rasei umane.

  26. Dragos
    # iulie 27, 2016 at 9:23 am

    Dacă rușii returnează 100 t de aur românilor, acesta în secunda doi ia calea occidentului. 100%

  27. Antonescu
    # iulie 27, 2016 at 9:33 am

    Si asa mai bine va rămâne vouă javre spurcate. Ma ce jegosi sunteți voi mai spurcaților. Auzi ce japite ordinare … De aia nu ne dau rușii aurul pentru ca altfel il iau alții . Ma ce grija au leprele astea luav-ar dracu. Nu aveți nici o șansa in România javre spurcate… Nu va vor iubi romanii never. MOARTE rusiei si rusilor

    • Dragos
      # iulie 27, 2016 at 10:39 am

      Zici că ești scăpat de la nebuni

      • Antonescu
        # iulie 27, 2016 at 2:19 pm

        Ma-ta e scăpată de la nebuni jegosule mâncător de kkt rusesc

    • OLEG KOJOKAR escu
      # iulie 30, 2016 at 7:13 am

      Traiasca marele popor rus! Iar tu poponarule esti imputernicit sa mergi sa aduci aurul pe care pretinzi ca-i al tau,daca ai sange.Ca aici din umbra anonimatului tare viteaz te dai!

  28. ...escu
    # iulie 27, 2016 at 5:01 pm

    Lasati Turcia,vedeti ca ati murdarit pana si Jocurile Olimpice incercand sa trimiteti numai sportivi dopati.

  29. ...escu
    # iulie 27, 2016 at 5:05 pm

    Putin se lamenteaza pe toate posturile TV ca se face o nedreptate Rusiei.Astia dupa ce s-au dopat in draci la Soci masluind testele,au crezut ca le tine si acum.Mai mare RUSINE NATIONALA nici ca se putea!!!!!!

  30. ...escu
    # iulie 27, 2016 at 5:08 pm

    Asta-i rusul,toata viata a furat,a mintit,a masluit si cand e prins se mira ce are planeta cu el.Vede peste tot conspiratii mondiale in loc sa-si vada barna.Rusine!!!!!!!!!!!!

  31. ...escu
    # iulie 27, 2016 at 5:16 pm

    Inchiderea temporara a site-ului inseamna ca ati ramas fara bani de propaganda? Trimiteti-l in somaj pe Saakaskaka,aruncati banii de pomana pe salariul lui.L-am lasat sa vorbeasca singur ca prostul o saptamana si numai tampenii a debitat.Musca in toate directiile de nici nu stii pe cine pupa in cur si pe cine musca de cur.Sau deruta propagandistilor sa arate deruta de la Kremlin?

  32. ...escu
    # iulie 27, 2016 at 5:19 pm

    Urmariti dupa ora postarii cum din redactie isi vor plasa postarile printre ale mele ca asa e rusul,pana nu manareste ceva nu doarme noaptea.

  33. opinii.ro
    # iulie 27, 2016 at 8:03 pm

    Declaratia zilei:Obama–-Rusii pot influenta alegerile din SUA–-

    • M_D_L
      # iulie 28, 2016 at 11:24 am

      Tot din cauza rusilor exista gravitatia si ne rupem mainile cand caram plasele de la piata. Ma mir ca n-ai stiut pana acum.

  34. ...escu
    # iulie 28, 2016 at 2:20 pm

    Au o problema rusii cu gravitatia atunci cand cad beti prin santuri.

    • M_D_L
      # iulie 28, 2016 at 6:58 pm

      Sunt veri cu englezii, sufera de depresie si au nevoie de „aperitive”, sa se simta putin mai bine.

    • M_D_L
      # iulie 29, 2016 at 1:11 pm

      In armata sunt folositi tot felul de nemernici. Abuzuri si crime s-au produs si de soldatii altor tari. Armata este o institutie a crimei organizate. Eu nu vad o mare diferenta intre killerii platiti de mafioti sa ucida pe cineva si militarii profesionisti (nu cei inrolati cu forta) trimisi sa omoare lumea prin alte tari (de ex Afganistan, Libia, Irak, etc).http://www.ziare.com/articole/soldat+american+crima+viol

  35. ...escu
    # iulie 29, 2016 at 2:38 pm

    In satul bunicilor mei nemtii nu au furat,nu au violat femei si nu au facut crime.Ce mi-au povestit bunicii despre rusi,te ingrozesti!

