1:30 pm - marți septembrie 19, 2017

Şevcenko: Transnistria în schimbul unirii României cu Republica Moldova

719 Viewed admin 45 responds
unire chisinau

Alipirea Crimeei cu Rusia ar fi creat un precedent pentru alte regiuni ale Europei, fapt pentru care ar fi posibilă și unirea dintre Moldova și România, consideră un jurnalist rus, Maxim Șevcenko, membru al Consiliuliu Președintelui Federației Ruse pentru dezvoltarea societății civile și a drepturilor omului conform Point Moldova citată de flux24.ro.

Rușii vor să cumpere independența Transnistriei cu prețul unirii Republicii Moldova cu România. Maxim Șevcenko e un jurnalist foarte apropiat de cercurile guvernante de la Kremlin. Tocmai de aceea este cooptat în toate consiliile și comisiile oficiale care mimează cooperarea puterii cu societatea civilă. Faptul că el vorbește despre posibilitatea unirii R. Moldova cu România în schimbul independenței Transnistriei dovedește cât de disperat este acum Kremlinul. Șevcenko, un competent expert în problematica națională, are dreptate când spune că Moldova și România sunt un popor, numai că acest fapt nu are nicio legătură cu ocuparea rusească a Crimeii, comentează pe facebook jurnalistul basarabean Petru Bogatu.

„O bună parte din poporul Moldovei își dorește unirea cu România.[…] Uniunea Europeană va fi împotriva acestui fapt, cât de straniu ar suna, deoarece doar cazul Crimeei este deocamdată o întâmplare, dar Crimeea și Moldova- sunt deja o regulă, iar modelul ar putea continua, Kosovo ar putea să vrea să se alipească la Abania și tot așa”, a declarat jurnalistul rus pentru life.ru.

Acest lucru trebuie să se decidă prin referendum, a mai adăugat Maxim Șevcenko. „Eu am fost pentru intrarea Crimeei în componența Rusiei, pentru că asta a fost dorința poporului și când am fost în Crimeea, inclusiv în zilele evenimentelor dramatice, am vorbit cu mulți oameni și astăzi cetățenii Crimeei trăiesc mult mai bine în Rusia, decât au trăit în Ucraina, cu siguranță”.

„Iar ceea ce ține de Moldova și România, acesta este un popor, să fim sinceri, ei vorbesc aceeași limbă. De aceea, dacă în schimbul faptului ca Transnistria să devină independentă, parte suverană și probabil parte a Federației Ruse, Moldova să intre în România, atunci de ce nu”, este de părere Șevcenko.

Provident Romania
Don't miss the stories followReCunoaste adevarul! and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
monument sovietic demolat

Duma de Stat a Rusiei se adresează organismelor politice europene

Related posts
45 Responses to “Şevcenko: Transnistria în schimbul unirii României cu Republica Moldova”
  1. M_D_L
    # septembrie 5, 2017 at 5:41 am

    Se aproba, dar sa dea si partea din sudul Basarabiei, care era a romanilor si pe care tov Stalin a dat-o Ucrainei 

    • SaakasBilly
      # septembrie 5, 2017 at 10:00 am

      Cine sa o dea ?? Tot rusii ?? Aia e ukraina nu ?? Are cineva curaj sa o revendice ?? Cred ca doar atunci cand vor vrea ricanii !!Care nu vreau nici „unirea” romaniei cu moldova !! Daca ar vrea ,ar renuntza la Transnistria si totul ar fi deblocat ,urmand ca aia sa fie eventual o revendicare ulterioara !! Si asta ar fi valabil si in cazul Ukrainei !!  Renuntza la Crimeea in schimbul Dombasului si Ukraina va fi rapid integrata atat in NATO cat si in mUE !! Dar vreau ricanii asa ceva ?? Ei vreau conflict militar prin proxi cu rusii !! Iar proxii sa fie tot rusii care se omoara cu rusii ,cazul Ukrainei ,si eventual rusii din Moldova care se vor omora cu rusii din rusia,cum a si fost la conflictul trecut !! Ricanii vreau sa faca paguba cat  mai mare rusilor !!  Dupa ce distrug de pilda ukropia pana la firul ierbii ,rusii o pot si lua inapoi ca paguba reconstructiei va fi imensa !! Asta e ideea ricanilor ,pentru cine se preface ca nu sa prins !! Ei nu vreau sa construiasca nici un New York nou in bolovenia ,nici un Las Bengas pentru miliardari ,ci doar un camp de lupta prin proxi ca sa slabeasca si sa umileasca sau sa discrediteze rusia !!

