7:12 am - miercuri iunie 28, 2017

Oameni depun flori în Piaţa Kulikovo din Odesa drept omagiu adus victimelor tragediei din 2 mai 2014

10411 Viewed Maria Ion 23 responds
Right-Sektor-thug-odessa-fire

Orașul ucrainean Odesa marchează cea de-a doua comemorare a tragediei care a curmat viața a 48 de oameni. Informaţiile corerspondenţilor TASS aflaţi la faţa locului arată că în prezent situația din oraș este stabilă.

Centrul orașului Odesa este aproape pustiu  Nici oamenii, nici mașinile nu sunt văzute pe străzi. Autoritățile orașului au avertizat anterior că multe străzi centrale au fost închise din motive de securitate. Există patrule pe carosabil. Acestea permit doar circulaţia mijloacelor de transport public. Unele rute de tramvai au fost anulate luni.
Încă de dimineață, forţele de ordine au început să se pregătească pentru a instala punctul de control din piaţa Kulikovo, unde mitingul de doliu va avea loc.

Poliția a primit mai devreme un apel anonim, cum că un dispozitiv exploziv a fost plantat  în zonă. Accesul este restricţionat în zonă. Geniştii lucreză în zonă pentru înlăturarea bombei.

Tragedia din Odesa

Orașul Odesa a fost teatrul unor revolte pe 2 mai 2014. Atunci, membrii unor galerii de suporteri din alte oraşe, militanți din Sectorul de Dreapta și așa-numitele grupări „auto-apărare Maidan” venite din Kiev au mărşăluit de-a lungul străzilor orașului. Altercații cu suporterii pro-federalizare au avut loc în timpul marşului.

Radicalii au incendiat Casa Sindicatelor , unde adversarii lor s-au ascuns, precum și o tabără de corturi unde activiştii colectau semnături pentru un referendum privind federalizarea Ucrainei și pentru statutul  limbii ruse ca limbă de stat. Atacatorii nu au lăsat pe nimeni să părăsească clădirea în flăcări a Casei Sindicatelor.

Cel puțin 48 de persoane au murit și 247 au fost răniți în ciocniri și în incendiul de la Casa Sindicatelor.

Provident Romania
Don't miss the stories followReCunoaste adevarul! and let's be smart!
Loading...
5/5 - 2
You need login to vote.
Filed in
putin telefon

Președinții Putin și Obama au convenit să coopereze pentru implementarea acordului referitor la Siria

kiev-atac-ambasada

VIDEO: Ambasada Rusiei în Kiev, atacată. „Mâine vor fi rachete”

Related posts
23 Responses to “Oameni depun flori în Piaţa Kulikovo din Odesa drept omagiu adus victimelor tragediei din 2 mai 2014”
  1. ...escu
    # mai 3, 2016 at 7:02 am

    In estul Ucrainei in fiecare saptamana moare cate un pluton de soldati ucraineni.Rusii inarmeaza masiv zona cu armament greu si trupe.Nu e greu sa ne imaginam ce sentimente au ucrainenii fata de rusi!

    • test_tdr
      # mai 3, 2016 at 12:53 pm

      Esti o victima amarata a propagandei transatlantice . Nimic mai mult . Vai de capul tau …. 