    • M_D_L
      # iulie 30, 2016 at 8:26 am

      Nu-i mai lauda pe nemti, ca nu e cazul. https://www.youtube.com/watch?v=IXmjde3hmqE  Toate popoarele au crima imprimata in gene. Si ucrainenii au fost complici la crime, dar si evreii bolsevici erau vinovati de moartea prin infometare a milioane de ucraineni. Ca sa nu zic ce au facut americanii in ultimii 50 de ani, sau ce au facut israelienii in teritoriile arabesti. Si sa nu ignori faptul ca tembelii care lucreaza in armata numai in mega-morti gandesc. Am ramas socat cand am vazul planul american (din anii ’50) de bombardare termonuclera a Romaniei, Imbecilii aia voiau sa arunce bombe de 1MT asupra a peste zece orase (toate cele care aveau aeroport sau unitati industriale), cand o tara ca Romania ar fi capitulat si dupa explozia unei singure bombe de tip Hiroshima (20KT).

    • M_D_L
      # iulie 30, 2016 at 8:32 am

      Bunicul meu dupa mama, mi-a povestit ca a fost pe frontul din Rusia impreuna cu un consatean, un nenorocit care a masacrat oameni nevinovat, chiar si copii mici. Criminalul ala a avut noroc si a scapat viu din razboi, iar dupa ce s-a intors acasa a trait pana la 90 de ani. Asta ca sa vedeti ca pe criminali nu-i pedepseste Dumnezeu.

  36. ...escu
    # iulie 30, 2016 at 9:16 am

    Pai daca Dumnezeu s-ar ocupa de pedepsirea criminalilor in aceasta viata,oare ce i-ar fi facut lui Stalin?

  37. ...escu
    # iulie 30, 2016 at 9:21 am

    Ce nu inteleg la acest site este ca tot ponegreste prin postacii aserviti poporul caruia ii este destinata propaganda.Care-i logica? 

    • M_D_L
      # iulie 30, 2016 at 4:42 pm

      Cea mai buna propaganda este sa spui adevarul. Dar voi sunteti prostuti si aveti un mesaj primitiv, care irita. Asta este misiunea voastra, sa bagati strambe. Pentru noi acest site este o sursa alternativa de informare. Si ne mai descarcam nervii pe voi, ca sunteti jalnici.

  38. ...escu
    # iulie 30, 2016 at 6:55 pm

    Rusii la ei acasa nu au surse alternative de informare ptr. ca ziaristii independenti au fost de mult impuscati in cap,iar tu te informezi de la un site de propaganda rusesc? Atat esti de limitat?

    • M_D_L
      # iulie 31, 2016 at 7:38 am

      M-am lamurit de americani, dupa ce au distrus economic Europa de Est (dezindustrializare totala!). Si nemernicii asta vor sa invinga Rusia, cu pierderi minime pentru ei, punand tarile din vecinatarea Rusiei sa atace Rusia. Suntem in pericol mortal (de bombardament nuclear rusesc) de cand americanii au instalat guverne marioneta si au venit cu baze militare. Nu am nimic cu americanii de rand, niste naivi indopati cu hamburgeri, ci cu „gulerele albe” (khazarimea infratita cu extremistii) care duc o politica aberanta, de confruntare pana la razboi termonuclear.

  39. ...escu
    # iulie 31, 2016 at 8:13 am

    Rusii au distrus metalurgia romaneasca ptr. a nu le face concurenta si ptr. a lua in Rusia utilajele moderne–Mechel–.Prin Lukoil au facut o evaziune fiscala de 2 mld $.Industria Al.este in mana rusilor si au facut manarii cu pretul energiei electrice(tot furt)..Inainte de a se vinde Petrom pe nimic,rusii au cumparat masiv actiuni la OMV.   Americanii produc masini Ford la Craiova. Cine a distrus industria romaneasca? Cand KGB-ul a condus atatia ani Romania prin Iliescu & comp.si este inca bine imfipt in structurile statului,cine a distrus industria romaneasca? Asta inseamna sa ai ca surse de informatii site-uri de propaganda!

    • M_D_L
      # iulie 31, 2016 at 1:31 pm

      Iliescu si cei din FSN au fost cu CIA, prin intermediul agentului Gorbaciov. Este diversiune cand spuneti ca cei care au dat lovitura de stat lucrau pentru rusi. Romania era cedata americanilor in anul 1989, dupa intelegerea dintre Bush si Gorbaciov, din Malta. Povestea cu legaturile cu Rusia a fost mai mult pentru linistirea esaloanelor inferioare din KGB, care nu erau la curent cu tradarea masiva de la nivelul conducerii superioare ( de partid si de stat – ca sa fiu in ton cu acele vremuri),  Industria a fost rasa in tot blocul est-european. S-au dus dracu fabrici celebre: Tesla, Tungsram si EMG din Ungaria, Unitra-CEMI, RFT, IPRS si Microlectronica, etc  – ca sa ma limitez la domeniul electronicii.  Americanii au vtrut sa produca daune maxime (iremediabile) pentru ca stiu ca Europa de Est este prea departe de SUA ca sa o tina sub ocupatie (prin regimuri marioneta) mult timp. Pana la urma aceste tari isi vor urmari interesele nationale si se vor decupla de americani. Insa americanii se grabesc sa declanseze razboiul termonuclear cu Rusia, prin lansarea rachetelor de pe teritoriul Europei dfe Est. Asa ca nu se stie ce va fi in final.