  2. SaakasBilly
    # septembrie 5, 2017 at 10:34 am

    Si articolul e foarte tendentios la adresa rusiei !! Eu nu cred ca ei sunt „DISPERATI” in cazul moldovei ,acolo e un conflict inghetzat ,disperarea o fi de partea ricana !! Pana si in ukropia ,pogromul impotriva civililor se apropie incet de sfarsit ,si pe langa alte zone de operare prin proxi al ricanilor,de pilda Siria unde au murit jumatate de milion de civili,sau Irakul unde sa trecut lejer peste milionul de victime civile ,ca si in Afganistan ,in ukropia nazistii au avut capastru si victimele civile sunt mult mai reduse la numar,de ordinul miilor ,deoarece s-au luat din timp masuri !!

  3. .ro
    # septembrie 5, 2017 at 12:12 pm

    Ivan sa plece cu soldatii din Transnistria si problema acestei provincii va fi rezolvata de Ucraina,Moldova si Romania.Oricum romanii si ucrainenii sunt majoritari iar rusii sunt colonisti adusi de imperiul tarist si de imperiul ciuma rosie criminal sovietic

    • SaakasBilly
      # septembrie 6, 2017 at 9:12 pm

      Si in patru judetze din secuime ungurii sunt majoritari si vreau la ungurii lor ,si zic ca miticii sunt colonisti adusi de imperiul anglo-saxono frantzuz ,aia de ce sa nu vrea :UNIREA” cu patria mama ,cum a facut si cosovo ,care uite ca nu e lasata la „UNIRE” cu Albania …de ce ?? Yugoslavia sa facut bucatele ,bucatzele ,pana si serbia sa rupt in patru bucati ,dar sa „UNIT” cineva cu cineva ???Nu-ti racesti tu gura de pomana ca un prost cu tampenii revizioniste cu care nici macar ricanii tai nu sunt de acord ?? Oare ambasadorul rican la Chishanau sau ala din miticesti nu s-au exprimat destul de clar si simplu pe aceasta tema ?? In momentul anexarii moldovei de catre romanica se va face primul rapt teritorial si primul element revizionist care le va antrena pe toate celelalte si europa va exploda !!Cine crede ca se poate face asta fara un razboi mondial atomic de data asta e un mare naiv !!

  4. vasile dumitru
    # septembrie 5, 2017 at 12:42 pm

    este opropunere de luat in considerare.o propunere chiar mai buna ar fi Transnistria contra buceag ,adica vechea granita depe Nistru.sigur,asta trebuie discutata in 3 .sa participe si Ucraina.

  5. .ro
    # septembrie 5, 2017 at 3:29 pm

    Pe langa razboaie,conflicte inghetate,sprijinirea terorismului si a regimurilor anacronice,iata cu ce se mai ocupa rusii:cu devalizarea statelor unde au regimuri marioneta.Dupa miliardul furat din R.Moldova,procurorul general adjunct de la Kiev,Evhen Enin anunta ca regimul Viktor Ianukovici(pro rus) a provocat Ucrainei pierderi in valoare de aproximativ 40 miliarde de dolari.Banii incep sa fie recuperati din banci elvetiene(o parte) caci ce a ajuns in Rusia va fi inapoiat odata cu tezaurul romanesc!!!