  2. SaakasBilly
    # mai 3, 2016 at 1:29 pm

    Sa le dea Dumnezeu pace si liniste macar acolo unde sunt !! Majoritatea erau tineri ,…copii !! Cum a tacut intreaga asa zisa „civilizatie occidentala ” ne-a decalificat pe toti !! De fapt incurajarea nazismului da mult de gandit !! Acum vad ca occidentul incepe sa nege nazismul pe care el insusi l-a promovat si sustinut in ukraina !! Vad ca organisme oarecum democrate din occident scot la iveala ce era de mult evident ,ca avionul de pasageri a fost doborat de doua avioane de vanatoare ukraniene ! Crima oribila atatzata de imperiul rican care a vrut sa discrediteze rusia !! Au murit si acolo o multime de civili nevinovati ! Daca occidentul ar fi avut vointa de a evita o asemenea nenorocire ,ruta ar fi fost deturnata din zona luptelor din est provocate si mentinute de fapt de marionetele din Kiev, rezultate in urma loviturii de stat ricane !! Tot asa si tinerii aceia din Odesa nu mureau daca occidentul nu ar fi vrut asta !! Totul a fost regizat in asa fel incat rusii sa se infurie si sa intre cu armata peste ukraina !! Nu a fost asa si in disperare sa mintit porceste o lunga perioata de timp vehiculandu-se lucruri aberante ca acum despre conducerea si armata siriana care e acuzata ca e aliata cu teroristii din ISIS ,grup de mercenari suniti fanatici !! Minciunile sunt aberante ,fara nici o logica dar si disperarea imperiului e uriasa !! Nu vrea sa inceapa al treilea razboi mondial ,doar din cauza unor superstitii ,deoarece in istoria lumii ,cei care i-au atacat  pe rusi au pierdut toti ,dar ricanii vreau cu disperare confruntarea deoarece dupa calculele lor ei sunt intr-un avantaj coplesitor ,dar in acelasi timp sunt si foarte superstitiosi, si rusii intarzie enervant de mult cu initiativa ,in ciuda tuturor nasoalelor care le fac maleficii !! Ei urca deja pe pereti ,trepideaza la linia de demarcatie a granitelor ,vreau sa le interzica la rusi pana si sa-si miste armata in interiorul tzarii lor ,sau sa-si ia masurile legitime de aparare ,pentru ca asa cum e normal si ei se pregatesc de cel mai mare razboi ….poate ultimul !! Visul fiecarui imperiu e acela de a stapanii pe tot globul ,la numarul de baze militare rasfirat pe intreaga planeta imperiul anglo-saxono-ricanesc continuatorii piratzilor vichingi sunt cel mai aproape de acest vis malefic de a inrobi poate chiar a extermina specia umana in diversitatea ei !! Niciodata de cand exista aceasta aventura umana nu a fost in asa pericol !! Oamenii ar trebui sa iasa din stadiul de oi care asteapta sa fie jertfite ,sa incerce sa se coalizeze si sa lupte ,atata timp cat inca sunt in picioare ,cat se mai pot ridica !! Din stadiul in genunchi sau fara picioare ,opozitia fatza de destinul foarte crud care ne asteapta e inutila !! Va fi doar un zbierat disperat ca al celor de ordinul milioanelor ,exterminati stintzific de zeci de ani de imperiul rican si de care nu ne pasa !! Ca acesti copii ucishi cu bestialitate in timp ce europa,lumea ,au fost surzi si muti !! Nu trebuie sa lasam ca lumea noastra sa se transforme in ceva inuman !! Nu trebuie sa lasam sa rabufneasca din nou bolile capitalismului colonialist cum e fascismul sau nazismul !! Nu trebuie sa mai acceptam o asa zisa „civilizatie” sinucigasha …bolnava !! Nu avem voie sa fim partashi la asa ceva, doar pentru ca suntem mintiti permanent de progeniturile lui satan ,stapanul intunericului ,”tatal minciunii „si „ucigash de oameni ” !!

    • Antonescu
      # mai 3, 2016 at 2:36 pm

      Fraierici apucam-ai de carici ziceai ca o tai de la rădăcina si dezertezi din șleahta lui putin!!!!! Te-ai sucit bai Conchita Wurst? Știam eu ca nu esti bărbat adevarat :) lasă pretenash ca nu toți s-au născut cu sânge in trotineta. 