    • M_D_L
      # iulie 31, 2016 at 1:39 pm

      Productia de masini la fabrica Ford de la Craiova este nesemnificativa. S-au disponibilizat sute de angajati. Americanii au furat utilajele si tot ce era din inox, ramase de la Daewoo. De la inceput n-au avut de gand sa faca treaba serioasa.

      • Antonescu
        # august 3, 2016 at 8:53 am

        baaaah esti CRETIN si IMBECIL ma-ta si cu tactu sunt retardati de au avortat un limbrici asa idiot ca tine mdl

  40. ...escu
    # iulie 31, 2016 at 1:54 pm

    Deci Gorbaciov era agent CIA si toata reteaua KGB din Romania l-a urmat (si din Rusia?). Americanii au furat inalta tehnologie de facut masini Cielo si au adus proasta tehnologie de facut masini Ford,in plus au furat inoxul si au adus OL-eul.Mai baieti,voi realizati macar ce regim idiot va patroneaza? Am mai spus,vreti sa adunati in jurul vostru toti idiotii planetei?

    • M_D_L
      # iulie 31, 2016 at 3:47 pm

      A fost lucratura mare, cu pregatire pe zeci de ani (alcatuirea retelelor, etc), care s-a pus in practica prin khazarii din PCUS si din structurile de forta ale statului (erau in proportie de 75%). Astia erau in legatura cu cei din Europa de Vest. Doar nu iti imaginezi ca destramarea blocului estic s-a facut de la sine. Este stiut ca liderii din tarile satelite au fost inlaturati de Gorbaciov, prin reteaua KGB. Crezi ca destramarea imperiului sovietic s-a facut fara lucratura din afara URSS (prin tradatorii din KGB) ? Tradare ca la rusi nu s-a mai vazut in alte tari. Rusii vor avea in continuare probleme de acest gen, daca nu fac curatenie generala in structurile de forta ale statului. Trebuie sa inlature toate elementele alogene, internationaliste, care nu tin cu tara in care s-au nascut si au trait. Noi am avut probleme asemanatoare (la alta scara) cu basarabenii bolsevici veniti in Romania cu trupele sovietice, Astia erau semi-khazari (ei sau nevestele lor) si au fost pusi in posturi importante. Prin ei s-a instaurat comunismul in Romania. Dar tot prin ei l-au dat jos in ’89. Majoritatea „revolutionarilor” erau basarabeni (cu radacina de acolo). Fiind extrem de oportunisti, au trecut imediat de partea americanilor si multi au plecat in SUA (cei tineri). La Ford-Craiova asa s-a intamplat. La inceput americanii au golit halele de tot ce era din inox si de utilajele ramase de la coreeni. Utilajele le-au trimis in Germania pentru reconditionare si le-au vandut in Uzbekistan, la o fabrica Daewoo de acolo. N-au reutilat fabrica cum au promis initial. In unele sectii se lucreaza mult manual.

  41. ...escu
    # iulie 31, 2016 at 2:42 pm

    O duc bine agentii CIA in Rusia:pensie de stat,resedinta oficiala,conferinte pe sute de mii de dolari in toata lumea. O duc bine si agentii KGB din Romania:pensie de la statul roman,solda de la KGB+solda de la CIA.

    • M_D_L
      # iulie 31, 2016 at 4:03 pm

      Intamplator am lucrat la o institutie importanta, unde erau multi basarabeni (parintii lor). Am prins un calculator ramas pornit pe mailul de la Yahoo. Un coleg era in retea cu zeci de khazarei de prin tarile vecine (Polonia, etc) si din Vest (Belgia, Olanda, etc). Asta nu era bun in meserie, dar se tinea de turma si se ocupa cu „tamaiatul” . Le trimitea felicitari de sarbatori. Am citit in lista de adrese de la mail zeci de nume care se terminau cu ky .

  42. suceveanu
    # iulie 31, 2016 at 5:45 pm

    „Câteva mii de persoane au protestat joi la baza aeriană Incirlik, pentru a cere închiderea acesteia cu slogane antiamericane. Protestatarii au susţinut că militarii americani au fost implicaţi în tentativa de lovitură de stat eșuată.Între timp, președintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat sâmbătă, într-un interviu televizat, că vrea să treacă sub controlul său direct serviciile de informații și șefii Statului Major al armatei, la două săptămâni după lovitura de stat eșuată împotriva sa, transmite AFP.”