  6. SaakasBilly
    # septembrie 6, 2017 at 8:15 pm

    Pai si voi ukranule mincinos fara sapte ani deacasa ,adeca porc mistretz ,cand ne dati inapoi insula serpilor de unde ne spiomati ?? Rusi in stanga,rusi in dreapta,da’ voi cand dati inapoi ce ati furat cand ati fost sovietici ???Ca vad ca voi nici usturoi nu ati mancat si nici gura nu va pute !! Mai da-ti si noua romanilor ,mai da-ti si ungurilor ,si polonejilor,teritoriile furate ,si chiar si rusilor …de ce nu ?? Ca sa vedem ce mai ramane din voi gunoaielor hotzomane !! Cat despre transnistria daca vreti ca rusii sa o dea romanilor ca sa o aibe ricanii ,sa dati si voi restul transnistriei de la voi ,care e mult mai mare …nu va zgarciti !! Ca atunci cand sa furat ati fost si voi sovietici,acum cand nu mai sunteti da-ti frumos tot inapoi ce ati furat ,si neste cadouri transnistrene cum pretindeti de la rusi !!Ca ati fost partasi cu rusii ….nu ?? Ukropicus sovieticus ??

  7. SaakasBilly
    # septembrie 6, 2017 at 9:00 pm

    Si macar gagauzia si dobrogea sa fie date turcilor ca dupa cate stiti  moldova si dobrogea „porcii” de rusi le-au furat de la saracii otomani, cu care ca si cu amerlocii am fost atata timp aliati si prieteni ,nu au avut treaba cu noi, carora ne-au facut cadou dobrogea…”godacii ” !! asta daca sunteti drepti ,nu porci mincinosi fara sapte ani de-acasa !! Nu ca ciumpalacu nazist ukrop ,care injura si jigneste pe toti pe forumul asta al micului se’curist roman  ,inclusiv pe propriul sait ‘paginadecaca.ro,unde are o gloata de imbecili cretini si retarzi  care fac propaganda pronazistiukropi   si rusofoba !! El e un goblin prapadit, al propagandei ricane mincinoase ,fii-ti mai ingaduitori cu el, ca are familie de intretzinut la chishanau ,in ograda  oligarhului sovietic plahotniuc ,tot ukrop si ala si bun preten cu imperiul colonialist mincinos si criminal rican !! moldova o sa fie montana cum Gruzia lui Stalin au botezato Georgia ca aia din ricania !! Las ca e bine !! Se muta toti ricanii aici ,e motiv de bucurie cum a fost cu otomanii !!

  8. .ro
    # septembrie 7, 2017 at 8:59 am

    Scarbe rusesti,dupa ce ati asasinat in masa romani,acum asasinati limba romana: doar in ultimele postari:”ei vreau”,”sa facut”,”sa rupt”,”sa unit”,”mai da-ti”,sa furat”,”da-ti frumos”,”fii-ti mai”.Ce v-a facut limba romana javre staliniste? Dupa ce ati maltratat-o in Basarabia cu litere chirilice,ati deschis site-ul asta sa o maltratati in continuare? Nu mai scapam de voi rusnaci imputiti?Scuze ptr. pleonasm.

  9. SaakasBilly
    # septembrie 7, 2017 at 1:23 pm

    Saitul e al vostru cacatule se’curist ,altfel ai fi interzis de pe el cu toate minciunile tale !! Saitul e romanesc ,inregistrat in romanica ,si postati doar voi se’curistii pa’ el !! Eu ,daca plec ,ca eu nu voi mai pierde mult vremea cu cacati si boi ca tine,asa moka  ,o sa ramai doar tu sub vre-o cinci sase nick-uri ca pe paginade caca.ro ,tot un rahat de dezinformare si propaganda mincinoasa ricana ca si asta,si unde tot tu cu mai multe nick-uri esti ca pe ceilalti dinafara ii cenzurezi si-i interzici de pe sait !! Tu sevesti ,tu ridici de la fileu ,cacatule imputzit  !!Eu gresesc la liniutze si punctutze ca scriu foarte mult si foarte rapid ,nu redactez gramatical in vederea publicarii unei carti,si daca nu ma intelegi cretine ia-mi mataranga la supt ,cacat  mincinos si porc !! Sunt convins ca tie ti-as gasi infinit mai multe greseli ca tu esti rus din republica sovietica moldiveneasca,daca ai fi cababil sa scri la un alt nivel si la o alta cantitate !! Tu de obicei injuri si minti in doua -trei randuri ,atat sti, ca tu ai fost avansat din tractorist cu basca in cel de se’curist propagandist pa’ net ,sau KGB-it cum erati voi acolo in republica sovietica moldiveneaca  !! Tu lasa poporul roman in pace ukran nazist scarbos,din gashca oligarhului plahotniuc , si dute tu de te razboieste cu rusii lashule ,ca numai gura e de tine !! Prapaditule multisex care le lingi gaoaza ricanilor cu limba aia a ta matasoasa si imputzita !!