      • SaakasBilly
        # mai 3, 2016 at 7:00 pm

        Cred ca saitul asta nu apartine unui scrizofrenic si unui paranoid scapat de la balaceanca !! Si nu cred ca cineva discuta cu canalizarea ! Pentru ca tu pesemne esti canalizarea de la buda !! deci Domnu’canalizare de la buda, expert in matarangi, una mai scurta alta mai lunga ,una in erectie alta in repaus ,ca si expert in crapatura cu par feminima pe care o descrii in nenumarate moduri ,una mai frumoasa ca alta, cu  Conchita Wurst sunt poponarii tai ricani si nu rusii lui putin ,scuze dar o iei razna !! vreti si aici sa aruncati gunoiul si rusinea pe altii ,exact cum va caracterizeaza !! Si Dom’le canalizare care zice ca nu-s „barbat”ce inseamna dupa matalutza….”barbat” sa arunvci cu …fecale ?? Sa scri pe toate WC -urile publice exact magariile care le scri magarule  aici, tu  „barbat”??Pun pariu ca nu ai nici 18 ani !! Tu sti ca romaneste i se zice mataranga si tziganeste „carici”?? Esti …rom  ?? Si tot voi urlati in gura mare cat de roma-ni  sunteti si cat de viteji ?? In caz de razboi adevarat dezertori o sa va cheme ,iar acum va zice gura de canalizare de la buda !!

    • Antonescu
      # mai 3, 2016 at 2:40 pm

      Io zic sa alupigus si sa te duci la culcare … Esti prost tare de tot. 

      • SaakasBilly
        # mai 3, 2016 at 7:09 pm

        Ok ! Tu esti dashtapt ,dar nu ai 18 ani geniule ,si daca pana acum mazgaleai WC-urile publice ,acum vandalizezi cu obcenitatile tale forumurile unor ziare serioase !! Cineva ar trebui sa te urecheze bine repetentule !! Ar trebui ca parintii tai sa-ti faca c.e.s-ul si sa te transfere la o clasa de retartati ,nu sa enervezi pe net cititorii !! Te crezi matur ca ai citit prin WC-ele publice cuvinte porcoase ?? Nu te gandesti ca au fost scrise tot de retardati exact ca si tine ?? De ce nu faceti un club din asta al vostru unde toti sa va simtiti bine ,intr-un WC parasit de exemplu !!Suta la suta vor fi si multi veterani printre voi care au multa experienta ,si toata lumea va fi multumita inclusiv cititorii unor saituri care vor avea un cadru civilizat de discutii !!

  3. ...escu
    # mai 3, 2016 at 1:32 pm

    In Siria,regimul Assad si Rusia colaboreaza si se coordoneaza cu ISIS,conform documentelor prezentate de evadati ISIS.Au colaborat la” eliberarea „orasului Palmira,fac comert cu petrol si alimente.Astia se fac frate si cu dracul,sau ei sunt insusi DRACUL?

    • Dragos
      # mai 3, 2016 at 1:49 pm

      Ia un pumn de calmante, fa un dus rece si lasa calculatorul deoparte pentru un timp. O sa-ti faca bine.

    • SaakasBilly
      # mai 3, 2016 at 7:31 pm

      Daca mai ai macar un neuron in viatza ,binenteles e o intrebare retorica,intreaba-l totusi, chiar daca e pur ipotetic acel neuron ,de ce dracu’se mai ucid intre ei daca …..”colaboreaza”??? Scuza-ma dar chiar nu are sens ,nu stiu daca vre-unu  care sustine asa ceva detzine un creer functional sau efectiv e injectat cu marmelada !! Tu ai vazut ce distrugere e acolo ? incetutz genocidul se apropie de bilantzul  final de vre-un milion de mortzi deoarece asta e planul „cincinal” rican de acum ,undeva la juma de milion si in doua „cincinale „va fi …milionu’!! Pai ei daca „conlucreaza” adeca se inteleg ,de ce si-au distrus propria tzara si si-au ucis cetatenii??? Sunt toti nebuni acolo ?? Nu le-a fost bine ?? Si-au facut singuri de petrecanie ??  ISIS sunt mercenari straini platiti de sauditi , ricani si turci, de religie sunita ,care nu au cum sa se inteleaga cu siitzii !! De o parte sunt siitii sprijiniti de rusi si de cealalta parte sunitii sprijiniti de imperiul satanic  rican !! Ei nu se „ïnteleg ” si nu „colaboreaza „pentru ca dintotdeauna sunitii i-au assasinat pe siitzi si i-au vandut celor mai cruzi dushmani !! Cine cunoaste stie ce vreau sa spun !!