    • M_D_L
      # august 1, 2016 at 8:06 am

      In Turcia este ca la noi, protestele „spontane” sunt organizate de servicii. Oamenii traiti sub dictatura (teroare) sunt ascunsi, incearca sa fenteze sistemul, nu lupta pe fata contra lui. Insa este bine ca Erdogan incearca sa se debaraseze de americani, dupa ce s-a lamurit ca americanii au fost in legatura cu pucistii si aveau de gand sa-l asasineze.

  43. ...escu
    # august 4, 2016 at 9:03 am

    Sa urmarim regresul ofensivei Rusiei in Marea Mediterana: Muntenegru,Egipt,Libia refuza instalarea de baze militare rusesti.Raman deocamdata cu baza din Siria.Ce cauta Rusia in Marea Mediterana in afara de a-si zdrangani armele? Sa perpetueze noi conflicte inchetate? Rusia traieste din conflictele inghetate precum vampirii cu sange!

    • M_D_L
      # august 4, 2016 at 4:28 pm

      Americanii cu ce se ocupa in timpul asta, nu cu razboiaie prin toata lumea ?

  44. ...escu
    # august 4, 2016 at 9:29 am

    Fortele rusesti de mentinere a pacii din Transnistria impreuna cu militari transnistreni simuleaza invadarea Republicii Moldova! Asta ptr.intarirea pacii!!!!

  45. suceveanu
    # august 4, 2016 at 10:31 am

    Felicitari Erdogan,meriti o moschee la Bucuresti !

    • M_D_L
      # august 4, 2016 at 4:31 pm

      Da-le dracu de moschei, ca nu avem nevoie de fanatism religios.

  46. ...escu
    # august 4, 2016 at 10:40 am

    Dictatori din toata lumea,uniti-va!

  47. ...escu
    # august 4, 2016 at 10:41 am

    Popoarele nu conteaza,voi sa fiti fericiti!

  48. ...escu
    # august 5, 2016 at 9:43 am

    Americanii incearca sa instaureze democratie (nu reusesc intotdeauna),rusii ce valori exporta? Sustin regimuri marioneta si anacronice,dictatori mai mici sau mai cruzi,conflicte inghetate sau fierbinti ptr.a controla popoare si populatii.Sa ne imaginam prin absurd ca Rusia ar fi prima putere mondiala.Ar conduce lumea fara opozitie,fara presa independenta,o montruozitate de societati,o combinatie de dictaturi sud americane spoite cu reziduuri comuniste.Rusii au mai experimentat pe noi dictatura analfabetilor comunisti,acum vrea sa experimenteze dictatura semidoctilor kaghebisti cu crucea in mana si cu pistolul la spate.Asa cum am reusit sa spunem ADIO,TOVARASI!,asa vom reusi sa spunem si adio kaghebei ce umblati cu CIOARA VOPSITA! Faceti curatenie in ograda propie,demonstrati ca sunteti in stare sa creati o societate libera,in care libertatile cetatenesti sa fie sapate in piatra,apoi sa aveti pretentii globale. Admirandu-i pe Stalin si pe Putin demonstrati ca mai aveti nevoie de o suta de ani sa iesiti din negura promiscuitatii ideologice si identitare.

    • M_D_L
      # august 5, 2016 at 12:55 pm

      In regimurile zise democratice este represiune economica. Te lasa muritor de foame, te pun pe liber daca critici regimul. Si este o manipulare groteasca prin mass-media. In primul rand prin televiziuni, care sunt controlate strict. Daca as avea un post de televiziune necontrolat de regim, in maxim un an as schimba toata clasa politica si directia (gresita) in care merge tara. Democratia este o fenta (vorba de duh pentru manipularea maselor) prin care khazarimea a inlaturat de la putere regimurile monarhice din Vest. Khazarimea dispunea de bani, facuti din bisnita si camatareala, dar era nemultumita pentru ca se lovea in interese de clasa formata din proprietarii autohtoni (de pamant, ape, etc). In Rusia n-a mers cu democratia si au bagat dictatura bolsevica, care i-a exterminat fizic pe bogatani. Adica este vorba de lupta pentru avere, care se da intre etnia khazareasca si celelelte etnii (mai batute in cap, din pacate).

    • andy
      # august 5, 2016 at 5:30 pm

      american iinstaureaz pe p.m.ati.numairazboaie in toata umeaj  jegosule. cum de ai tupeu sa vorbesti cretinule!