    • .ro
      # septembrie 9, 2017 at 2:16 pm

      Vai,kaghebei,nu plecati ca numai asa aflam si noi cat de jigodii sunt rusnacii.Stati aici si aratati-va marlania,proasta crestere si nesimtirea.

  10. SaakasBilly
    # septembrie 7, 2017 at 1:27 pm

    Si inca ceva !! De azi inainte vei injura de unu’ singur ca magaru’ care rage , jegule grobian ,ca eu nu-ti mai raspund la ineptii si insulte sau la injuraturi ,cacatule de neandertal !!

  11. SaakasBilly
    # septembrie 7, 2017 at 1:33 pm

    Boahahahaha !!! Uite asa esti tu ….magarule grobian,la vioara sunt ricanii   : ) : ) : ) ……………https://www.youtube.com/watch?v=ne9qe01OaKg

  12. .ro
    # septembrie 7, 2017 at 1:41 pm

    Daca e site romanesc compania voastra de postaci rusnaci care ii jigneste permanent pe romani cum de e tolerata jivine de stepa? V-am mai demonstrat ca in Romania faci puscarie daca folosesti marca altcuiva javre kaghebiste ca suntem tara europeana nu suntem in Rusia.L-ati auzit pe handicapatul vostru de ambasador protestand ca e folosita ilegal marca Russiatoday? Rusii dau comunicate oficiale ca inlocuiesc Vocea Rusiei cu Russiatoday si handicapatii de kaghebisti o tin langa ca e site romanesc.Nu cumva voi aveti in Siberia o mina uriasa din care extrageti industrial PROSTIE si va hraniti cu ea,ca prea sunteti dobitoci.De jignit nu va jidnesc eu,kaghebei,v-a jignit Dumnezeu cand v-a inzestrat.V-a dat pamant mult si minte putina!!:)))))))))))))))))

  13. SaakasBilly
    # septembrie 7, 2017 at 5:56 pm

    Iete ce frumushel esti : ……..https://www.youtube.com/watch?v=XR6-ImNwE_E

  14. .ro
    # septembrie 7, 2017 at 10:21 pm

    Seamana cu Putin,doar ca pare ceva mai inteligent.

  15. SaakasBilly
    # septembrie 8, 2017 at 4:01 pm

    Ricanu schimba instrumentul ,tu esti vocalistul …..magaru’ tot magar !!…………https://www.youtube.com/watch?v=zzUjX72hWdY

  16. SaakasBilly
    # septembrie 8, 2017 at 4:13 pm

    Boahahahahaha !!! Biografia , locul natal ,si o multime de amanunte despre tine !! :…………..https://www.youtube.com/watch?v=o1yEsHGXx_A

  17. SaakasBilly
    # septembrie 8, 2017 at 4:15 pm

    Locul Tau de munca la…..NASA  : ) : ) : ) : ) : )   ………….https://www.youtube.com/watch?v=klRluys-QaA

  18. SaakasBilly
    # septembrie 8, 2017 at 4:30 pm

    Ha !! Ha !! Ha !! Intalnirea ta si a colegului tau in carul „de lupta ” cu….NATO …………………..https://www.youtube.com/watch?v=ppTUVhgJBzc

  19. .ro
    # septembrie 8, 2017 at 7:22 pm

    I-am recunoscut:Putin,Rogozin,Lavrov.Daca ii numeati voi in fata intrati in puscarie,sau mai rau erati impuscati.Aceasta e rezistenta voastra la regim,kaghebei? Atat lant aveti? Sunteti precum cainii legati in capul viei.Niste larve!!!