  4. ...escu
    # mai 3, 2016 at 1:54 pm

    Sa nu uitam ca totusi comunistii au facut cele mai multe crime pe timp de pace din istoria omenirii,iar sechelele sunt adanci si greu vindecabile.Deasemeni, reflexele:nu-i destul ca in Rusia este un regim dictatorial si criminal,vor sa-l si exporte.Este evident ca SUA,asa cum s-a opus prin toate mijloacele la expansiunea comunismului,care ar fi dus la colapsul umanitatii.are datoria astazi,in special in fata statelor est europene abandonate in bratele calaului Stalin,sa ne protejeze ptr. a ne putea implementa o democratie solida.Nu trebuie neglijata influenta GRU In special in tarile foste comuniste,unde acest serviciu secret criminal exista si produce inca multe daune.

    • SaakasBilly
      # mai 3, 2016 at 7:58 pm

      Comunismul e treapta superioara in dezvoltarea omenirii !! Capitalismul e burghezia cosmetizata putzin ,dar la baza e sistemul sclavagist care functioneaza in mecanismele ei upgradat  si modernizat !! Capitalismul se plafoneaza ,creaza genocide cu milioanele ,zecile de milioane ,prin razboaiele si „crizele” lui foarte dese ecomomice care tradus inseamna saracie si foamete ,mai nou minciuna ,crima si minciuna !! Comunismul nu e perfect ,pentru ca omul nu poate crea nimic perfect ,dar e urmatoarea treapta de progres impiedicata si subminata de sistemul sclavagist capitalist aflat in stare muribunda ,cu resursele de promisiuni si minciuni epuizate !! Evolutia umanitatii sa plafonat prin anii 60′,cu iluzia progresului tehnologic care fara de cel spiritual si social provoaca regres ,lumea a fost mintita inca peste jumatate de secol ,dar ordinea asta mondiala pe care o sprijina cu toata taria toate statele lumii inclusiv rusia si china trebuie sa se prabuseasca ,ca omenirea sa poata trece mai departe !! capitalismul e sclavagismul rebranduit ,e inechitatea sociala ,e lipsa dreptului la viatza ,e suprematia celui mai puternic ,a criminalului asupra victimei ,e animalul din noi ,si i-am atins limita !!

  5. ...escu
    # mai 3, 2016 at 2:52 pm

    Poporul armean,crestin-ortodox va uraste,poporul ucrainean,crestin-ortodox si pana mai ieri frate,va uraste de moarte.poporul roman,crestin-ortodox,doar va dispretuieste dar continuati voi cu propaganda desantata in care ne tot jigniti ca popor,ca veti vedea urmarile!

    • SaakasBilly
      # mai 3, 2016 at 8:09 pm

      Chestiile astea cu ce zici tu se decid prin referendu-muri ,care nu se fac in probleme foarte importante !! Se fac doar sondaje dar si alea te scot de mincinos !! Marionetele ricane,nazistii  de la kiev nu mai sunt sustinuti nici de 20% dintre ukrani !! Care ura ?? Cat despre armeni ,bati campii ti-am mai zis !! Rusii sunt singurul lor sprijin ,m-as mira sa-i iubeasca pe satanicii ricani care-s mana-n mana cu sultanul erdogan care la randul lui vrea sa refaca imperiul otoman,care i-a trecut printr-un genocid cuprinzator ce a lasat rece toata lumea occidentala ,care uite e mult mai atenta si iubitoare cu erdogan decat cu armenii pe care ii ignora !!Cu banii dati turcalaului ,puteau face un mic rai din armenia ,ca sa nu mai zic de milioanele de osmanlai care vor deveni cetateni europeni !!I-a trebuit lui Merkel crestinii ei ?? Cred ca i-a prefereat pe arabi si turci ,aia care nu sunt crestini si de aceia sunt preferatii satanicilor ricani !! Si te asigur ca in majoritatea lor arabii si turcii care vin in europa sunt suniti …intelegi ??

  6. eu
    # mai 3, 2016 at 3:29 pm

    Presa libera din Ro nu pomeneste nimic de tratamentul pe care romanii din zona Cernauti il au din partea acestor puberi intarziati:Sector Dreapta,batalion Azov,etc.Inclusiv exterminarea etnica cand erau trimisi in Donbass romanii,in timp ce namile ucrainene erau……refugiati !!!!!! Asa au vrut sa faca cu rusii din est,dar Rusia nu e Romania,iar Putin nu e robotelul cu cheita.Apropo,cine a inarmat aceste grupari tembele?Secret….Ca o paranteza,sa vedem reactia occidentului la referendum-ul din Ungaria pe tema migrantilor,doar suntem tari democrate,nu?