  49. ...escu
    # august 5, 2016 at 9:45 am

    rectific,”proprie”

  50. ...escu
    # august 5, 2016 at 5:30 pm

    Mai baieti,voi si cititi ce scrieti? In democratie ramai fara serviciu daca critici regimul? N-am auzit gogomanie mai mare! Si de ar fi asa,tot e mai bine decat in puscarie sau impuscat.Iar cu Khazarii vinovati de toate si rusii inocenti,va aduc aminte ca prin anii 30 baga Stalin in puscarie si impusca la khazari intr-o frenezie.Acum veniti cu argumentul ca Stalin nu era rus.Atunci sunteti un popor pe care il calareste oricine tine un bici in mana! Acum va calareste un rus,astuia ce scuza ii mai gasiti peste 30 de ani?

    • M_D_L
      # august 6, 2016 at 4:44 pm

      Cum era in America in anii ’50, cand ii persecutau pe toti cei care criticau regimul ? Erau acuzati de comunism, in oglinda cu ce se intampla in tarile comuniste, unde persoanele incomode erau acuzate de revizionism de dreapta. Si politica asta se aplica si acum (mai ales de cand au venit neoconii la putere), dar cu perdea. In Romania de azi poti sa-i critici deschis pe cei de la putere, daca lucrezi in sistemul bugetar (administratie, servicii, invatamant, etc ) ? Khazarii de asta au dat jos comunismul, desi era creatia lor, pentru ca il scapasera din mana si nekhazarii il foloseau in interes propriu, cu metodele dure invatate de la khazari.

      • Antonescu
        # august 8, 2016 at 7:14 am

        Esti complet cretin si tampit pe deasupra

    • M_D_L
      # august 7, 2016 at 6:54 am

      Romanii, milogi fiind de felul lor, sunt obisnuiti sa-i calareasca altii. Problema de acum este mult mai grava, pentru ca americanii sunt chititi sa porneasca razboi contra Rusiei de pe teritoriul Romaniei si al altor tari (Polonia, Tarile Baltice, etc). Cu siguranta vor fi lovituri nucleare si aceste tari vor fi transformate in scrum radioactiv.

  51. ...escu
    # august 7, 2016 at 9:19 am

    Pai voi comparati ce a facut senatorul Joseph McCarthy,care a interzis ptr. scurt timp cativa actori,regizori si producatori pe motiv ca erau comunisti cu crimele in masa ale lui Stalin din acea perioada?.Asa va informeaza pe voi ambasada Rusiei ca in Romania daca esti bugetar si critici regimul esti dat afara? In primul rand,care regim,ca in Romania regimurile se schimba,nu sunt ca in Rusia intepenite in dictatura!

  52. ...escu
    # august 7, 2016 at 9:55 am

    Persecutarea evreilor in Rusia incepe inca din perioada tarista(ex.In 1891,numai din Moscova au fost expulzati–la Passover–30 000 familii de evrei).Hitler a avut de unde sa se inspire.Evreii,mici meseriasi,industriasi,bancheri,investitori,s-au alaturat comunismului,contrar intereselor lor,ptr. a scapa de prigoana tarista.Urmeaza Stalin,care deporteaza,asasineaza,baga in puscarii milioane de evrei.Politica anti- evrei este continuata si dupa moartea lui Stalin,de vreme ce KGB-ul da afara toti ofiterii evrei.Regimul Putin ii scoate tapi ispasitori prin propaganda ptr. toate relele din Rusia tot pe evrei,Acum le spune Khazari,ptr. a fenta legile internationale de protectie a evreilor. Este poporul rus antisemit? Asa s-ar parea urmarindu-i istoria,dar mai degraba este un popor molusca,nevertebrat,usor de manipulat si de condus de vreme ce de trei secole traieste in cele mai crude si odioase dictaturi.Din acest punct de vedere este unic in istoria omenirii.

    • M_D_L
      # august 7, 2016 at 1:16 pm

      Khazarii nu sunt evrei, din punct de vedere genetic. Nu au legatura de sange cu evreii adevarati, care in prezent au ramas putini in Europa de Vest (sefarzii). Khazarii sunt o populatie turcica trecuta la religia iudaica si la practicile evreiesti (comertul). Limba vorbita de khazari nu se aseamana cu limba  ebraica vorbita de evrei. Si este o mare diferenta intre evrei (sefarzii) si khazari. Sefarzii sunt de treaba si n-au creat probleme in tarile pe unde au trait, iar khazarii se trag din populatie razboinica, pusa pe rele.  http://www.jen.ro/istorie_files_0.html

      • M_D_L
        # august 7, 2016 at 1:29 pm

        Voi o sa-i considerati evrei si pe chinezii care au dat in patima bisnitei si au pravalii prin Indonezia sau prin alte tari din zona aia. Evreii sunt evrei. Iar celelalte etnii, care ii imita pe evrei si se tin de bisnita si de camatarie, nu sunt evrei. Ca daca vin niste martieni care o dau pe religia iudaica, nu inseamna ca aia sunt tot evrei. In primul rand ca nu sunt oameni, ci alte aratari. Si cinstit vorbind, ma enerveaza rau chinezoii veniti prin Romania. Au aere in ei, de parveniti. Ne privesc cu superioritate, s-au ajuns. Pe vremea lui Mao erau in cacat si tarile din Europa de Est erau ceva de vis pentru ei. Dar Europa de Est a fost dezidustrializata total de americani (prin regimurile marioneta puse la conducere) si ce se fabrica la noi, acum se face in China. De asta au ridicat chinozii nasul pe sus, ca si ciudatii din Coreea de Sud. Privesc prin noi, ne desconsidera total.