  20. SaakasBilly
    # septembrie 8, 2017 at 11:58 pm

    Boahahahaha !! Tu in filmuletele alea auzi vorbire ruseasca si ti se par peisaje din rusia ?? Esti atat de confuz incat nu recunosti tzara ta natala si semenii tai ?? Pai ziceai ca esti roman !! Ce esti de fapt ,daca nu-ti recunosti tzara si semenii ?? Oile,stana,magarusii ,cainii ciobanesti carpatini, care n-au fost brevetati ,kurtos kolaciu ,Borotzc Palinka ,toate astea traditionale ramase de la daci ,de ce-ti aduc aminte ?? De rusi ?? Si de siberia ??

  21. SaakasBilly
    # septembrie 9, 2017 at 12:11 am

    Ha !! Ha !! Ha !! Tu si seful tau ,de care „tremura planeta”……la „munca ” : ………..https://www.youtube.com/watch?v=RZ0Q60QqzZM

  22. .ro
    # septembrie 9, 2017 at 9:03 am

    Măgarii sunt peste tot la fel,”romanule”si conducătorii vostru idioți seamana si cu măgarii din Spania nu numai cu cei din Rusia.România este in urma Europei din cauza voastră,măgari de rusi ca ne-ati adus comunismul,ne-ati asasinat elita si ne-ati furat prin sovromuri.Dar voi sunteti in urma noastră,magarilor! Nu numai ca aveti mai multi magari ca noi,dar cu fetele alea de rusnaci indobitociti de secole de dictatura daca va inhamati la carute nu e nici o diferenta.

    • .ro
      # septembrie 9, 2017 at 9:06 am

      „conducatorii vostri”-specificație ptr. magari

      • .ro
        # septembrie 9, 2017 at 9:30 am

        De la Nistru pan la Don, Davai cias,davai palton.  Davai cias,davai sotie,  Haraso magaranie!

  23. SaakasBilly
    # septembrie 9, 2017 at 7:44 pm

    Pentru cel mai prost magar pi care l-am cunoscut ,cu dedicatie !! Motto „Sa toleram  magarii ,daca-s magari „…………………https://www.youtube.com/watch?v=gNyvVviFXYI

  24. .ro
    # septembrie 10, 2017 at 3:18 pm

    Un candidat la functia de consilier municipal al Moscovei i-a muscat,azi,pe membrii comisiei!!!!!!!!!! anunta TASS.Kaghebei,ce-i cu voi,va pregatiti sa redeveniti canibali? Va antrenati ptr.foamete??

  25. SaakasBilly
    # septembrie 11, 2017 at 11:07 am

    Pai era omul lui Sorosh !! Nu l-a ales nimeni !I-a halit Moka bannii patronului tau si poate ala i-a vrut indarat ! Pai tu ce o sa faci ? Ca si tu  arzi gazu’ de pomana !! Daca-ti cere Sorosh mardeii inapoi ,nu o sa musti lumea…de nervi ?? Voi sunteti neste paraziti habarnisti ,total nefolositori !! Unde va gaseste Sorosh, in care spelunci deocheate,mai  nixie-pixie,neste goblini asa de scarboshi ,vomitati de nu stiu ce lighioana avortata …nu stiu !!

  26. .ro
    # septembrie 11, 2017 at 11:57 am

    Pana sa fie „omul lui Soros”,e rusnac primitiv ca si voi.Tinuti cum sunteti in lanturi,reveniti la origini,adica in grote.Mancati cacat,va muscati intre voi,va bateti nevestele,beti ca porcii,intr-un cuvant sa nu imi mai pierd vremea cu voi,niste animale!