  7. ...escu
    # mai 3, 2016 at 3:38 pm

    S-au dat destul de multe reportaje si interviuri din zona Cernauti pe aceasta tema.Sa nu uitam totusi ca deportarile masive si asasinatele in masa le-au facut rusii!

    • SaakasBilly
      # mai 3, 2016 at 7:36 pm

      Totusi nu te aud protestand dupa acel teritoriu !!Sa-l revendici !! Sa urlii in gura mare ca fratzii tai sunt instrainati sub un regim nazist !! Tu ce zici boule ,le e bine acolo ?? Se bucura ca sunt trimishi pa’front sa ucida civili si apoi sa fie ucisi la randul lor ?? Mi-e scarba de jeguri ca tine …lashule !! Esti un rahat penibil !!

  8. eu
    # mai 3, 2016 at 3:42 pm

    Ca dovada a manipularii evreo-americane:cand o racheta a cazut in zona civila a Donetk,toti latrau ca a venit de la rusi.Greseala ca nu au sters fondul sonor al celui care a filmat si care vorbea in ucraineana.Niste vecini de etnie ucraineana,mi-au tradus,si ghici ce spunea nenea?RACHETA VENEA DIN PARTEA FORTELOR UCRAINENE.Bineinteles vocea celui care filma a fost stearsa ulterior…..

  9. eu
    # mai 3, 2016 at 3:47 pm

    Sa te trezesti cu un pistol bagat in gura in bazarul din Cernauti ca vorbeai prea tare romaneste,se intampla acum,nu dupa WW2

  10. ...escu
    # mai 3, 2016 at 9:16 pm

    Initial am crezut ca acest SaakasBilly e vreun rus din R Moldova care stie aproximativ limba romana si care tot jigneste Romania si poporul roman dandu-se roman.Urmarindu-i postarile de mai sus plasate si la sapte ore imediat sub mine(sa-mi poata manca rahatul),de fapt sub aceasta denumire este chiar redactia Russiatoday.Ei se caca pe site-ul lor,si-l intind pe fata,si-l mananca.La asa natie,asa site,asa propagandisti.Tot ei fac apel la decenta! Scarbos popor,de aceea nu-i iubeste nimeni! Astia vor sa conduca lumea! Lumea civilizata ii trateaza civilizat,dar Ivan ti se caca pe covor in sufragerie!!  

    • SaakasBilly
      # mai 3, 2016 at 10:03 pm

      Si voala uite ca apare dom’le si „lumea civilizata ” !! Deci sa inteleg ca tu ai fi acea „lume civilizata”?? Domnul minciuna ?? Domnul materie fecala ? Domnul canalizare ?? Deci sa inteleg ca nu e vorba doar de droguri ,poponari si decadere morala ci si de alienare mentala ??  Tu macar ai vazut ce ai scris pe aici ?? Fara cuvantul ‘caca” nu poti lega doua cuvinte ,ca sa nu mai zic de abjectiuni ,fecaletziuni si copulatziuni !! Birlicule esti bolnavior ,necesiti tratament !!

Trackbacks/Pingbacks
  1. Oameni depun flori în Piaţa Kulikovo din Odesa drept omagiu adus victimelor tragediei din 2 mai 2014 - Știri și anunțuri - mai 3, 2016

    […] Oameni depun flori în Piaţa Kulikovo din Odesa drept omagiu adus victimelor tragediei din 2 mai 20… Sursa: rusiatoday […]

  2. Oameni depun flori în Piaţa Kulikovo din Odesa drept omagiu adus victimelor tragediei din 2 mai 2014 | www.giurgiuonline.com - mai 3, 2016

    […] Sursa: news.russiatoday.ro Articol sursa: Oameni depun flori în Piaţa Kulikovo din Odesa drept omagiu adus victimelor tragediei din 2 mai 20… […]