    • M_D_L
      # august 8, 2016 at 6:22 am

      http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/scientists-reveal-jewish-historys-forgotten-turkish-roots-a6992076.html    S-a nasolit treaba de cand a fost pusa la punct tehnica de analiza ADN. Nu mai poti sa la lasi bortoasa o parasuta, ca te dovedeste cu ADN-ul ca esti tatal copilului si te pune sa-i platesti pensie alimentara. Inaine aveai sanse sa scapi, ca trebuia ca tipa sa vina cu martori, iar testele de paternitate erau neconcludente. 

  53. ...escu
    # august 7, 2016 at 10:16 am

    De dictatura tarista sustineti ca v-au scapat evreii,de dictatura comunista tot evreii.De dictatura putinista cine va mai scapa? Ca dupa voi…Dumnezeu cu mila!

    • M_D_L
      # august 7, 2016 at 1:32 pm

      Voi veti mai scapa de neoconi ? Nu vezi ce agresivi sunt aia din tabara coanei Clinton, la ce injurii la adresa lui Donald Trump se dedau ?

      • Antonescu
        # august 8, 2016 at 7:12 am

        Sa-i mananci coaiele lui trump bai mdl

  54. ...escu
    # august 7, 2016 at 4:20 pm

    Atat timp cat vecina cu noi este o Rusie razboinica,agresiva si dictatoriala,noi nu vrem sa scapam de America,dimpotriva.Nu ne intereseaza cine va fi presedintele Americii atat timp cat nu va fi un simpatizant al Rusiei.

    • M_D_L
      # august 8, 2016 at 6:11 am

      Adica sa ne bagam intre doua locomotive care se vor ciocni cu mare viteza. Trebuie sa fii tampit ca sa nu intelegi ca SUA vor sa-i trosneasca pa rusi atacandu-i de pe teritoriul tarilor vecine. Rusii vor apela la armamentul nuclear, in caz ca sunt atacati de NATO, ca altfel n-au sanse sa scape. Si vor scapa doar aia pitulati in adaposturile antiatomice. Va fi prapad in toata lumea. America va fi distrusa de atomicele rusilor. Insa pentru cretinii care conduc SUA aceste aspecte sunt nesemnificative.

  55. ...escu
    # august 8, 2016 at 8:52 am

    Tampenia si cretinatatea sunt bine cantonate in zona de conducere si de propaganda a Rusiei.Ultima solutie a Rusiei este sa ameninte cu un razboi atomic.Jalnica natie.Voi nu intelegeti,debililor mintal ca dupa prima voastra lovitura atomica Rusia va fi rasa de pe fata pamantului? Voi nu intelegeti,idiotilor ca e Rusia contra Planetei? Voi nu aveti prieteni,ci numai asociati de conjunctura si de interese.E lumea civilizata contra primitivismului si badaraniei.In final e Dumnezeu contra Satanei.Cine invinge,oligofrenilor?

    • andy
      # august 8, 2016 at 9:54 am

      de ce nu-ti iei nick-ul de Timpescu sau Cretinescu,poate asa convingi pe mata si tat-tu sa – ti dea crezare ca esti nascut handicapat !

  56. suceveanu
    # august 8, 2016 at 9:49 am

    „Romania libera”Rusia poate deplasa trupe mai repede ca NATO, iar datorită capacităților sale nucleare poate distruge orice altă țară, a declarat generalul american Ben Hodges, comandantul forțelor terestre ale SUA din Europa.”Rusia este singura ameninţare potenţială care ar putea distruge Statele Unite, Marea Britanie, Germania, ori orice altă ţară. Din cauza capabilităţilor nucleare. Iar ruşii chiar vorbesc mult despre armele nucleare deţinute”, a declarat Ben Hodges, citat de Mediafax.Generalul Hodges a lansat acest avertisment cu prilejul ceremoniei de încheiere a exercițiului NATO denumit Anakonda 2016, exercițiu desfășurat în luna iunie în Polonia.”Cel mai mult sunt îngrijorat de libertatea de mişcare (a armatei ruse – n.red). Eu, personal, sunt surprins de fiecare dată când efectuează exerciţii inopinate. Şi puteţi înţelege de ce sunt îngrijorat. Începând din anul 2007, Rusia şi-a antrenat forţele pentru a putea efectua orice tip de operaţiune. O viitoare criză va implica metode militare hibride, inclusiv crearea unui mediu cibernetic dificil”, a explicat generalul Hodges.