  27. SaakasBilly
    # septembrie 14, 2017 at 5:45 pm

    Tu de unde sti toate astea ? Ca doar esti un limbric din matzu’ gros al ricanilor ,unde halesti materia prima de la fatza locului ! Fara ochi,fara urechi,si fara…creer ?? Delirezi ?? Ai capiat ? Esti un limbric psihopat ???

  28. .ro
    # septembrie 14, 2017 at 7:36 pm

    Kaghebei,daca tot sunteti postaci in limba romana,ar fi bine sa o invatati;”de unde sti”si „creer” sunt greseli catastrofale.Stiu ca va e greu ca sunteti dobitoci plecati de la sapă sau saiba dar râd curcile de voi ca altcineva nu citeste mizeria asta de site.

  29. SaakasBilly
    # septembrie 15, 2017 at 8:40 am

    Tu nu intelegi ca esti o mizerie coprofaga cu care nu vreau sa discut ? Esti o zgarma imputzita care curge in canalizare ? Un jeg !! O materie fecala !! Tu de pilda nu sti nimic de nimeni gunoiule ,ca nu ai cum ,dar tu faci o biografie defaimatoare ,mincinoasa ,ca sa denigrezi !!Eu nu sunt la un concurs de gramatica si fac pipi pe ochetii tai de sconcs se’curist imputzit  !! Iete’ dom’le cui trebe eu sa-mi demonstrez apartenentza la nu stiu ce si nu stiu cine ! Unui limbric ca tine ?? Tu meriti pumni boule, ca magaru’ ala care doarme in parlament ,ca si tu cacatule jignesti la fel pe toata lumea !! Si tu ai primi pumni in mecla pana ti-ai scuipa dintii ,si scatoalce in scafarlie pana ti s-ar scurce ca rahatu’ singuru’ neuron putred pa’ nas !! Ca tu nu sti sa porti o discutie civilizata fara sa jignesti, idiot cretin !! Tu ataci intruna la persoana ca un turbat ,fara sa poti pricepe ca nu exista  persoana ci doar un nick de net  !! Ca tu  inventezi si delirezi in imaginatia ta bolnava magarule !! Dincolo de orice principii politice esti prost intelegi ?? Esti boring !! Te bagi ca musca in cacat cu ineptii si tampenii care nu intereseaza pe nimeni !! Saitul asta nu e pentru jigniri ci discutii civilizate si tu esti platit ca sa le impiedici ,ca sa-i denigrezi pe cei care spun adevarul !! Tu sti doat sa minti ca porcu’ in folosul ricanilor si sa injuri sau sa jignesti !! Esti un se’curist imputzit de care mi-e scarba !! O sa vomit pa’ tine !! Cacatule !!

  30. SaakasBilly
    # septembrie 15, 2017 at 8:50 am

    De azi inainte voi intra aici doar cand am ceva de adaugat din punct de vedere al parerilor mele strict legate de politica  !! Pe tine te voi ignora  prostule !! Rostul tau e sa deturnezi discutia de la lucrurile serioase si sa enervezi pe altii ca si tampitu’ care doarme in parlament !! Voi sunteti aia platiti de Sorosh ,pentru asta sunteti platiti ,ca sa faceti murdarii si cacate !!

  31. .ro
    # septembrie 15, 2017 at 9:55 am

    Când in presa germana se spune despre Merkel:”Desigur,ei ii este frica de câinele lui Putin,dar nu ii este frica de cainele Putin”,latratul cateilor lui Putin m-ar lasa rece daca nu ar avea un dispret bolsevic pentru cultura.Cat priveste lipsa celor 7 ani de acasa,e specific rusnacilor,ca si minciunile in serie ca ei părăsesc site-ul,ca nu mai răspund,ca bla bla bla.Sintetizez toata seria de injurii pe care mi le adreseaza:SCARBOASA NATIE,au rămas la fel cum i-au cunoscut bunicii nostri când au trecut prin Romania:primitivi,nespălati,necivilizati,violenți si inculti.Vedeti o schimbare? Eu nu.