  57. andy
    # august 8, 2016 at 9:50 am

    „Romania libera”Rusia poate deplasa trupe mai repede ca NATO, iar datorită capacităților sale nucleare poate distruge orice altă țară, a declarat generalul american Ben Hodges, comandantul forțelor terestre ale SUA din Europa.”Rusia este singura ameninţare potenţială care ar putea distruge Statele Unite, Marea Britanie, Germania, ori orice altă ţară. Din cauza capabilităţilor nucleare. Iar ruşii chiar vorbesc mult despre armele nucleare deţinute”, a declarat Ben Hodges, citat de Mediafax.Generalul Hodges a lansat acest avertisment cu prilejul ceremoniei de încheiere a exercițiului NATO denumit Anakonda 2016, exercițiu desfășurat în luna iunie în Polonia.”Cel mai mult sunt îngrijorat de libertatea de mişcare (a armatei ruse – n.red). Eu, personal, sunt surprins de fiecare dată când efectuează exerciţii inopinate. Şi puteţi înţelege de ce sunt îngrijorat. Începând din anul 2007, Rusia şi-a antrenat forţele pentru a putea efectua orice tip de operaţiune. O viitoare criză va implica metode militare hibride, inclusiv crearea unui mediu cibernetic dificil”, a explicat generalul Hodges.

    • M_D_L
      # august 8, 2016 at 11:26 am

      Americanii spera sa-i anihileze pe rusi inainte ca acestia sa reactioneze cu termonuclearele. Si mai mizeaza pe faptul ca eventualele lovituri nucleare ale rusilor se vor limita la tarile foste comuniste (Romania, Polonia) bagate la inaintare contra Rusiei. Insa sunt cretini, pentru ca rusii vor da cu tot ce au in orasele americane. Vor folosi si rachetele intercontinentale, dar si balisticile lansate de pe submarine. Tehnologia antitacheta nu este sigura. Vorba unei replici dintr-un fil american : „Poti sa fii sigur 100% numai de mana cu care te stergi la cur”. Asa ca neoconii se vor scula morti, daca indraznesc sa atace o superputere nucleara.

  58. ...escu
    # august 8, 2016 at 12:20 pm

    Asta cu americanii care vor sa atace nuclear Rusia e numai in capul propagandistilor rusi debili mintal.De ce ar provoca America un razboi nuclear cand printr-o simpla masura administrativa pune economia Rusiei  la pamant? Si cand economia e la pamant,regimul Putin cade direct in botox.Nu-i mai simplu,kaghebei?

    • M_D_L
      # august 8, 2016 at 3:34 pm

      Americanii n-au decat sa-i anihileze pe rusi cu ce cred ei, dar sa nu ne implice pe noi in mizeria asta. Si cinstit vorbind, Rusia este prea bogata in rezerve (minerale, hidrocarburi, etc) ca sa fie ingropata economic de cineva. China este ca o sugativa de resurse, o mare piata de desfacere. Iar Rusia are si tehnologie, pe care este fortata sa o foloseasca in industria militara. Nu are suficienta forta de munca (populatia e redusa numeric) ca sa se implice si in productia de marfuri obisnuite. Dar Chima are si populatie (cat America+Canada+Europa) si fabrici destule. Asa cu moare lumea daca se supara americanii si instituie blocada economica asupra Rusiei.

      • M_D_L
        # august 8, 2016 at 3:37 pm

        Nu moare lumea daca se supara americanii si instituie blocada economica asupra Rusiei.

  59. ...escu
    # august 8, 2016 at 4:49 pm

    Nu stiam,China e gubernie ruseasca? Cand ti se prabuseste rubla,mai baieti,iar pretul petrolului scade sub pretul de productie rusesc(ati primit doar un avertisment) urmeaza inflatia galopanta,somaj in masa si niste dezordini sociale.

  60. SaakasBilly
    # august 8, 2016 at 6:52 pm

    Ma uit la astia doi birlici de pe cacatu’ ‘ asta de sait !! Publicati sub numele rusilor niste aberatii ,apoi intreaga redactie formata din max. doi ,vomitati carabushi !! Unu’ ridica la fileu si alalalt marcheaza in terenul gol intr-un joc de dublu in care amandoi joaca in aceiashi echipa !! In isteria generala a unui mare imperiu’ malefic care se prabusheste in propriul lui cacat si in propriile mucozitati ,uite si doi ciumetzi loseri care vaslesc in materia pestilentiala,fiind  de un caraghioslac delicios !!Istoria e prea grabita in disparitzia ei definitiva ca sa va consemneze si….e pacat !! Se pierde „esentza” ….”omenirii”, ideea ca partzurile sunt zgomotoase : ) : )

    • M_D_L
      # august 8, 2016 at 9:14 pm

      Vorbesti fara logica, bati campii. Tu de care parte esti, de-al bozgorilor ?

      • SaakasBilly
        # august 9, 2016 at 8:21 am

        Frate !! Esti tampit cu bozgorii tai ?? Nu vrei ca sa le freci fakaletzu’ la „bozgori ” la „tzigari” si la totzi muishtii balcanici ,inclusiv la miticii mioritici ?? Voi amandoi „tenismenii” din maghernitza asta sunteti cam fascisti ,cam nazisti ,pana o sa o luati in bot…ca de obicei  !!Vad ca tu nu prea ai loc de unguri,esti cam shovin de felul tau ,nu ?? Macar ai studiat in dictionar ce inseamna peiorativul ” bozgor” ?? Vad ca tu cu celalalt boschetar al limbii romane preferati jignirile la adresa celorlalti ,dar in cazul meu mai trebe’ sa sapati ,pentru ca ma pishurez si pe bozbori si pe tziganii balcanici ca si voi !!

        • M_D_L
          # august 9, 2016 at 2:00 pm

          Bati campii, nu vii cu argumente credibile. Si faci confuzie intre nationalism si fascism. Ce este rau in a-ti apara interesele personale, aparadu-le si pe alea de grup ? Asta fac toate popoarele care reprezinta ceva in lume.

          • SaakasBilly
            # august 10, 2016 at 10:57 am

            „natzionalism” nu e acela care darama toate puntzile intre popoare si si nu e acela care surpa proiectele celorlalti ,ci e acela cand construiesti pentru poporul tau in armonie cu toti ceilaltzi din jurul tau in deplin respect si pretzuire in interesul si in folosul propriului tau popor dar sa nu pagubesti si sa dezavantajezi pe toti ceilalti din jurul tau ,pentru ca de construit nu se poate construi decat in pace si intelegere !!”  Respecta-i pe ceilalti ca sa fi respectat” e un mare adevar ,in rest intre nationalism si fascism distantza e milimetrica !! Natzionalismul sanatos,benefic pentru tzara se construieste cu cultura bazata pe traditzii si crestinism ,unde suntem profund deficitari !!

          • M_D_L
            # august 13, 2016 at 5:51 am

            Romanii nu au atacat alte popoare, sunt sedentari, lucreaza pamantul la ei acasa. Adevarul este ca Romania este bogata si le-a oferit locuitorilor conditii de trai ca sa nu fie nevoiti sa devina agresivi cu alte popoare. Daca te referi la reactia romanilor fata de maghiarime, este una pur defensiva. Maghiarii au navalit peste romani in Transilvania si sunt ocupanti. Vor privilegii, sunt exclusivisti. Si au comis atrocitati care nu au cum sa fie uitate de romani.

  61. ...escu
    # august 8, 2016 at 7:58 pm

    In lipsa de idei,redactia scoate iar cacatul la inaintare…Mirositi-va intre voi un timp.

    • SaakasBilly
      # august 9, 2016 at 8:29 am

      Ideea de a mai face o pauza din delirul singurului tau neuron bolnavior e singura ideea buna pe care ai avut-o de cand imputzi forumul asta cu aberatziile tale sconcsoase si pestilentziale !! Du-te si te culca jegule,poate vei sucomba in somn si-tzi vei fericii toata familia !! O sa faca aia mare bairam ,vom scapa toti de halda asta de gunoi care o faci …inconstient : ) : ) : ) : )  Ca o vaca care balega mereu ca o nesimtzita !!

  62. Rădulescu
    # august 11, 2016 at 6:17 am

    Futu-i în cerul gurii pe rusofili 

    • M_D_L
      # august 13, 2016 at 5:53 am

      Cu americanofilii ce sa facem ?

      • Rădulescu
        # august 13, 2016 at 7:01 pm

        Să le beliți pula !

        • M_D_L
          # august 16, 2016 at 5:10 am

          Cu patentul ar fi bine. 

  63. Val
    # august 20, 2016 at 1:06 pm

    Deci armata a doua turca nu a putut sa aterizeze pe niste aeroporturi civile oaresce trupe de elita pentru ca erau asigurate de trupe antitero, care nu erau ale jandarmeriei, care erau cu pucistii, ci ale serviciilor secrete, care nu erau cu politia, care nu era cu armata, care nu era cu ea insasi…bun asa, autorul mai are sechele dupa operatiunile Tigareta de pe Otopeni, sau cu mai proaspatul krokodil, in loc de solda….:)))