  32. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 8:56 am

    Zvastica se simte bine in ukraina !!Pe cand steaua galbena si executii publice ??http://www.stiripesurse.ro/protest-in-bucure-ti-la-ambasada-ucrainei-sute-de-oameni-revolta-i-au-ie-it-in-strada-video_1219647.html

  33. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:05 am

    TREBUIE SA STIM SI DE UNDE A FOST IMPORTAT NAZISMUL IN UKRAINA :Ambasada SUA a felicitat Ucraina pentru adoptarea legii educației, care anulează dreptul de predare în limba românăhttps://www.activenews.ro/stiri-social/Ambasada-SUA-a-felicitat-Ucraina-pentru-adoptarea-legii-educatiei-care-anuleaza-dreptul-de-predare-in-limba-romana-145995

  34. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:12 am

    Românii din Ucraina, apel la președintele Iohannis să intervină în problema închiderii școlilor românești din Ucraina: Lichidarea școlilor românești înseamnă și lichidarea limbii și identității române din Ucraina, cât a mai rămas de la URSS.………https://www.activenews.ro/stiri/Romanii-din-Ucraina-apel-la-presedintele-Iohannis-sa-intervina-in-problema-inchiderii-scolilor-romanesti-din-Ucraina-Lichidarea-scolilor-romanesti-inseamna-si-lichidarea-limbii-si-identitatii-romane-din-Ucraina-cat-a-mai-ramas-de-la-URSS-145967

  35. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:27 am

    Kievul prigonește limba română în Bucovina de Nord…..https://www.activenews.ro/externe-ucraina/Kievul-prigoneste-limba-romana-in-Bucovina-de-Nord-144450

  36. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:39 am

    Ukrainienii nazisti sa dea teritoriile care apartin de drept Romaniei !! Si Romanii nostrii vor invata atunci limba oficiala a statului ,adica limba romana !! TRAIASCA ROMANIA MARE !!

  37. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:43 am

    Austria NU ne vrea în Schengen. Mircea Dinescu: E o măgărie ce face această țărișoară care scoate petrolul României, trage sforile în sistemul financiar românesc prin bănci și ne bărbierește pădurile printr-un prieten al președintelui.……https://www.activenews.ro/stiri/Austria-NU-ne-vrea-in-Schengen.-Mircea-Dinescu-E-o-magarie-ce-face-aceasta-tarisoara-care-scoate-petrolul-Romaniei-trage-sforile-in-sistemul-financiar-romanesc-prin-banci-si-ne-barbiereste-padurile-printr-un-prieten-al-presedintelui-146095

  38. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:48 am

    România, JEFUITĂ: Cum a ajuns Masivul Retezat în proprietatea austriecilor de la Schweighofer, care au început defrișările……https://www.activenews.ro/stiri-mediu/Romania-JEFUITA-Cum-a-ajuns-Masivul-Retezat-in-proprietatea-austriecilor-de-la-Schweighofer-care-au-inceput-defrisarile-143574

  39. SaakasBilly
    # septembrie 16, 2017 at 9:53 am

    Scriitorul român Dan Alexe, un apărător al civilizației Occidentului, a fost bătut de țigani, în Belgia: În București poți să te pupi noaptea cu iubita în Cișmigiu, fără teama de a fi agresat. În Bruxelles o să fiți violați amândoi.……https://www.activenews.ro/stiri/Scriitorul-roman-Dan-Alexe-un-aparator-al-civilizatiei-Occidentului-a-fost-batut-de-tigani-in-Belgia-In-Bucuresti-poti-sa-te-pupi-noaptea-cu-iubita-in-Cismigiu-fara-teama-de-a-fi-agresat.-In-Bruxelles-o-sa-fiti-violati-amandoi-146054

  40. .ro
    # septembrie 17, 2017 at 5:34 am

    Rusia a bombardat Forțele Democratice Sirene,ce lupta impotriva ISIS.Ivan curvă a fost,curva ramane.